Zwierzę Mocy: Krokodyl – strażnik starożytnej wiedzy, symbol cierpliwości i zapowiedź nowych szans

Krokodyl

Potężne stworzenie wodno-lądowe jakim jest krokodyl, to gad reprezentujący ogromną siłę, wigor i zaciekłość. Krokodyl zamieszkuje Ziemię od milionów lat, niesie ze sobą nieokiełznane energie oraz siły twórcze. Symboliczne znaczenie gada dotyczy intensywnych pierwotnych uczuć, jest również strażnikiem i obrońcą wszelkiej wiedzy, a jego przybycie zapowiada nam nowy okres wzrostu.

Krokodyl to duży gad, który występuje w tropikalnych regionach Azji, Afryki, Australii i Ameryki. Zwykle żyje w pobliżu jezior, rzek czy mokradeł. Nie bez powodu gad przebywa w klimacie tropikalnym. Krokodyl jest zwierzęciem zimnokrwistym, co oznacza, że nie wytwarza własnego ciepła, a temperatura ciała zależy od temperatury panującej w otoczeniu. W chłodniejsze miesiące lub w okresie suszy krokodyl potrafi przejść w stan hibernacji. Wykopuje norę na brzegu rzeki czy jeziora i udaje się w długi sen.

Na naszej planecie znajdziemy około 13 gatunków krokodyli. Posiadają one różne rozmiary i gabaryty, najmniejszy krokodyl dorasta jedynie do 1,7 metra i waży zaledwie 7 kilogramów. Podczas gdy największy przedstawiciel gatunku może osiągać długość do ponad 6 metrów i wagę bliską 900 kilogramów. Krokodyl w erze mezozoicznej był jednym z najbardziej groźnych drapieżników stąpających po lądzie jak i pływających w wodzie. Przez miliony lat wykształcił niezwykłe umiejętności, które pozwoliły osiągnąć mu status króla drapieżczych gadów. Jednym z takich przykładów jest prawie niewyczerpalna liczba zębów. Gdy stworzenie straci jeden z nich, zostaje on szybko zastąpiony innym. W czasie trwania swojego życia może wymienić każdy ząb nawet do 50 razy. Szczęki największego przedstawiciela gatunku mogą ugryźć z siłą równą jednej tony na centymetr kwadratowy. Dodatkowo, krokodyl jest bardzo dobrym pływakiem. W wodzie potrafi osiągać prędkość 20 kilometrów na godzinę i wstrzymywać oddech pod jej powierzchnią przez 60 minut.

Może cię również zainteresować artykuł: Zwierzę Mocy: Tygrys – symbol wspierający instynkt, siłę i emocje

Źródło: pixabay.com

Krokodyl w kulturze i tradycji

Starożytne wierzenia utrzymują, że krokodyl chroni antycznej wiedzy i mądrości, a wszystkie legendy o smokach są oparte na sile właśnie tego stworzenia. W pradawnym Egipcie krokodyl kojarzony był z życiodajną rzeką, Nilem. Pełnił rolę strażnika ekosystemu. Wcielał się również w boga o imieniu Sobek, który był opiekunem wód i jezior oraz był symbolem siły królewskiej. Mimo że uważano gada za przerażającego drapieżcę, pełnił on bardzo ważną rolę w życiu codziennym Egipcjan. Natomiast w indiańskim folklorze i mitologii, krokodyl przedstawiany był jako złoczyńca, który w łatwy sposób mógł przechytrzyć inne duchowe zwierzęta. Na Dalekim Wschodzie gad otrzymał miano niszczyciela, ponieważ wynurzał się ze swojej kryjówki tylko w porze deszczowej, jakby był wzywany przez bardzo silne wyładowania atmosferyczne. Jednak znajdziemy i takie regiony, w których gad odgrywał bardziej pozytywną rolę. Niektóre ludy nawet przypisywały pochodzenie człowieka sile i łasce krokodyla.

Znaczenie i symbolika gada

Krokodyl żyje w dwóch światach, na lądzie i w wodzie. Gad ten nie poluje dla zabawy, je jedynie w razie potrzeby. Polując porusza się powoli i pewnie, by ostatecznie zaatakować. Nie marnuje swojej energii bez powodu, tym postępowaniem zapewnił sobie miano symbolu oszczędności. Stworzenie to poluje nie tylko na lądzie, przebywa długo również w wodzie. Gdy spoczywa w rzece, jedyne co można dostrzec, to jego niezwykłe oczy, które wypatrują ofiary. Dzięki swoim niecodziennie położonym oczom, krokodyl nabrał znaczenia zdolności jasnowidzenia. Ponadto wykazuje bardzo dobre umiejętności rodzicielskie. Samica dba troskliwie o swoje młode przez okres 12 miesięcy. Zachowanie to nadaje krokodylowi dodatkową symbolikę pielęgnowania i kultywowania ogniska domowego. Znaczenie gada obejmuje także ochronę macierzyńską, połączenie z Matką Ziemią, cierpliwość, intuicję oraz moc przetrwania.

Urodzeni z totemem krokodyla są zaciekłymi pracownikami. Osoby takie dążą do sukcesu, obfitości, pozostając wierni swojej wizji przez cały czas. Krokodyl również wspiera swoją siłą i dodaje cierpliwości, odwagi oraz przebiegłości. Mając przy sobie ten niezwykły totem, jakim jest krokodyl, można również obudzić w sobie wewnętrznego uzdrowiciela emocji, jak i artystę.


Zapraszamy na szkolenie on-line, na którym dowiesz się jak poznać swoje Zwierzęta Mocy, jak pogłębić z nimi kontakt i korzystać z ich pomocy w życiu codziennym: Zwierzęta Mocy. Poznaj swoich duchowych przewodników z królestwa zwierząt!


Kiedy krokodyl wkracza do naszego życia

Kiedy krokodyl pojawi się w naszym życiu najprawdopodobniej otrzymamy nową szansę, która energicznie napełni nas kreatywnością. Przesłaniem gada jest poszukiwanie wiedzy potrzebnej do rozwoju. Tym samym naucza nas cierpliwości, jak i intuicji, abyśmy mogli wyczuć odpowiedni czas do działań. Stworzenie to nie da się łatwo oszukać. Przynosi lekcje cierpliwości, szczególnie podczas nowych początków. Krokodyl współpracuje z energią wody, która reprezentuje nasze emocje, szczególnie te, które ukrywamy przed światem. Praca ze zwierzęcym totemem krokodyla pozwala na przyjęcie skrywanych uczuć i uczciwej pracy nad nimi. Jego energia motywuje, abyśmy przyjrzeli się i zaleczyli wewnętrzne rany, wspiera nas i kieruje, byśmy mogli odkryć to, czego potrzebujemy i chcemy od życia. Wskaże nam również idealny czas, kiedy możemy popłynąć w kierunku wszystkiego, czego pragniemy. Wizyta krokodyla w naszym życiu może również być przypomnieniem, abyśmy dbali o swojego ducha, który zapewnia życie i siłę, zarówno fizyczną, jak i mentalną. Ostatecznie krokodyl może zjawić się w naszym życiu, aby dać nam ostrzeżenie przed ukrytym niebezpieczeństwem. Niebezpieczeństwo to nie musi oznaczać urazu fizycznego, może ono dotknąć umysłu lub ducha.

Warto wezwać krokodyla, gdy zmagamy się z instynktem macierzyńskim lub przechodzimy kolejny etap rozwojowy w swoim życiu. Energia tego zwierzęcia mocy pomoże w szczególnie trudnych sprawach emocjonalnych. Możemy również zaprzyjaźnić się z krokodylem, gdy doskwiera nam brak cierpliwości i odwagi, z chęcią poprowadzi nas do miejsca, w którym chcielibyśmy się znaleźć.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak znaleźć i przywołać swoje Totemiczne Zwierzę

Aniela Frank

Źródła:
whatismyspiritanimal.com/spirit-totem-power-animal-meanings/amphibians-reptiles/alligator-crocodile-symbolism-meaning/
shamanicjourney.com/alligator-crocodile-power-animal-symbol-of-primal-energies-survival
sunsigns.org/crocodile-animal-totem-symbolism-meanings/
trustedpsychicmediums.com/spirit-animals/alligator-crocodile-spirit-animals/
spirit-animals.com/alligator-symbolism/
livescience.com/28306-crocodiles.html

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram