Zwierzę Mocy: Kot – stworzenie magiczne, symbol równowagi, nauczyciel niezależności

kot

Znany nam dziś kot jest przeważnie zwierzęciem domowym. Traktowany jest jako wspaniały futrzak, którego pokochała już niejedna rodzina. Człowiek i kot związani są ze sobą bardzo długą, jak i ciekawą historią. Na przestrzeni dziejów, ssak ten zyskał wiele znaczeń. Stał się pomocnikiem czarownicy, boginią Bastet w Egipcie, czy pomostem łączącym ze światem duchów. Zjawiając się w naszym życiu sugeruje, abyśmy stali się niezależni i obudzili w sobie ciekawską naturę.

Kot stoi na czele najpopularniejszych zwierząt domowych na całym świecie. Mimo że został udomowiony bardzo dawno temu, w dalszym ciągu posiada wiele wspólnych cech ze swoim dzikim kuzynem. Należą do nich, między innymi, niezwykle wyczulone oczy, jak i lśniąca sierść, czy wytrwała pielęgnacja ciała. Częste mycie służy kilku celom. Pomaga kotu złagodzić swój zapach, ochładza ciało bądź równomiernie rozprowadza naturalne oleje na całej sierści. Charakterystyczną cechą tego ssaka jest przede wszystkim znane każdemu człowiekowi na świecie, mruczenie. Kot bardzo często wydaje taki dźwięk gdy jest zadowolony, jednak mruczy również gdy jest chory, zestresowany bądź zraniony. Futrzak posiada także fantastyczne poczucie równowagi. Dzięki temu potrafi odpowiednio dostosować swoje ciało. Kiedy czuje, że spada w dół, w niezwykły sposób obraca się, tak aby nie spaść na swoje plecy.

Kot, zarówno duży jak i mały, zawsze gotowy jest do pełnego biegu i spontaniczności. Pomimo wielu lat spędzonych z człowiekiem, zwierzę to pozostaje przez całe swoje życie indywidualistą. Nigdy bezwzględnie nie podporządkuje się woli i zachciankom człowieka. Do pewnego stopnia pozostaje istotą niezależną. Jednak, mimo swojego charakteru, kot jak każde stworzenie wymaga bliskości i troski. Potrzebuje kontaktu zarówno z opiekunem, jak i domowym stadem. Spędzając czas w rodzinnym gronie, zwierzę uczy się zwyczajów, kontaktu i pewnych granic. Dzięki temu futrzak potrafi wyraźnie okazywać niezadowolenie czy w odpowiedni sposób prosić o jedzenie. Wbrew pozorom, kot jest bardzo wrażliwą istotą, która po wielu godzinach samotności wita się czule i radośnie z domownikami.

Może cię również zainteresować artykuł: Zwierzę Mocy: Sowa – symbol śmierci i mądrości, nauczyciel właściwego osądu oraz zapowiedź zmian

Źródło: unsplash.com

Kot w kulturze i tradycji

Wiadomo, że kot został udomowiony parę tysięcy lat temu. Starożytni Egipcjanie trzymali kota w celu kontrolowania liczebności gryzoni. Na symbolikę i znaczenie ssaka wpłynęła przede wszystkim jego umiejętność polowania. Pomimo swoich obowiązków, kot w Egipcie stał się niezwykłym stworzeniem, któremu oddawano cześć. Egipcjanie modlili się również do bogini Bastet, która była pół człowiekiem, pół kotem. Skrzywdzenie tego zwierzęcia było karane w bardzo surowy sposób, zapadały nawet wyroki śmierci. Druidzi natomiast uważali, że niektóre koty, w szczególności czarne, były w rzeczywistości ludźmi, którzy reinkarnowali jako ssaki, aby zadośćuczynić za niepochlebne czyny z poprzedniego życia. Dla Rzymian kot związany był z Dianą, boginią łowów, Księżyca i przyrody. Również w nordyckich legendach znajdziemy wzmiankę o tym ssaku. Według nordyckich opowieści, bogini płodności, Freyja, posiadała rydwan, który był ciągnięty przez niezwykłe koty. Natomiast w średniowieczu po raz pierwszy ich wizerunek został powiązany z diabłem, kiedy to epidemia zwana Czarną Śmiercią pustoszyła Europę. Niezwykłe czarne ubarwienie zaczęto również kojarzyć z czarownicami i magią, gdyż kobiety oskarżane o praktykę czarnej magii zwykle zaprzyjaźniały się z kotami z małych uliczek.

Znaczenie i symbolika futrzaka

Kot posiada wiele znaczeń oscylujących wokół równowagi między przeciwieństwami. Równoważy dwie sprzeczności, na przykład światło i ciemność, dobro i zło, odpoczynek i działanie. Dlatego symbolika tego zwierzęcia nierzadko ma podwójne znaczenie. Kluczowe znaczenie dla duchowego totemu, jakim jest kot, obejmuje: spryt, tajemniczość, ciekawość, wrażliwość, magię, zaradność oraz uważność. Jednym zdaniem, totem kota oznacza rzeczy zmysłowe, ciekawe, tajemnicze i ezoteryczne. Kot jest znany również ze swojej zdolności do wyczekiwania na odpowiedni moment. Z tego względu stał się także uosobieniem cierpliwości. Tajemnicze życie kota oraz jego osobliwy styl bycia były dla ludzi zawsze intrygujące. Z tego względu stał się pomocnikiem podczas komunikacji ze światem duchów, pomostem między królestwem widzialnego i niewidzialnego świata.

Ludzie posiadający kota jako swoje zwierzę mocy są zawsze niezwykle kreatywni, niezależni i nieprzewidywalni. Otacza ich niezmienna aura tajemnicy. Osoby przyjaźniące się z kotem są zdecydowanie nocnymi markami. Kiedy nadchodzi ciemność pobudza się w nich energia i ciekawość. Osoby takie posiadają również niezwykłe perspektywy na życie, uwielbiają eksplorować swoją wewnętrzną przestrzeń, są niezależnymi poszukiwaczami przygód, jak i  naturalnie zwinnymi istotami – dzięki temu mogą wylądować na nogach w pozornie niemożliwych sytuacjach.


Zapraszamy na szkolenie on-line, na którym dowiesz się, jak poznać swoje Zwierzęta Mocy, jak pogłębić z nimi kontakt i korzystać z ich pomocy w życiu codziennym: Zwierzęta Mocy. Poznaj swoich duchowych przewodników z królestwa zwierząt!


Kiedy kot wkracza do naszego życia

Kot może pojawić się w naszym życiu gdy doświadczymy całkowitego wyczerpania. Pojawiając się zwiększa naszą pewność siebie i daje chwile wytchnienia. Dzięki takim prezentom, znajdziemy niezawodne opcje rozwiązania trudnego problemu. Nauczy nas również cierpliwości, pokaże jak należy działać, a kiedy czekać. Kot może wkroczyć również, gdy stoimy przed bardzo trudnym zadaniem, z którym mamy wiele problemów. To duchowe zwierzę jest zaradne i elastyczne, pokaże nam więc, jak możemy się otrząsnąć i wyjść ze starych wzorców. Gdy się zjawia, przynosi również przesłanie równowagi. Uświadamia nas, że w życiu chodzi o przeciwieństwa, które muszą się dopełnić. Jeśli więc pracujesz za dużo, nie masz czasu dla siebie, pojawienie się kota jest sygnałem, że nadszedł czas na zabawę i odpoczynek. Futrzak staje się także idealnym sojusznikiem gdy stajemy w obliczu zmian bądź uczestniczymy we współzależnym związku. Przybywa z pomocą w poszukiwaniu naszej niezależności, daje rady i dodaje pewności siebie w konkretnej życiowej misji. Zachęca do uwolnienia się od wszystkiego co utrudnia nasze emocjonalne wyzwolenie. Ponadto, może przybyć jako nadzwyczajna zapowiedź, czekających nas zmysłowych i magicznych doświadczeń związanych z Duchem i światem astralnym.

Znaczenie kota jest niezwykłe. Symbolizuje niezależność, czystość, czy świat duchów. Nasi przodkowie nie bez powodu uważali tego ssaka za nadzwyczajne stworzenie, które należy czcić. Jest bowiem potężną istotą, której obecność w życiu może całkowicie zmienić pogląd codzienności; niezależnie od tego, czy pojawia się w postaci fizycznej, czy widujemy go jedynie we śnie. Kot przynosi nam unikalną wiadomość, którą pozostaje nam tylko rozszyfrować.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak znaleźć i przywołać swoje Totemiczne Zwierzę

Aniela Frank

Źródła:
spiritanimal.info/cat-spirit-animal/
trustedpsychicmediums.com/spirit-animals/cat-spirit-animal/
spiritualunite.com/articles/cat-symbolism/
spirit-animals.com/cat-symbolism/
/whatismyspiritanimal.com/spirit-totem-power-animal-meanings/mammals/cat-symbolism-meaning/
mentalfloss.com/article/578211/cat-facts
kociswiat.org.pl/porady/5/kot-prawdy-i-mity

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram