Zwierzę Mocy: Ośmiornica – nauczyciel kamuflażu, przetrwania i doradca nieszablonowego myślenia

ośmiornica

Ośmiornice to nadzwyczajnie wyglądające morskie stworzenia. Poruszają się z niezwykłym wdziękiem po dnie oceanu niemalże bezszelestnie. Unikalne cechy fizyczne ośmiornic sprawiły, że posiadają one nieskończoną listę symboli, jak i atrybutów duchowych. To stworzenie oceanu jest mistrzem przebieranek. Przychodzi do nas, aby nauczać nas przetrwania, dopasowania, jak również elastyczności.

Ośmiornice należą do gromady głowonogów, taka gromada zalicza się do typu ośmioramiennych mięczaków. Te stworzenia można znaleźć praktycznie we wszystkich wodach. Ich populacja rozciąga się od tropików po bieguny. Zamieszkują rafy koralowe, jak i szelfowe piaski. Współczesne ośmiornice to różnorodna grupa w której sklasyfikowano około 300 gatunków. Najmniejsze osobniki osiągają wagę przekraczającą ledwie 3 dekagramy, podczas gdy największy krewny, nazywany ośmiornicą olbrzymią, sięga blisko 2 metrów. Różnorodność nie kończy się na rozmiarach. Niektóre głowonogi posiadają płaszcz między ramionami, a inne bardzo długie i zwinne ramiona, nieproporcjonalne do swojej głowy. Ośmiornice łączą ramiona i brak szkieletu, dzięki czemu są zwinne, szybkie i mogą odkształcać swoje ciało w najznamienitsze formy. Niezwykłe ramiona mięczaków wyposażone są w setki przyssawek, a każda taka macka ma odrębną zdolność ruchową i receptory smakowe. Ponadto, głowonogi posiadają aż trzy serca i błękitną krew. Na uwagę zasługuje także ich zdolność do kamuflażu. Jak żadne inne morskie zwierzęta, ośmiornice potrafią zamaskować się w mgnieniu oka. Czasem przybierają kształt koralowca, innym razem wodorostów, muszli czy wyglądają jak morskie piaszczyste dno.

Niektóre z ośmiornic pełzają po piasku, człapią po falach czy mule. Pływają tylko wtedy, gdy chcą zmienić miejsce zamieszkania bądź uciec przed drapieżnikiem. Inne natomiast, dają się porwać prądom i przemierzają wraz z nim głębiny oceanów.

Może cię również zainteresować artykuł: Zwierzę Mocy: Królik – nauczyciel uważności, symbol płodności oraz dobrobytu

Źródło: unsplash.com

Ośmiornica w kulturze i tradycji

Głowonogi na ogół były postrzegane jako potwory z morskich głębin, posiadające nadzwyczajne zdolności. Powstało wiele historii i legend na temat tego niezwykłego stworzenia, jak i malowideł czy opowieści. W mitologii greckiej możemy znaleźć legendę o meduzie, na której wygląd i zachowanie wpłynęły te morskie stworzenia. U wybrzeży Norwegii powstał mit o wielkiej ośmiornicy nazywanej do dziś krakenem. Natomiast, hawajczycy opowiadali swoim dzieciom historię o stworzeniu z kosmosu, którym jest właśnie ośmiornica. Na ogół dla mieszkańców Morza Śródziemnego głowonogi były stworzeniami, które należało szanować i czcić.

Znaczenie i symbolika podwodnego stworzenia

Woda i jej ruch, wraz z połączeniem niezwykłych właściwości fizycznych ośmiornic, tworzą tajemniczą aurę. Mimo, że głowonogi są w ciągłym ruchu, pozostają na dnie oceanu. Oznacza to, że mimo zmieniającego się świata są one zawsze uziemione. Właśnie tym symbolizują potrzebę płynnego przemieszczania się przez nasze stany emocjonalne. Stworzenia te, dzięki swoim cechom fizycznym, reprezentują również elastyczność niezbędną do przetrwania codzienności. Podobnie jak inne zwierzęta zamieszkujące podwodne królestwo, ośmiornice symbolizują czystość, jak i kreatywność. Dzięki swojej inteligencji i strategicznemu myśleniu, mięczaki stały się symbolem logiki, rozumu, strategii, skupienia, wiedzy oraz nieprzewidywalności.

Osoby posiadające ośmiornicę jako swój totem, mają intelektualną zdolność do wychodzenia cało z opresji. Dzięki pomocy głowonoga potrafią rozpoznać granice, doskonale wiedzą z jakim zadaniem mogą sobie poradzić. Zdają sobie sprawę ze swoich mocnych i słabych stron. Dodatkowo, osoby te myślą nieszablonowo, doskonale zarządzają własnym czasem, co pomaga im na kontynuowanie wielu planów jednocześnie.


Zapraszamy na szkolenie on-line, na którym dowiesz się jak poznać swoje Zwierzęta Mocy, jak pogłębić z nimi kontakt i korzystać z ich pomocy w życiu codziennym: Zwierzęta Mocy. Poznaj swoich duchowych przewodników z królestwa zwierząt!


Kiedy ośmiornica wpełza do naszego życia

Kiedy mięczak pojawia się w naszym życiu chce, abyśmy się zrelaksowali, rozluźnili i poukładali własne myśli. Jednocześnie upomina nas, abyśmy nie odrywali oczu od zamierzonego celu. Chce byśmy zwracali jednokierunkową uwagę na wszystkie plany i działania. Przypomina nam, czego naprawdę potrzebujemy, pokazuje wprost, że powinniśmy pozbyć się staromodnych przekonań. Kiedy się pojawia, zazwyczaj jesteśmy w niepokojącej sytuacji, której nie potrafimy samodzielnie rozwiązać. W tym czasie ośmiornica daje nam siłę, wpaja równowagę czasu oraz przynosi skupienie, które aktualnie potrzebujemy. Dzięki temu możemy skoncentrować się na kilku zadaniach jednocześnie i wykonać je z pełnym sukcesem. Duchowe zwierzę, jakim jest ośmiornica, przypominam nam również, że musimy dbać o swoje ciało fizyczne, duchowość i psychikę. Nakazuje ostrożność i upomina, abyśmy nie dali się wykorzystywać innym ludziom. Ponieważ gdy się pojawia, zapewnia nas, że zaszliśmy już dość daleko.

Ośmiornica pojawiając się, chce nam uświadomić, że możemy posiadać niezwykłą intuicję i być istotą uduchowioną, niemniej jednak jesteśmy osobą z formą namacalną, którą musimy hartować. Wpełzając do naszego życia może również zachęcać nas do opracowania idealnego planu ucieczki, gdyż totem ośmiornicy uczy płynnego, cichego oddalania się od niezręcznych sytuacji, jak i wtapiania się w otoczenie. Brak szkieletu sprawia, że mięczak ratuje swoje życie, wycofując się z opresji bez najmniejszych obrażeń. Być może zachęca nas abyśmy porzucili starcie i poszli naprzód regenerując swoje siły. Chce nam przekazać swoją wiedzę i umiejętności dotyczące kamuflażu. Dzięki takiej transformacji będziemy mogli się wtopić, dostosować do każdej zaistniałej sytuacji.

Jeśli więc utkniemy w koleinie piasku, mamy problem z rozwiązaniem pewnej sytuacji lub nie radzimy sobie z ogromem zadań, możemy odezwać się do ośmiornicy. Nasz świat się zmienia i my ciągle się zmieniamy. Głowonóg jakim jest to niezwykłe zwierzę pomoże odpowiednio nam się dopasować, wskaże idealną ścieżkę, jak i da lekcję przetrwania.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak znaleźć i przywołać swoje Totemiczne Zwierzę

Aniela Frank

 

 

Źródła:
thesecretofthetarot.com/octopus-spirit-animal/
www.spirit-animals.com/octopus-symbolism/
www.sunsigns.org/octopus-animal-totem-symbolism-meanings/
www.whats-your-sign.com/octopus-animal-symbolism.html
dreamingandsleeping.com/octopus-spirit-animal-symbolism-and-meaning/
auntyflo.com/magic/octopus
national-geographic.pl/przyroda/osmiornice-sprytne-inteligentne-zaskakujace-jak-blisko-im-do-nas

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram