Spontaniczne doznania poza ciałem. Robert Monroe i jego OOBE

Sen. Co o nim wiemy? Co się dzieje z człowiekiem, kiedy zamyka oczy i zasypia? Czy przestaje istnieć? Gdzie znajduje się jego świadomość w czasie, kiedy ciało zapada w nocną hibernację?

We współczesnym społeczeństwie zorientowanym na działanie zagadnienie snu, chociaż spędza sen z powiek badaczom i naukowcom, nie jest już tak atrakcyjne dla przeciętnego niewolnika systemu. Wmówiono nam, że realne jest tylko to, co fizyczne. To, co można dotknąć i poczuć pięcioma zmysłami. Nic bardziej mylnego!

Odkryto, zbadano, zdemaskowano! Najwyższa pora, aby ludzkość dowiedziała się o tym, czym tak naprawdę jest sen i jak można się nim posługiwać, aby nieustanie wzbogacać nasze ziemskie doświadczenia.

Robert Monroe to człowiek, który opowiedział światu o tym, gdzie podróżuje nasza świadomość w czasie, kiedy ciało śpi. Człowiek, który zmierzył się ze skostniałymi schematami ludzkości. To nie lada wyczyn. Monroe podjął wyzwanie!

Robert A. Monroe, założyciel The Monroe Institute (TMI), badacz, inżynier, a także muzyk, biznesmen oraz właściciel sieci stacji radiowych i telewizyjnych. Autor trylogii traktującej o doświadczaniu odmiennych stanów świadomości poza ciałem. Człowiek wielowymiarowy.

Jak to się zaczęło?

Robert Monroe

źródło: The Monroe Insitute

Robert Monroe przyszedł na świat w 1915 r. w stanie Indiana. Dorastał wraz z trójką rodzeństwa w Lexington w Kentucky. Ojciec, profesor uczelni medycznej oraz matka lekarz przekazali swojemu potomstwu staranne wychowanie. Gruntowna edukacja pozwoliła Robertowi na podjęcie pierwszej pracy jako scenarzysty oraz reżysera audycji radiowych w Ohio. Dwa lata później przeprowadza się do Nowego Jorku, aby tworzyć swoje własne audycje. W ciągu roku jego autorska firma osiąga zawrotny sukces produkując 28 audycji radiowych miesięcznie, w tym popularne krajowe quizy i teleturnieje. W tym samym czasie Monroe staje się znanym twórcą muzyki radiowej i telewizyjnej. Pełni funkcję vice prezesa oraz członka zarządu amerykańskiej sieci radiowej, znajdując się na liście Who’s Who in America. Opierając się na tym sukcesie firma Monroe nabywa kilka stacji radiowych, a także poszerza działalność, obejmując swoim zasięgiem kablowe stacje telewizyjne.

Monroe zawsze polega na sobie. Uważa, że samowystarczalność w każdej dziedzinie to sprawa nadrzędna. Dlatego też nie prosi nikogo o pomoc w tym co może zrobić sam. Jego samowystarczalność oraz ciekawość powodują, że bardzo często używa siebie jako obiektu do doświadczeń. W 1958 roku ustabilizowane życie, odnoszącego sukcesy biznesmena oraz oddanego rodzinie męża i ojca niespodziewanie ulega zmianie i już nigdy nie powraca do swojego pierwotnego kształtu.

Monroe doświadcza swojego pierwszego spontanicznego wyjścia z ciała (Out-of-Body Experience). Niespodziewanie zaczął wychodzić ze swojego fizycznego ciała, zachowując w pełni świadomość i działając w drugim ciele. Dzięki swojemu drugiemu ciału zyskał możliwość wyjścia poza konwencjonalne postrzeganie czasu i przestrzeni.

OOBE

Owocem zaistniałych zdarzeń staje się jego pierwsza książka zatytułowana Podróże poza ciałem (Eksterioryzacja). Publikacja jest kroniką jego wczesnych poszukiwań. Cechującą się dużym obiektywizmem oraz niezwykłą dbałością o szczegóły. Ten publiczny zapis doświadczeń z pogranicza czasu, przestrzeni i śmierci staje się światełkiem w tunelu, dla wszystkich, którzy kiedykolwiek doświadczyli owych okoliczności, a nie znaleźli wyjaśnienia stanów, które przyszło im doświadczać. Monroe bada w niej zjawisko snu, a dokładniej stan oddzielenia świadomości od ciała fizycznego podczas spania.

Stan ten został nazwany jako out of body experience i spopularyzowany przez Charlsa T. Tarta, Ph. D. – lidera w dziedzinie badań nad ludzką świadomością. Nietuzinkowe zjawisko przyciągnęło uwagę nie tylko zwykłych ludzi, ale także badaczy akademickich, lekarzy, inżynierów oraz innych specjalistów zainteresowanych zgłębianiem ludzkiej świadomości.

Spontaniczne doświadczenia poza ciałem zmieniły bieg życia oraz kierunek działań zawodowych Monroe. Kontynuując sukces stacji radiowej jednocześnie rozpoczyna badania nad poszerzaniem różnych form ludzkiej świadomości, bazując na własnych doświadczeniach. Niegdyś pragmatyczny lider biznesu, wraz z rosnącą grupą kolegów naukowców, zaczął pracować nad sposobami wywoływania oraz kontrolowania OOBE w warunkach laboratoryjnych. Badania doprowadziły do opracowania bezinwazyjnej i łatwej w użyciu technologii audio-guidance (audio-przewodnictwo) opartej na Hemi-Syns (hemispheric synchronization ) synchronizacji półkul .

Połowa lat pięćdziesiątych to dla Monroe czas intensywnych badań nad wpływem dźwięku na przyspieszenie procesów myślowych, a co za tym idzie zwiększeniem efektywności zapamiętywania oraz uczenia się. Lata badań i eksperymentów przyniosły spektakularne odkrycia, które zapoczątkowały odkryciem nowatorskiego narzędzia Hemi-Sync.

Częścią tej metody, a zarazem pierwszym jej odkryciem jest FFR – Frequency Following Response, czyli Częstotliwościowa Odpowiedź Wywołana w mózgu. Zjawisko to polega na tym, że sygnał dźwiękowy wywołuje określoną reakcję ludzkiego mózgu, związaną z jego elektryczną aktywnością. Zjawisko to można zaobserwować na wykresach elektroencefalograficznych (EEG). Generacja fal mózgowych jest mierzalnym efektem aktywności mózgu, związanym z częstotliwością słyszalnego dźwięku.

sen

źródło: YouTube

Dźwięk programuje mózg

Wyróżniamy następujące stany umysłu, które – odpowiednio wykorzystane – są w stanie wpłynąć na człowieka i jego potencjały. Należą do nich: marzenia (Alfa), sen (Delta), medytacja (Theta) oraz koncentracja (Beta). Odpowiednia kombinacja fal dźwiękowych pozwala na wprowadzenie człowieka w określony stan, bez wpływania na podświadomość, czy wykorzystania do tego celu hipnozy. Owa cecha mózgu otwiera morze niezliczonych możliwości, dla wszystkich tych, którzy szukają ukojenia w medytacji oraz tych, których potrzebą jest zwiększenie swojego potencjał w danym zakresie.

Metoda Hemi-Sync jest narzędziem, które pozwala na odkrycie niezliczonej gamy możliwości i zasobów, jakimi dysponuje człowiek w rzeczywistości. Opiera się ona na nowoczesnych osiągnięciach technicznych i naukowych. Nie istnieją ograniczenia związane z jej zastosowaniem, gdyż stworzona została tak, by pomóc ludziom w rozwoju osobistym, niezależnie od przekonań, wierzeń, czy etapu życia, na jakim się znajdują.

Nie jest nam obce pojęcie dualności życia ludzkiego. Również mózg człowieka ze swojej natury jest dwoisty. Posiadanie dwóch półkul pozwala na podejmowanie zróżnicowanych form działań, wynikających z charakterystycznych cech danej półkuli. Mózg werbalny, czyli lewa półkula odpowiada za myśli sformalizowane i zazwyczaj dominuje w ciągu dnia. Dzięki niej możemy się pochwalić takimi umiejętnościami jak: pisanie, czytanie, zapamiętywanie, rozpoznawanie, myślenie logiczne, racjonalne oraz analityczne. Odpowiada również za nasze zdolności matematyczne, a także to, że posługujemy się prawą ręką. Niedoceniana siostra lewej półkuli to inaczej mózg wizualny, czyli prawa półkula. Zazwyczaj używana do wspierania działań tej pierwszej nie znalazła szerszego zastosowania w procesach myślowych współczesnego człowieka. Jest to zaskakujące, bo to właśnie dzięki niej jesteśmy w stanie zidentyfikować czyjąś twarz, korzystać z intuicji (odbierać przekazy niewerbalne), marzyć, śnić, zachowywać się spontanicznie, tworzyć, odnajdywać się w przestrzeni, a także co ważne odczuwać emocje.

Logiczne jest, że prawa półkula odgrywa równie znaczącą rolę w naszym życiu. Zachodzi jednak ciekawe zjawisko polegające na konkurencji obu sióstr. Mózg werbalny zazwyczaj przejmuje prowadzenie w tym układzie, dlatego też nasza intuicja ulega zaburzeniu i staje się na tyle niewyraźna, że można całkowicie ją zignorować. W taki właśnie sposób potencjał, którym w rzeczywistości dysponujemy, zostaje zablokowany. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Dzięki synchronizacji półkul mózgowych jesteśmy w stanie odwrócić ten proces.

oobe

źródło: YouTube

Stan umysłu, jaki chcemy

Technika Hemi-Sync, służąca do synchronizacji półkul, wykorzystuje binaural beat czyli Dudnienie Różnicowe. Pozwala ona na uzyskanie zgodności półkul, wykorzystując do tego celu sygnały dźwiękowe o różnych częstotliwościach, wprowadzane oddzielnie do każdego ucha. W takiej kombinacji pojawia się sygnał trzeci (w rzeczywistości nieistniejący), będący różnicą pomiędzy tymi dwoma. Wprowadzone dźwięki o różnych częstotliwościach, pozwolą na zgodną współpracę półkul, które wytworzą sygnał dudnienia różnicowego- falujący dźwięk, tak zwany efekt wibrato. Sygnał ten charakteryzuje się bardzo wąskim pasmem częstotliwości i amplitudą prawie dwukrotnie większą niż przeciętna fala mózgowa zarejestrowana przez encefalograf. Uzyskany tym sposobem określony stan świadomości pojawia się jednocześnie w tym samym zakresie w obu półkulach. Istotną cechą jest możliwość jego dowolnej modyfikacji poprzez dostosowanie sygnałów akustycznych. Mało tego, można go również przyswoić i odtwarzać z pamięci. Metoda Hemi-Sync pozwala na łatwe i szybkie osiągnięcie relaksu, równowagi, koncentracji oraz stanu medytacji. Codzienne praktyki pozwalają na wyeliminowanie stresu, poprawienie jakości naszego snu oraz osiąganie równowagi i harmonii w codziennym życiu.

Robert A. Monroe przez następne dwadzieścia lat nadal prowadzi odkrywcze badania oraz uczy innych jak pogłębiać i uzyskiwać stan poszerzonej świadomości poprzez stosowanie praktycznych metod zwiększania ludzkiego potencjału. Opracował szereg warsztatów oraz seminariów pozwalających jego uczestnikom osobiście doświadczać strefy poza fizyczną czasoprzestrzenią. Początkowo Monroe naucza swojej autorskiej metody, podróżując po całym kraju. Z czasem zakłada własną siedzibę w Faber w Wirginii i staje się dyrektorem założonego przez siebie Instytutu. Lata siedemdziesiąte to czas intensywnej pracy nad technikami pozwalającymi wpływać na ciało i psychikę człowieka. Owocna praca pozwala na opracowanie nagrań przeznaczonych do użytku domowego. Niepodważalnym faktem skuteczności metody Monroe jest włączenie jego kursów do programu szkoleń specjalnej jednostki wywiadowczej.

Obecnie technologia Hemi-Sync jest powszechna, a jej dobrodziejstwa odczuwalne przez miliony ludzi na całym świecie. Kurs ‘’Gateway Voyage’’ zyskał miano kultowego, a unikalne szkolenia w siedzibie TMI stały się tak popularne, że już kilkadziesiąt tysięcy osób może się pochwalić niesamowitymi efektami, jakie uzyskali. Popularność programu przyniosła mu sławę, także w Polsce. Od 1997 prowadzone są regularne warsztaty Hemi-Sync, oparte o wytyczne The Monroe Institute.

Robert Monroe w 1985 r. napisał drugą książkę pt. Dalekie Podróże, w której szerzej opowiada o osobistych badaniach na temat innych rzeczywistości. W 1994 powstaje trzecia książka pt. Najdalsza Podróż, badająca to, co zwykle jest niewidoczne dla naszych oczu. Książka jest próbą zgłębienia tego, co leży poza granicami naszego świata fizycznego, to próba odpowiedzi na pytanie jaki jest sens i cel ludzkiego życia.

Robert A. Monroe zmarł w 1995 roku w wieku 78 lat. Dwadzieścia lat później jego historia jest nadal żywa, a jego dziedzictwo trwa do dziś. Jego nietuzinkowa osobowość i zew odkrywcy zmieniły i wciąż zmieniają życie milionów ludzi na całym świecie.

Ash

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
InstagramWspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *