Z czego składa się Wszechświat? Krótkie info o kosmosie

Wszechświat. Jesteśmy jego częścią i jednocześnie stanowi dla nas największa tajemnicę. Czy kiedykolwiek dowiemy się co jest dalej? Co znajduje się po drugiej stronie? Gdzie “kończy się” nieskończoność? 

Astronauci odkrywają przed nami kolejne zakątki, ale to w dalszym ciągu kropla w morzu tajemnicy: miliardy galaktyk, w których znajdziemy miliony lub miliardy gwiazd i planet, pył i gaz. Czy to możliwe, żebyśmy byli jedną formą żyjącą we Wszechświecie? To samolubne myśleć, że dalej nie dzieje się nic i nie ma nikogo innego. Dzieje się, tylko my, Ziemianie, nie do końca jesteśmy gotowi na to, aby się dowiedzieć. Na ten moment możemy stwierdzić co znajduje się w najbliższej nam materii kosmicznej. Cała reszta to gdybanie.

Pomiędzy galaktykami pojawiają się chmury gorących gazów lub nie dzieje się zupełnie nic. Wszystko, co istnieje w kosmosie, możemy odkryć i opisać dzięki czułym detektorom, na tyle, na ile pozwala na to nauka, doświadczenie i możliwości astronautów. Są tam też obiekty, rzeczy, siły i energie, które nie sposób opisać, nie sposób sprawdzić, dotknąć, zbadać i odtworzyć.

Może cię również zainteresować artykuł: Kybalion: 7 Uniwersalnych Praw Wszechświata – musisz je znać!

TEORIA WIELKIEGO WYBUCHU

Cały Wszechświat i wszystko co w nim jest, a więc galaktyki, planety, gwiazdy, a w końcu patrząc na to głębiej, również całe życie na Ziemi, było ściśnięte w niewyobrażalnie małym obiekcie. W obiekcie, który był gęsty i zawierał w sobie wszystko. Możemy to porównać do gumy do żucia, na której ułożyliśmy wszystkie elementy Wszechświata. Ciasno do siebie przylegają, klejąc się do powierzchni. “Wielki wybuch”, czyli moment “0”, w którym wszystko się zaczyna, powoduje, że guma ta rozszerza się coraz bardziej i bardziej, w taki sposób, że kolejne elementy Wszechświata oddalają się od siebie. Gdyby spojrzeć na to z punktu widzenia konkretnej planety – dla każdej z nich powstał osobisty “wybuch”, moment, w którym dookoła niej wszystkie elementy zaczęły się od niej oddalać. Ten moment, w którym guma zaczęła pracować, zwany chwilą “0” mianowaliśmy Teorią Wielkiego Wybuchu.

Zagłębiając się w tajemnice Wszechświata docieramy do dowodów na to, że staje się on coraz rzadszy i chłodniejszy, co potwierdza teorię o tym, że kiedyś był gęstszy i gorętszy – a więc guma była mniej rozciągnięta. Przed wielkim wybuchem wszystko było jednością – teraz nadal jest, ale w rozrzedzonej formie – guma rozciąga się. My też jesteśmy częścią wszechświata, elementem całości, fragmentem dobrze naoliwionej maszyny. Każda pojedyncza istota ma tutaj potężny wkład własny.

MASA WSZECHŚWIATA

Można zbadać ją radiowo, przez podczerwień i za pomocą rentgena. Astronomowie w miarę swoich możliwości opisują co dokładnie składa się na masę wszechświata, ale w dalszym ciągu brakuje im logicznego podsumowania. Sumowana masa jest niewłaściwa i mało prawdopodobna, wobec tego, czy jest coś, co zostało przeoczone? Czy astronauci o czymś zapomnieli? Czy po prostu nie sposób ogarnąć umysłem ogromu materii, która składa się na Wszechświat? To co wiemy na ten moment to: 

Kosmiczne tło mikrofalowe – warunek wczesnego Wszechświata, który mierzymy za pomocą detektorów mikrofalowych. Mikrofale są temperaturą tła Wszechświata. To trochę tak, jakby panował tam jednakowy klimat, na którego tle rozgrywają się fluktuacje. To właśnie od tła mikrofalowego jako punktu startowego i jako coś stałego, mierzone są wszelkie zmiany. Wszechświat w gruncie rzeczy jest płaski, a więc musi być w nim na tyle energii i masy, aby utrzymać ten stan. Jeśli zsumujemy materię, którą znamy, a więc gwiazdy, galaktyki oraz gaz, otrzymamy zaledwie 5% gęstości krytycznej. Gdzie więc się podziewa pozostałe 95%? Cóż, nie zostało jeszcze odkryte.


Jeśli chcesz odpamiętać starą wiedzę odbywając podróż do poprzednich wcieleń, to zapraszamy do wzięcia udziału w rytuale anielskim: Regres – podróż po dawnych inkarnacjach


Skład wszechświata

Widzimy zaledwie fragment Wszechświata, a więc planety, galaktyki, chmury gazowe i gromady. To, czego zobaczyć nie możemy to ciemna materia. W kosmosie pojawia się też energia, czyli światło oraz ciemna energia, której nie sposób wytłumaczyć, ponieważ na tle ciemnej materii jest po prostu niezauważalna. Z czego składa się Wszechświat? 

  • Pierwiastki ciężkie – to około ~ 0,03% Wszechświata. Początkowo jedyne pierwiastki jakie istniały we wszechświecie to był wodór i hel. Jednak wraz z powstawaniem, życiem i śmiercią gwiazd, zaczęły powstawać pierwiastki ciężkie, które przedostawały się do materii Wszechświata. Później, zgromadzone we Wszechświecie pierwiastki stawały się bazą do budowy kolejnych gwiazd i galaktyk.
  • Neutrina, czyli malutkie, nieposiadające wartości połączeń, cząstki elementarne, które podróżują w przestrzeni kosmicznej z prędkością światła ~ 0,3% Wszechświata. Neutriny powstają podczas procesu syntezy jądrowej w rdzeniach gwiazd.
  • Gwiazdy – około ~ 0,4%. Ten element Wszechświata widzimy z ziemi. Kiedy w jasną noc patrzymy w niebo, możemy mieć wrażenie że gwiazdy są zdecydowaną większością, jeśli chodzi o skład Wszechświata. Jest to jednak jedynie niewielki fragment tego, co Wszechświat przed nami chowa.
  • Gazy –  około 4%. W porównaniu do innych, znanych elementów kosmosu, gazy są zdecydowaną większością. Zajmują przestrzeń między gwiazdami, a co za tym idzie, między całymi galaktykami. Gaz międzygwiezdny, który jest głównie wolnym wodorem i helem elementarnym, stanowi większość masy we Wszechświecie, którą jesteśmy w stanie bezpośrednio zmierzyć. Wykrywane są za pomocą instrumentów radiowych, rentgenowskich i podczerwieni.
  • Ciemna materia, czyli coś, czego nikt nie widział. Materia ta jest jedynie założeniem naukowców, ponieważ obroty planet oraz interakcje między galaktykami ciężko opisać jedynie gazem i pyłem. Potrzebny jest jeszcze co najmniej jeden czynnik, który stanowi 80% masy tych galaktyk, czyli ciemna materia. Zakłada się, że stanowi aż 22% Wszechświata. Nie można jej wykryć żadnym urządzeniem, nie jest też zauważalna.
  • Ciemna energia – 73% Wszechświata. Czym jest ciemna energia? Prawdopodobnie to dość osobliwa właściwość czasoprzestrzeni, niewyjaśnione pole energetyczne, które przenika cały Wszechświat. Coś, na czym jest zawieszony lub coś, co zawiesza się na pozostałych elementach Wszechświata. Ciemnej energii nie zbadano, nie nakryto i nie odkryto. Dlaczego? Bo Wszechświat to w dalszym ciągu dla nas wielka zagadka.

Czy czujesz jak małe są twoje problemy na tle całego Kosmosu? 

Może cię również zainteresować artykuł: Jak Wszechświat informuje czy jesteś na właściwej drodze

Nadine Lu 

Źródła:

thoughtco.com/composition-of-the-universe-3072252

spacetelescope.org/science/composition_of_universe/

whatnext.pl/z-czego-sklada-sie-wszechswiat/

mz-pan.pl/czy-wiemy-jak-zbudowany-jest-wszechswiat-galaktyki/

almukantarat.pl/wiedza/01wybuch/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

YouTube
Instagram