Zwierzę Mocy: Niedźwiedź – wielkie, odważne stworzenie zapewniające stabilną postawę i uziemienie

niedźwiedź

Niedźwiedź jest jednym z najodważniejszych stworzeń, jakie aktualnie stąpa po naszej planecie. W królestwie zwierząt mocy jest natomiast symbolem siły i uziemienia. Czczony od wieków przez ludzkość inspirował, dodawał odwagi oraz pomagał w przeciwnościach losu. Przychodząc do nas zapewnia nam stabilną postawę, jak i siłę, gdy czujemy się zmęczeni i słabi.

Niedźwiedź brunatny jest drapieżnikiem. Występuje w bardzo niewielkiej liczbie od Ameryki Północnej po Europę Zachodnią, Wschodnią Syberię i Palestynę. Populacja niedźwiedzia brunatnego jest obecnie stabilna i nie jest zagrożona. Ulubionymi miejscami zwierzęcia są zwykle obszary nadbrzeżne. Niedźwiedź żyje także wzdłuż rzek, w lasach czy na alpejskich łąkach. Stworzenie to prowadzi samotny tryb życia, zwykle żeruje rano i wieczorem, odpoczywając w ciągu dnia w ukryciu. Miesiące zimowe niedźwiedź spędza w norze, którą zwykle jest jaskinia lub duża skalna szczelina. Zwierzę przechodzi wtedy w stan uśpienia, jednak pomimo hibernacji można je obudzić w dowolnym momencie.

Niedźwiedź odgrywa bardzo ważną rolę w ekosystemie ponieważ rozprasza nasiona, tym samym chroniąc środowisko. Co ciekawe jest stworzeniem wszystkożernym. Rodzaj pożywienia zależy w dużej mierze od sezonu i pory roku. Mimo, że zwierzę jest na górze łańcucha pokarmowego, wiosną żywi się na przykład pędami i trawą, latem jabłkami, natomiast jesienią orzechami i śliwkami. Ponadto niedźwiedź uwielbia owady, ryby, korzenie i oczywiście miód.

Niedźwiedź jest bardzo inteligentnym zwierzęciem. W codziennym życiu używa narzędzi i przyborów do polowania, jak i zabawy. Posiada również znakomitą pamięć i doskonałe umiejętności nawigacyjne.

Może cię również zainteresować artykuł: Zostań mistrzem zen, siedząc w domu i ucząc się od kotów

Źródło: unsplash.com

Niedźwiedź w kulturze i tradycji

Rdzenni Amerykanie uważali niedźwiedzia za symbol siły i mądrości. Amulet ze skóry lub zęba tego stworzenia zapewniał wojownikom moc i niezniszczalność. Totem zwierzęcia zapewniał im również udane i obfite polowania. Indianie posiadali wiele legend związanych z tą istotą opowiadających o magicznych mocach niedźwiedzia. Nadzwyczajna moc obejmowała zmianę ludzkiego ciała w postać silnego stworzenia. Natomiast, w kulturze celtyckiej, niedźwiedź odgrywał ogromną rolę i był w nią integralnie wpleciony. Celtowie uosabiali ogromną siłę i postawę zwierzęcia z bóstwami, takimi jak Artio czy Cernunnos. Artio była boginią polowania, podczas gdy Cernauss odpowiadał za naturę i płodność. W niektórych tradycjach pazur niedźwiedzia stosowany był jako magiczny talizman medyczny. Dla Wikingów drogocenna natomiast była skóra, którą wykorzystywano na wojnach, aby otrzymywać siłę mocarnego zwierzęcia i odstraszać nadchodzących przeciwników.

Znaczenie i symbolika ssaka

Dzięki niezwykłej zimowej hibernacji, stworzenie to stało się symbolem odpoczynku, ciszy, relaksu i prywatności, szczególnie w czasie, w którym społeczeństwo jest bardzo zapracowane. Znaczenie niedźwiedzia kryje jeszcze wiele tajemnic. Między innymi jest duchowym zwierzęciem z atrybutem ochrony, uziemienia, siły, przetrwania, dominacji, uzdrowienia, czy też strażnika. Reprezentuje również twarde stąpanie po ziemi lub obronę w słusznych celach.

Osoby posiadające totem niedźwiedzia są nieustraszone i pewne siebie. Będący u boku niedźwiedź dodaje im odwagi i wiary w siebie. Dodatkowo, pomaga w obronie własnej. Niedźwiedzi totem zapewnia również naturalny hart ducha, pewność i predyspozycje do pełnienia ról przywódczych. Oznacza to jednak, że osoby takie muszą same dbać o siebie, oraz powinny brać odpowiedzialność za rodzinę i przyjaciół.


Zapraszamy na szkolenie on-line, na którym dowiesz się jak poznać swoje Zwierzęta Mocy, jak pogłębić z nimi kontakt i korzystać z ich pomocy w życiu codziennym: Zwierzęta Mocy. Poznaj swoich duchowych przewodników z królestwa zwierząt!


Kiedy niedźwiedź pojawia się w naszym życiu

Kiedy niedźwiedź pojawia się w naszym życiu chce powiadomić nas abyśmy chwilę odpoczęli, odnowili swoje siły i nabrali odwagi. Niezależnie od przeciwności, z jakimi możemy się aktualnie zmagać, niedźwiedź stoi obok i trzyma nas mocno na ziemi, dopóki nie przejdą trudności. Ssak może również przybyć w chwili, w której potrzebujemy odizolowania, abyśmy mogli wsłuchać się w głos naszego serca w momencie, gdy jesteśmy zmuszeni podjąć odpowiednio ważną dla nas decyzję. Może również chcieć nam przekazać, że jako rodzice powinniśmy zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo swoich pociech, ponieważ mogą potrzebować naszej pomocy przed nadchodzącymi wydarzeniami. Prosi o przejęcie roli głowy rodziny, nie tylko abyśmy lepiej kierowali własnym życiem, ale i prowadzili innych.

Duch niedźwiedzia dopełnia nas podczas samotnej podróży, jego niezależność pomaga odkryć siebie oraz dodaje odwagi. Zapewnia nam siłę w czasach, gdy czujemy się bezradni. Stoi gotowy do działania bez względu na źródło naszych problemów. Potężny duch niedźwiedzia może nauczyć nas jak walczyć o to, w co wierzymy i jak powinniśmy stawiać czoła swoim wyzwaniom.

Niedźwiedź jest potężnym zwierzęciem mocy, do którego możemy się zwrócić gdy musimy zaufać instynktom. Warto pomyśleć o wielkości i wadze tego stworzenia. Gdy przyjdzie musimy być pewni, że jest to czas zaangażowania i przejęcia kontroli nad własnym życiem.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak znaleźć i przywołać swoje Totemiczne Zwierzę

Aniela Frank

Źródła:
whatismyspiritanimal.com/spirit-totem-power-animal-meanings/mammals/bear-symbolism-meaning/
paranormal.lovetoknow.com/about-paranormal/what-does-it-mean-if-bear-is-your-spirit-animal
shamansway.net/bear-medicine/
hep6.com/bear-symbolism-facts-meaning-totem-spirit-power-animal/
spiritanimal.info/bear-spirit-animal/
universeofsymbolism.com/bear-symbolism.html
animalia.bio/brown-bear

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram