Zwierzę Mocy: Kameleon – nauczyciel adaptacji i cierpliwości, symbol spokoju

Kameleon

Kameleon to niezwykłe, niewielkie stworzenie przystosowane do życia nadrzewnego. Jego najbardziej niezwykłą cechą, która czyni go tak wyjątkowym pod każdym możliwym względem, jest jego zdolność zmiany koloru skóry. Znaczenie kameleona skupia się na umiejętności pokazywania, jak i ukrywania emocji. Przychodząc do naszego życia, uczy nas adaptacji oraz cierpliwości.

W naturalnym środowisku, kameleona możemy znaleźć jedynie na Madagaskarze i w Afryce. Nieliczne gatunki zasiedliły się w południowej części Europy, w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Na Niebieskiej Planecie pojawiły się ponad sto milionów lat temu. Większa część gatunku przebywa w wilgotnych lasach, jednak znajdą się i takie lubiące pustynne, skaliste tereny. Zdecydowana większość osobników wybrała nadrzewny tryb życia. Do takiego trybu bytowania są doskonale przystosowane. Przebywanie w koronach drzew zdecydowanie ułatwia im giętki, długi ogon, jak i nadzwyczajnie zrośnięte łapki. Największe stworzenie tego gatunku osiąga blisko 100 cm długości całego ciała, gdzie najmniejszy krewny zaledwie 24 milimetry. Samo stworzenie znane jest najbardziej ze swojej zdolności poruszania oczami w dwóch kierunkach jednocześnie oraz zmiany koloru ciała. Umiejętność zmiany ubarwienia nie tylko pomaga w ukrywaniu się przed potencjalnym zagrożeniem, ale pomaga również w komunikacji między osobnikami. Wbrew powszechnej teorii kameleon nie dostosowuje swojego koloru do miejsca w którym aktualnie przebywa, tylko do aktualnego stanu fizycznego i emocjonalnego. Gdy jest rozdrażniony i zdenerwowany jego ciało przybiera ciemniejsze odcienie. Natomiast, gdy jest w niebezpieczeństwie na skórze pojawiają się barwy bardzo jasne.

Może cię również zainteresować artykuł: Czy zwierzęta odgrywają duchową rolę w naszym życiu?

Źródło: pixabay.com

Kameleon w kulturze i tradycji

Kameleon wbrew pozorom w wielu kulturach wcale nie jest symbolem znikania w tłumie czy zmian. Mimo że, zwierzę to jest znane na całym świecie, w wielu tradycjach i obyczajach nie ma o nim zbyt wiele informacji. Mieszkańcy Cheyenne wystrzegają się zabijania tych zwierząt, ponieważ twierdzą, że celowa śmierć kameleona przynosi pecha. Natomiast, plemiona kalifornijskie uwzględniają te stworzenia w swoich opowieściach o stworzeniu świata. Plemiona indiańskie nie traktowały w specjalny sposób osobowości kameleona, mimo to jaszczurki pojawiały się na malowidłach i były przedstawiane w pozytywnym świetle. Podobno zwierzę to kojarzone było z uzdrowieniem, świętą męskością i przetrwaniem. W niektórych kulturach znajdziemy wzmianki o tym, że kameleon był symbolem ochrony, odnowy i obfitości.

Znaczenie i symbolika zwierzęcia

Kameleon to bardzo imponujące i dość małe zwierzę. Jego niezwykłe cechy powstałe na skutek ewolucji sprawiają, że budzą zainteresowanie ludzi, zarówno w sensie biologicznym, jak i duchowym. Kameleon stał się symbolem relaksu i cierpliwości, ponieważ sprawia wrażenie odprężonego. Dosłownie takiego stworzenia, które niczym się nie przejmuje. Z reguły jest to jaszczurka stabilna i z natury spokojna. Uwielbia godzinami siedzieć w koronach drzew i cieszyć się promieniami naszej gwiazdy, Słońca. Dzięki temu reprezentuje również życie bez zmartwień i spokój. Ponadto, kameleon reprezentuje adaptację fizyczną i emocjonalną. A tą symbolikę zawdzięcza swojej umiejętności zmiany koloru ciała. Potrafi również dostosować się do skrajnie przeciwnych klimatów, przetrwa zarówno ekstremalne upały, jak i zimna. Jaszczurka jako zwierzę duchowe symbolizuje również wrażliwość i jasnowidzenie.

Osoby mające kameleona jako swój totem, posiadają imponującą zdolność do zmiany uczuć i ukrywania swoich emocji. Postrzegają również życie w inny sposób, codziennie czują się bezpiecznie i stabilnie. Nie dają się oszukać. Instynkt współpracujący z totemem kameleona prowadzi ich przez uczciwe życie oraz pomaga znaleźć prawdziwych przyjaciół. Dokładnie tak, aby harmonia wypełniania każdy dzień. Ponadto, osoby takie potrafią unikać niepotrzebnych konfliktów i konfrontacji.


Zapraszamy na szkolenie on-line, na którym dowiesz się jak poznać swoje Zwierzęta Mocy, jak pogłębić z nimi kontakt i korzystać z ich pomocy w życiu codziennym: Zwierzęta Mocy. Poznaj swoich duchowych przewodników z królestwa zwierząt!


Kiedy kameleon wchodzi do naszego życia

Istnieje parę powodów dla których kameleon może nas odwiedzić. Jednym z nich może być upomnienie, które każe nam zwolnić, pozostać tam gdzie jesteśmy. Kameleon w ten sposób chce nam pomóc osiągnąć wymarzony cel. Nakazuje, abyśmy stanęli, zastanowili się i rozważyli najlepsze dla nas następne kroki. Zachęca w ten sposób do cierpliwości, wstrzymania emocji, jak i bycia ciekawym i jednocześnie zaradnym. Drugim powodem odwiedzin może być zapowiedź zmian. W tym wypadku kameleon czekał i obserwował nasze poczynania, aby ujawnić się w najbardziej odpowiednim momencie, by uczulić nas na nadchodzącą transformację. Przypomina nam, że mamy do wyboru dwie opcje. Możemy uniknąć wyzwania lub wejść z odwagą w nowe doświadczenie. Trzecim powodem spotkania jest wiedza, którą chce nam przekazać. Jego zadaniem jest aktywować nasze psychiczne moce i nauczyć nas jak zacząć ufać takim umiejętnościom. Wrażliwość i świadomość jaką przyniesie ze sobą, to narzędzia z których możemy codziennie korzystać. Dzięki temu będziemy w stanie zobaczyć co nadchodzi i odpowiednio dostosować swoje działania oraz zachowanie. Ponadto, chce pokazać nam jak dostosować się do środowiska i się w nie wtopić, aby stworzyć harmonię. Kameleon naucza nas również jak mamy zaufać samym sobie. Informuje, że natura zapewnia nam wszystko czego potrzebujemy.

Kameleon przychodząc do nas uczy nas zaradności, dostrzegania świata, cierpliwości i adaptacji. Kiedy zjawi się, jest to znak, że powinniśmy zacząć ufać swoim mocom i intuicji. Dlatego musimy być uważni. Jest wiele informacji, które chce nam przekazać to niezwykłe zwierzę.

Może cię również zainteresować artykuł: Zwierzę Mocy: Ośmiornica – nauczyciel kamuflażu, przetrwania i doradca nieszablonowego myślenia

Aniela Frank

Źródła:
trustedpsychicmediums.com/spirit-animals/chameleon-spirit-animal/
whatismyspiritanimal.com/spirit-totem-power-animal-meanings/amphibians-reptiles/chameleon-symbolism-meaning/
hep6.com/chameleon-symbolism-facts-meaning-totem-spirit-power-animal/
mydreamsymbolism.com/chameleon-spirit-animal-totem-symbolism-and-meaning/
rzucijedz.pl/ciekawostki-ze-swiata/615-kameleon-ciekawostki

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram