Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tisza BeAw (Dziewiąty Dzień miesiąca Aw)

14 sierpnia 2016

Tisza BeAw (Dziewiąty Dzień miesiąca Aw) jest dniem żałoby upamiętniającym wiele tragedii, które spotkały Żydów; wiele z nich miało miejsce właśnie 9 dnia Aw.

Przede wszystkim jest wspomnieniem zburzenia Pierwszej i Drugiej Świątyni (pierwszego dokonali Babilończycy w 586 r. p.n.e., drugiego – Rzymianie w 70 r. n.e.).

Tego dnia padła także ostatnia twierdza Bar Kochby – Bejtar (135 r. n.e.), Żydzi zostali wygnani z Hiszpanii (1492 r.) i zdarzyło się wiele innych nieszczęść.

Tisza BeAw jest kulminacją trzytygodniowego okresu żałoby, który rozpoczyna się 17 dnia miesiąca Tamuz, który upamiętnia pierwsze naruszenie murów chroniących Jerozolimę, przed zburzeniem Pierwszej Świątyni. W czasie tych trzech tygodni obowiązuje zakaz ślubów, należy powstrzymać się obcinania włosów. Od 1 do 8 dnia Aw nie powinno się jeść mięsa i pić wina (za wyjątkiem Szabatu) i nosić nowej odzieży.

Już 8 dnia Aw zaczynają obowiązywać restrykcje dotyczące studiowania Tory – od południa nie wolno czytać innych fragmentów niż te, które opisują zniszczenie Świątyni.

Przed zachodem słońca, jeszcze 8 dnia Aw należy zjeść ostatni posiłek przed postem, nazywany posiłkiem oddzielenia. Jest to kawałek chleba i ugotowane jajko zanurzone w popiele. Spożywa się go siedząc na podłodze lub niskim stołku.

9 dnia Aw (wieczór, noc i dzień do nocy – dla przypomnienia porządku odliczania dób w żydowskim kalendarzu) rozpoczyna się około 25 godzinny post.

Od zachodu słońca zaczynają obowiązywać wszystkie prawa Tisza BeAw, ograniczenia są podobne do tych w Jom Kipur: powstrzymanie się od jedzenia i picia (nawet wody), mycia (tym bardziej kąpieli, golenia, używania kosmetyków), noszenia skórzanego obuwia i studiowania Tory. Wolno do południa wykonywać lekkie prace, które nie przeszkadzają w skupieniu nad żałobą i palić papierosy.

Przestrzega się wielu praktyk żałobnych jak powstrzymywanie się od śmiechu, swobodnych i głośnych rozmów, ludzie siedzą na niskich stołkach.

Wieczorem w synagogach odczytywane są Treny (Ejcha, Lamentacje proroka Jeremiasza), które powstały po zniszczeniu Świątyni. Mężczyźni zakładają tefilin dopiero w trakcie popołudniowych modlitw 9 dnia Aw.

Zakaz spożywania mięsa i picia wina rozciąga się aż do południa następnego dnia, ponieważ Świątynia płonęła przez całą noc 10 dnia Aw.

9 dnia miesiąca Aw według tradycji ma narodzić się Mesjasz.

Źródło: http://www.transazja.pl/kalendarium#goUp

Podziel się wiedzą:

Szczegóły

Data:
14 sierpnia 2016
Kategoria Wydarzenie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram