Zwierzę mocy: Wąż

Wąż

Wąż – tajemniczy gad o połyskujących łuskach przybierał już formę nieskończoności, świętego kontinuum. Raz w roli boga, innym razem jako szatan lub znowu symbol siły i mądrości, zdrowia i płodności. Jest poza kobiecością i męskością, nie stoi po stronie zła ani dobra, niczym kosmiczna istota omija wszelkie podziały, będąc zarazem tak magicznym, a jednak trudnym do klasyfikacji stworzeniem.

Wąż już w starożytności uosabiany był z bóstwem o czym traktuje mit o Świętym Wężu Asklepiosie, który uzdrawiał chorych i leczył ich Dusze. Również w Biblii wąż pojawia się wielokrotnie, przedstawiany jednak negatywnie – jako symbol zdrady i grzechu. Gad ten jest przedstawicielem świętej medycyny, patronem lekarzy od kaduceusza greckiego Hermesa – laski oplecionej dwoma wężami. Czczony wśród Hindusów i w plemionach afrykańskich. Na jego cześć wznoszone są świątynie i odprawiane modlitwy. W prekolumbijskiej Ameryce Środkowej w postaci latającego i upierzonego węża jest symbolem największego boga, Quetzalcoatla.

Odchodząc jednak od wszystkich tych faktów, odchodząc od historii i genezy węża, od jego miejsca w kulturach i religiach zadajmy sobie pytanie – jaki jest wąż naprawdę? Co symbolizuje? Co chce nam powiedzieć jego dewa, kiedy niespodziewanie pojawia się w naszym życiu? Jakiej nauki i jakich wskazówek możemy spodziewać się od węża?

Źródło: pixabay,com

Zwierzę szamanów

Wąż jako Zwierzę Mocy często może przejawiać się nam jako srebrny sznur, który łączy nasze ciało fizyczne z ciałem astralnym. Jest to bowiem zwierzę, które jest najbliżej ziemi, ponieważ pełza po niej całą powierzchnią swojego brzucha, jednocześnie nie posiadając ani nóg, ani rąk, jak również uszu i powiek, a jego ciało jest długie jak lina. Podczas podróży astralnych, a w szczególności w doświadczeniach ayahuaskowych węże występują bardzo często. Ayahuasqueros twierdzą, że duch wężowy jest matką Ayahuaski, źródłem wiedzy i uzdrawiającej mocy. Obrazy węży, tańczących lub pełzających można odnaleźć również w halucynacyjnej sztuce Indian.

Nie tylko szamani Wiedzy Południa pracują z wężami. Ogólnie to Zwierzę Mocy jest mocno związane z szamanizmem. Jest symbolem poruszania się na granicy życia i śmierci. Zrzucając skórę umiera jego dawne ja i rodzi się nowa jakość. Pełza między ziemią a astralem jak szaman, który w swoich ceremoniach i medytacjach łączy ziemskość z Niebem, kontaktując ludzi z Wyższym Wymiarem. Kiedy wąż zrzuca skórę, jego oczy zachodzą mgłą, dlatego wierzy się, że właśnie wtedy wąż przenosi się w inny wymiar, by powrócić jako nowa istota.

Wąż jest również symbolem potężnej wiedzy i mądrości życiowej. Uznawany jest bowiem za odwzorowanie helisy naszego DNA, z którego zbudowana jest każda najmniejsza cząsteczka wszystkiego, co żyje. Gady te ukazują się często podczas ceremonii ayahuascowych jako nauczyciele i przewodnicy-terapeuci, którzy instruują szamanów, jak leczyć pacjentów. Szaman podczas transu schodzi wtedy do poziomu molekularnego, skąd otrzymuje wiedzę na temat technik leczniczych, a naucza tego właśnie wąż.

Zwierzę przejścia

Wąż jest też symbolem zmiany, odnowy. Ukazuje się nam w momencie, kiedy w końcu jesteśmy gotowi na transformację, by tak jak on zrzucić starą skórę i zastąpić ją nową. Przychodzi, kiedy jesteśmy gotowi na zmierzenie się z tajemnicami i kwestiami, których do tej pory unikaliśmy. Zabiera nas w podróż, o której wcześniej nawet byśmy nie pomyśleli. Wąż swoim życiem i przemianą uczy jak zostawić przeszłość za sobą i rozpocząć nowe życie, patrząc jedynie ku przyszłości, a cienie i doświadczenia zostawić z wdzięcznością za sobą. Ukazując się nam to Zwierzę Mocy zapowiada przemianę, która prowadzi do najlepszej postaci nas samych.

źródło: www.new-universe.org

źródło: www.new-universe.org

Wąż jest również przejawem nieśmiertelności, wieczności, ciągłej odnowy, W postaci uroborosa – węża połykającego własny ogon – symbolizuje cykl śmierci i życia, czyli wieczność.

Cykl śmierci i odrodzenia można rozumieć dosłownie ale i metaforycznie. Obecność węża w naszym życiu może zwiastować moment przejścia przez granicę działania, której wcześniej nie byliśmy w stanie przekroczyć.

Zwierzę kundalini

Wąż, jako zwierzę Żywiołu Ognia, rozpala namiętność i żądze cielesne, tworzy relacje z Wielkim Duchem oraz prowadzi nasze Dusze na wyższy szczebel. Jest symbolem kundalini – seksualnej ale i twórczej siły życiowej człowieka. Ten aspekt najbardziej czczony jest w tradycji Wschodu. Bóg Sziwa na przykład nosi na swym ciele wężową biżuterię, która symbolizuje jego seksualność. Ale kundalini to nie tylko seksualność fizyczna. To także poszerzenie intuicji. Zatem jeśli wąż pojawia się w naszym życiu może to być znak, że nasza twórczość jest na etapie intensywnego rozwoju.

Węże w porównaniu do innych zwierząt mocy, pojawiają się znacznie rzadziej, jednak kiedy już postanowią nam się przejawić, bądźmy czujni. Dewa węża niesie naukę wyjątkową i równie głęboką.

Martyna Świerk/Dora Rosłońska

Podziel się wiedzą:
Facebook
Facebook
YouTube
Instagram

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *