Zestaw cech dojrzałego człowieka – sprawdź, czy czegoś ci brakuje!

dojrzałego

Dojrzałość błędnie łączymy z wiekiem. W teorii, o 30 letnich kobietach i 40 letnich mężczyznach, możemy powiedzieć – osoby dojrzałe. Tylko… czy naprawdę przekroczenie pewnej granicy wieku sprawi, że będziemy dojrzali? Czy o dojrzałości świadczy zestaw doświadczeń, który mamy w swoim bagażu? Czy jeśli przejdziemy traumatyczne wydarzenia w dzieciństwie, to znaczy, że szybciej uzyskujemy status osoby dojrzałej?

Nie, dojrzałość to zestaw cech, na których rozwój może (choć nie musi) wpłynąć wiek i doświadczenia zebrane podczas pokonywania kolejnych dekad. Można je również rozwijać mniej lub bardziej świadomie na każdym etapie życia, a ich stabilny poziom ułatwia nawiązywanie zdrowych relacji międzyludzkich, funkcjonowanie w społeczeństwie oraz wpływa na poczucie szczęścia i satysfakcji z życia.

Do zapamiętania: dojrzałość to nie punkt do osiągnięcia, ale nieskończony proces rozwoju.

ZESTAW 10 CECH* DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA 

*liczba ta nie zamyka w sobie wszystkich cech dojrzałego człowieka. Opisujemy tutaj przykładowe cechy, które składają się na dojrzałość.

CECHA 1: Samowystarczalność

Jeśli masz świadomość (i wcielasz ją w życie), że do szczęścia nie potrzebujesz nikogo i szczęście możesz sobie dostarczyć sam, to znaczy, że jesteś samowystarczalny. W relacjach międzyludzkich oznacza to dokładnie tyle, że to ty wybierasz osobę, z którą chcesz być w związku, a nie jesteś wybierany. Nie czujesz braku, nie potrzebujesz obsesyjnie drugiego człowieka kiedy prowadzisz samotne życie. Nie szukasz na siłę kogoś, z kim możesz wejść w związek. Masz wolność wyboru – decydujesz, komu poświęcasz swój cenny czas.

CECHA 2: Czysta relacja z rodzicami

Z rodzicami można wejść w wiele książkowych relacji, gdzie kilka z nich (w przypadkach skrajnych) to relacje toksyczne. Dojrzały człowiek utrzymuje zdrowe relacje z rodzicami, to znaczy: nie jest uzależniony od rodziców, usamodzielnia się, nie potrzebuje ich do przeżycia, ale pamięta o nich i szanuje, a także szanuje ich odrębność i niezależność. Dojrzały człowiek prowadzi swoje własne życie, w którym rodzice, owszem, są rodziną, ale nie są członkami tej najbliższej (twojej) rodziny.

Może cię również zainteresować artykuł: Dług karmiczny wobec rodziców – jak go spłacić?

Źródło: unsplash.com

CECHA 3: Czysta kartka

Czysta kartka mówi o pogodzeniu się z przeszłością. Każdy z nas ma swoje traumy i trupy w szafie. Sztuka nie polega na tym, aby ominąć te cenne doświadczenia, ale na tym, by umieć sobie po nich poradzić. Dojrzały człowiek radzi sobie ze swoją przeszłością, potrafi nadać znaczenie swoim doświadczeniom i wyciągnąć z nich wnioski. Przeszłość go nie dręczy, nie wpływa na jego decyzje. Nie projektuje na teraźniejszość i przyszłość przeszłych wydarzeń – podchodzi do życia z czystą kartką.

CECHA 4: Samorozwój

Osoba dojrzała dba o swój rozwój i nie pozwala sobie na to, aby stać w miejscu. Nie rozwija się po to, aby komuś coś udowodnić i bić rekordy. Robi to dla własnej satysfakcji, porównując się jedynie do siebie z poprzednich etapów życia. Chce być najlepszą wersją siebie.

CECHA 5: Samoświadomość

Jako osoba dojrzała, przeżywasz wszystko świadomie i masz ze sobą pełne, trwałe połączenie. Jesteś świadomy swoich uczuć, emocji, jakie są w tobie i których doświadczasz. Wiesz doskonale czym są twoje triggery (emocjonalne wyzwalacze) i pracujesz nad nimi. Żyjesz świadomie i świadomie doświadczasz wszystkiego, co spotyka cię w życiu. Wiesz, że nie ma emocji negatywnych i pozytywnych, są po prostu emocje.

CECHA 6: Akceptacja

Dojrzały człowiek akceptuje wszystkie swoje wady i zalety. Zna siebie, swoje reakcje i potrzeby. Wie czego chce od życia i wie czego nie może zaakceptować. Ma swoje standardy. Wie też, co może w sobie zmienić, aby rozwijać się dalej – ma świadomość słabości, nad którymi warto popracować. Akceptacja oznacza bezinteresowne kochanie siebie samego, ze wszystkimi niedoskonałościami.

CECHA 7: Wybaczanie

Osoba dojrzała nie nosi w sobie urazy. Dlaczego? No cóż, z pobudek egoistycznych. Żal i złość na kogoś lub na sytuację, obciążają przede wszystkim właściciela tych emocji. Jeśli osoba pozbędzie się tego balastu, będzie mogła bez zaburzeń w energetyce, iść przed siebie.

Może cię również zainteresować artykuł: Radykalne wybaczanie

Źródło: unsplash.com

CECHA 8: Odpowiedzialność

Moment, w którym uświadamiamy sobie, że to właśnie my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje życie to moment, w którym tak naprawdę podejmujemy decyzję o prawdziwym, głębokim przeżywaniu życia. Osoba dojrzała nie zrzuca winy za to co się wydarzyło na czynniki zewnętrzne. Bierze życie we własne ręce i jest dowódcą – to, jak się potoczy życie, zależy tylko i wyłącznie od jego właściciela.

CECHA 9: Zarządzanie relacjami

A raczej – zdrowe zarządzanie relacjami, czyli zrywanie kontaktu z osobami, które mają cechy wampira energetycznego (przeczytaj więcej o wampirach – tutaj) i podtrzymywanie relacji, które uskrzydlają i pozwalają nam stawać się najpiękniejszą wersją siebie. Inwestujemy czas i energię w relacje, które są tego warte – wszystkie inne odcinamy.

CECHA 10: Elastyczność

Jeśli dopuszczasz do siebie inne scenariusze życia, potrafisz wziąć pod uwagę inne opcje oraz nie obruszasz się, bo twoja racja jest jedyną słuszną rację – to wspaniale! Bycie elastycznym jest zdrowe, sprawia, że mniej się martwimy i przejmujemy. Kiedy jesteśmy zawsze w gotowości na zmianę planu, jesteśmy otwarci na krytykę i nowe pomysły, wtedy życie zaczyna podsuwać nam sytuacje, które stanowią naturalne rozwiązania naszych problemów.

A Ty? Jesteś dojrzały? Ile cech z podanych wyżej dziesięciu możesz sobie przypisać, a ile z nich chcesz zacząć rozwijać? A może masz swoją definicję dojrzałości? Podziel się z nami swoim tokiem rozumowania. W końcu… osoby dojrzałe to osoby elastyczne, otwarte na pomysły i spostrzeżenia innych.

Może cię również zainteresować artykuł: Teraz i ty możesz zwiększyć poczucie własnej wartości! Poznaj 6 skutecznych sposobów

Nadine Lu

 

Źródła:
niezalezna.pl/94314-dziesiec-cech-dojrzalej-osobowosci
focus.pl/artykul/10-zachowa-charakterystycznych-dla-osb-dojrzaych-emocjonalnie
psychologiazycia.com/swiadoma-dojrzalosc-czy-jestem-dojrzalym-czlowiekiem/

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
InstagramWspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *