Moc Dotyku – Masaż mięśniowo-powięziowy

Masaż mięśniowo- powięziowy cechuje się głębokim, pełnym obecności, rozluźniającym dotykiem. Ta holistyczna metoda to połączenie dwóch poziomów doświadczania – ciała i emocji. Głęboki masaż powięzi i mięśni umożliwia dotarcie do prawdziwego źródła bólu, napięć oraz blokad emocjonalnych, a precyzja dotyku i głęboka uważność rodzi przyjemność odczuwania własnego ciała.

Czym jest powięź oraz jaką pełni funkcję w procesie samoleczenia?

Powięź – unerwiona oraz unaczyniona tkanka łączna, oplatająca wszystkie części ciała. Znajdująca się pod skórą zewnętrzna warstwa jest najbardziej wrażliwa na odczuwanie bólu. Tam też ulokowane są tzw. emocjonalne wzorce przytrzymania, czyli stłumione i nieuświadomione uczucia: lęk, smutek, złość, a także te pozytywne jak radość. Każda z tych emocji ulokowana jest w określonym miejscu. W klatce piersiowej odczujemy smutek, natomiast w plecach i ramionach, klatce piersiowej oraz szyi – złość. Nie jesteśmy nauczeni pracy z emocjami, dlatego też zazwyczaj tłumimy emocje, z którymi nie potrafimy sobie poradzić – odcinamy się od ciała. Efektem tego jest utrata jego świadomości i odrętwienie. Chroniczne skurcze układu powięziowego oraz mięśni są przyczyną wielu dolegliwości. Uwolnienie powięzi i rozluźnianie mięśni pozwoli przebudzić ciało, a także pozbyć się bólu.

W przeważającej liczbie przypadków źródłem fizycznych powikłań zdrowotnych jest nasz umysł – dlatego, tak ważna jest umiejętność pracy z uczuciami. Koniecznym warunkiem jest uświadomienie sobie, że nie są one problemem samym w sobie. Stan napięcia wynikający z tłumienia emocji, który objawia się jako ostry – przewlekły ból jest problemem stworzonym przez umysł. Większość problemów zdrowotnych jest zwykle psychosomatyczna, a w takich przypadkach bardzo ważne jest podejście holistyczne.

Dlatego też, podczas masażu terapeuta upatruje ograniczeń w przesuwalności powięzi, likwiduje zaburzenia wykorzystując fenomen rozluźnienia. Tak zwana technika trakcji, czyli delikatnego pociągania ma na celu usunięcie ograniczeń oraz napięć powięzi, aktywizując reakcje naczyniowo-ruchowe, znacznie poprawiając krążenie, oraz wzmacniając cały proces oczyszczania z toksyn w określonej części ciała, przywracając wrażliwość tkance miękkiej, bez konieczności aktywowania pamięci bólowej. Dłonie terapeuty przywracają mięśniom pierwotne rozluźnienie , które prowadzi do równowagi ciała.

Pacjent podczas zabiegu nie wykonuje żadnych czynności – jest pasywny. Za pomocą technik pracy z tkanką miękką poprzez punkty spustowe, można wpływać na normalizację napięć w strukturach zarówno odległych, jak i głębokich, trudno dostępnych dla terapeuty. Doświadczony terapeuta za pomocą swoich rąk bezbłędnie umiejscawia obszar wzmożonego napięcia, a przyporządkowując do właściwego, może rozszyfrować możliwe zaangażowane struktury.

Zaburzone napięcie powięzi charakteryzuje się m.in.:
– przewlekłym zmęczeniem,
– zimnymi, ciężkimi, odrętwiałymi kończynami,
– promieniowaniem- odczuwaniem drażnienia prądem,
– wrażenia otępienia,
– uczuciem ciężaru, opuchnięciem,
– problem z „czuciem” określonego miejsca w ciele.

Dobrodziejstwa masażu:

– niemal natychmiastowy efekt zabiegu lub rozłożony w czasie 48 godzin
– samopoczucie po zabiegu: można odczuć błyskawiczną poprawę i przypływ energii, lub czuć się osłabionym.
– nawet gdy zabieg wydawała się delikatny, nie można go lekceważyć, jest to wysoce wyspecjalizowana i skuteczna technika wpływająca na całe ciało.
– przyczynia się do prawidłowego ułożenie nerwów, powięzi, mięśni, stawów i kręgosłupa czyli do właściwej – zdrowej sylwetki człowieka oraz symetrii organizmu.
– po zabiegu wskazane jest odpocząć, dać szanse organizmowi na wprowadzenie.

Technika masażu powięziowego cieszy się ogromną popularnością wśród masażystów i fizjoterapeutów na całym świecie. Praca polegająca na rozluźnieniu tkanek, wydłużeniu oraz uwolnieniu od napięć stwarza szerokie możliwości zastosowań oraz nadzwyczajne rezultaty już po pierwszym zabiegu. Praca przy użyciu łokci, oraz kostek zwiększa precyzję i głębokość zabiegu, w stosunku do innych technik masażu. Rozległe właściwości oraz specyficzny sposób wykonania sprawia, że jest stosowany zarówno w fizjoterapii, chiropraktyce, jak również gabinetach SPA. Efekty zabiegów są zadziwiające, toteż pacjenci chwalą sobie jego dobroczynne działanie Rozluźnienie, zmniejszenie długotrwałego bólu to efekty najbardziej oczekiwane. Przyczyniają się do pozytywnego stosunku terapeutów, oraz pacjentów – do tej alternatywnej techniki masażu.

W Każdy czwartek w Akademii Ducha nasz specjalista od masażu mięśniowo-powięziowego mgr Adam Bryczek – doświadczony fizjoterapeuta z wieloletnim stażem.

Zapisy: ewelina@akademiaducha.pl

Zapraszamy!

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram