Gnostycyzm nie jest niczym nowym. Jego korzenie sięgają greckiego słowa „gnostikos”, oznaczającego posiadanie wiedzy, które zostało po raz pierwszy wymienione między I a II wiekiem n.e.
Wielu ludzi myli się, myśląc, że gnostycyzm jest religią. Nie jest. To tylko sposób myślenia, ale istnieje wiele wierzeń i filozofii religijnych zgodnych z zasadami gnostycyzmu.
Przez wieki gnostyzycm był kształtowany przez- i pod wpływem innych szkół myśli. Więc to, co teraz znamy jako neognostycyzm, jest najnowszą i nowoczesną formą gnostycyzmu. Jest integralną częścią duchowości tego wieku.
Choć przeszedł wiele zmian, do dzisiaj wywiera duży wpływ. Wielu ludzi nawet nie wie, że wiele ich wierzeń wywodzi się z gnostycyzmu.
Może cię również zainteresować artykuł: Czym duchowość jest, a czym nie jest? Czyli szczelina między duchowością a religijnością
OTO 6 WIERZEŃ, KTÓRE SĄ INTEGRALNĄ CZĘŚCIĄ WSPÓŁCZESNEGO GNOSTYCYZMU
Niedoskonałość materialnego świata
Tę myśl można znaleźć w prawie każdej religii na świecie. Świat, który zamieszkujemy i z którym wchodzimy w interakcje, jest pełen niedoskonałości i cierpień. W stworzeniu wady są wszędzie. I to nie my stworzyliśmy te niedoskonałości.
Bóg chciał, aby wszechświat miał te wady i dlatego zawsze będą istnieć. Ludzie i wszystkie inne formy stworzenia są zatem z konieczności wadliwe.
Jedyny Bóg
Podobnie jak wiele religii monoteistycznych, wierzenia gnostyckie również są zbudowane wokół obecności jednego wszechmogącego Boga. Jednak w przeciwieństwie do chrześcijaństwa, ten Bóg nie uczynił całego stworzenia z pustki.
Stworzył wszystko z siebie i dlatego całe stworzenie jest częścią tego Boga. Są też bóstwa, które pomagają temu Bogu. Te bóstwa są pomostem między człowiekiem a Bogiem.
Boska iskra
Z poprzedniego punktu jasno wynika, iż gnostycyzm wierzy, że pochodzimy od Boga. W ten sposób wszyscy mamy w sobie boską iskrę, ponieważ pochodzimy bezpośrednio od Niego. Każdy ma tę iskrę, ale nie wszyscy są tego świadomi.
Ci, którzy są, są tymi, którzy ostatecznie osiągną wyzwolenie, gdy odkryją, że świat materialny jest farsą i będą w stanie podążać za swoją prawdziwą duchowością.
Zbawienie
Gnoza oznacza zbawienie (oświecenie). By osiągnąć zbawienie lub wyzwolenie musimy skupić się na naszej duchowości. Każdy człowiek posiada tę Gnozę. Ale nie każdy ma do niej dostęp. Trzeba ją stymulować poprzez poszukiwanie zbawienia i oddanie się duchowości.
Tylko ci, którzy mają dostęp do swojej duchowej mądrości, mogą mieć nadzieję na znalezienie drogi do ostatecznego światła zbawienia.
Nie ma żadnych zasad, których należy przestrzegać
W gnostycyzmie nie ma zestawu zasad, których przestrzeganie doprowadzi cię do zbawienia. Jak wspomniano w powyższym punkcie, zbawienie jest czymś, co wszyscy w sobie posiadamy.
Aby osiągnąć zbawienie, jednostka musi bardziej skupić się na sobie i swojej duchowości, niż na świecie zewnętrznym lub jakimś przypadkowym kodeksie postępowania. Zauważono jednak, że pewne rzeczy mogą w tym pomóc, jak na przykład nieprzywiązywanie się do ludzi lub rzeczy i szanowanie wolności dla wszystkich.
Nasze przeznaczenie
Naszym ostatecznym celem jest ponowne zjednoczenie z Bogiem, którego jesteśmy częścią. Ale żeby to zrobić, najpierw musimy odkryć Gnozę, która jest zakopana głęboko w każdym z nas. Jeśli nie uda nam się do niej dotrzeć w ciągu jednego życia, odrodzimy się, aby ponownie rozpocząć poszukiwania.
Istnieje również niebezpieczeństwo uwikłania w Demiurga, królestwo, które w chrześcijaństwie jest utożsamiane z koncepcją piekła.
Może cię również zainteresować artykuł: Twoje ciało jest święte – droga do ucieleśnionej duchowości
Źródło: consciousreminder.com/2018/05/06/the-6-pillars-of-neo-gnosticism