Zasady tworzenia więzi intymnych w relacjach partnerskich – 5 kroków

więzi intymne

Poznaj porady i narzędzia, wprost z psychologii relacji, dzięki którym będziesz mógł stworzyć świadomą intymną więź ze swoim partnerem, pogłębić ją lub rozpoznać, że już czas coś w związku zmienić, a może nawet po prostu się rozstać.

A jeśli aktualnie nie jesteś w żadnym związku, zrobienie sugerowanych ćwiczeń pomoże ci w świadomym określeniu tego, jak chcesz, by wyglądał twój związek, co bardziej otworzy cię na jego przyciągnięcie, bo będąc czegoś świadomym łatwiej jest tym kierować i to osiągnąć.

A jeśli się zakochasz – to nie będzie już wielka niewiadoma, ponieważ rozpoznasz, że jest to konsekwencja zaspokojenia potrzeb, które będą ci znane, a nie ukryte, jak do tej pory.

 1. Określ potrzeby, których zaspokojenia oczekujesz
 • Napisz 5 najważniejszych dla ciebie potrzeb (np. poczucie bezpieczeństwa, seks, dzieci, pieniądze, rodzina, kariera, rozwój duchowy), których spełnienia oczekujesz od związku i swojego partnera. Opisz je dokładnie, dla każdego człowieka ta sama wartość może mieć zupełnie inne znaczenie. Czym są dla ciebie? Często również mamy mylne przeświadczenie, że partner ma taką samą wizję związku i identyczne pragnienia, co nie musi być prawdą.
 • Wypisz 30 rzeczy, które lubisz robić i które chciałbyś robić (np. uprawiać sport, czytać książki, podróżować, chodzić do kina itd.). Podstawą dobrej relacji z partnerem jest poznanie własnych potrzeb, o których następnie będzie można porozmawiać. Niech wypisane czynności dotyczą tylko ciebie – tego, jak ty chcesz spędzać czas indywidualnie, a nie co chcesz robić ze swoim partnerem.
 • Niech twój partner (jeśli go masz) również wykona te dwa ćwiczenia, a potem porównajcie je ze sobą i o nich porozmawiajcie.
 • Pamiętaj, by w komunikacji nie wywierać presji poprzez wymaganie spełnienia twoich potrzeb przez partnera. Mów o nich, ale nie w kontekście tego, że wszystkie mają być zaspokojone przez niego. Zapytaj, które może i chciałby spełniać i jak może to zrobić. Znajdźcie po kilka sposobów na to.
 • Bądź zdrowym egoistą. Jeśli nie wszystkie pragnienia mogą być zaspokojone przez partnera, to omówcie zgodę i warunki ich dostarczania bez siebie. Np. chciałbyś podróżować, ale Twój partner z jakich względów nie chce lub nie może. W takim wypadku możesz na przykład to robić sama lub ze znajomymi. Omówcie warunki tego (kiedy, jak, gdzie, z kim, jak często itd.)
więzi intymne

Źródło: pixabay.com

 1. Pielęgnuj własną niezależność
 • Rozwijaj swoją indywidualność. Odkrywaj, kim jesteś. Miej pasje, którym poświęcasz czas i robisz to bez partnerki. Dzięki temu lepiej poznajesz siebie, a dla partnera nie przestajesz być zaskakującym, który bez końca poznaje w tobie coś nowego.
 • Miej własne zasady i wartości, których nie złamiesz nawet dla swojego partnera.
 • Cały czas się rozwijaj. W szczególności, gdy jesteś już w długoletnim związku, w którym to często można zauważyć jego zanik. Wymierzaj cele indywidualne, jak i razem z partnerem, i dąż do ich realizacji.
 • Poszerzaj krąg znajomych. Przyjaźniąc się z wieloma osobami stymulujemy swój rozwój i jesteśmy bardziej atrakcyjni dla partnera. Miejcie wspólnych znajomych, ale miej też takich z którymi spotykasz się sam.
 • Wzajemnie się uzupełniajcie i uczcie się od siebie. Jeśli oboje pielęgnujecie swoje pasje i indywidualność, to możecie uzupełniać się swoimi umiejętnościami, wspierać się, rozwijać i uczyć się nawzajem od siebie.
 1. Intymność
 • W równym stopniu rozwijajcie swoją unikalną więź.
 • Miejcie miejsca zarezerwowane tylko dla was – ulubione restauracje, przytulne kawiarnie, park do spacerów, miejsce, do którego wyjeżdżacie, małe klimatyczne kino itp. Odwiedzajcie je tylko we dwoje, nigdy sami lub z innymi ludźmi. To pozwoli wam stworzyć wspólne unikatowe wspomnienia i emocje.
 • Znajdźcie wspólną pasję, która – tak jak w poprzednim punkcie – będzie tylko wasza, np. oglądanie starych filmów, słuchanie konkretnego gatunku muzyki, sztuka, taniec, tantra itd.
 • Regularnie chodźcie na randki. Nawet jeśli mieszkacie ze sobą czy jesteście długoletnim małżeństwem. Niech to będzie wyjątkowy wieczór. Strójcie się, bawcie, ekscytujcie jakbyście dopiero się poznawali. Planujcie wieczór, wymyślajcie nowe formy randkowania. Niech te chwile należą tylko do was.
 • Miejcie tajemnice. Nie przed sobą, a przed światem. To co robicie w łóżku, w domu czy na randkach, to o czym rozmawiacie, w szczególności jeśli są to intymne rozmowy o pragnieniach i fantazjach, niech zostanie między wami. To wasz kawałek życia. Dzięki temu będziecie czuć się przy sobie bezpiecznie, swobodnie. Nie zapominajcie o wzajemnej akceptacji.

Bransoletkę z rubinu z kwarcem różowym, który emituje silną energię bezwarunkowej miłości, znajdziecie w naszym sklepie


 1. Harmonia w zaspokajaniu potrzeb
 • Starajcie się, aby wasze pragnienia były zaspokajane w równym stopniu tak, by żadne z was nie czuło się pokrzywdzone i wykorzystywane. Miłość zamiera, gdy partnerzy zaniedbują własny rozwój lub gdy jedno prze do przodu, a drugie stoi w tym samym miejscu.
 • Uszczęśliwiaj ukochaną osobę i okazuj jej miłość. Przeczytaj artykuł: W jakim języku komunikujesz się w związku? Języki miłości – warto je znać!
 1. Regularnie rozmawiaj
 • Nasze potrzeby, cele, zainteresowania i pasje się zmieniają, dlatego musimy o tym regularnie rozmawiać, by nie obudzić się pewnego dnia i spostrzec, że związek się rozjeżdża, a my nie wiemy, kiedy to się zaczęło.
 • Ustalcie na to czas, np. raz w tygodniu dla bieżących potrzeb, raz w miesiącu dla krótkoterminowych celów, a raz na pół roku, by raz jeszcze zrewidować wszystkie potrzeby i wartości.

Dla lepszego zrozumienia i budowania wartościowego, dojrzałego związku przeczytaj również artykuły:

Kodeks Partnerski: zanim zdecydujesz się na poważny związek… poznaj ją/go!

10 etapów każdego związku – na jakim jest Twój?

Czym jest stan zakochania – 3 etapy zakochania

Zdrowy związek miłosny – jak wygląda?

Toksyczny związek: 43 znaki świadczące o tym, że możesz być w toksycznej relacji

Emar

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

YouTube
Instagram