Naucz się własnej radości – 6 niesamowitych korzyści ŚMIECHU

śmiechu

„Śmiech to zdrowie”, „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”, „Śmiech jest lekarstwem, które każdy może sobie przepisać” – to tylko niektóre ze znanych wszystkim powiedzonek. Lubimy się śmiać na filmach komediowych, kabaretach, czy podczas opowiadania kawałów. Takich sytuacji jest jednak niewiele, a poza nimi, często nie widzimy zbyt wiele okazji do uśmiechu i śmiechu. Jeszcze rzadziej śmiejemy się bez powodu, tak po prostu, z poczucia wewnętrznej radości. Rzadko się też uśmiechamy do innych.

Uśmiech gości na naszych twarzach zdecydowanie zbyt rzadko. A szkoda, bo przytoczone powiedzenia nie są tylko semantyczną zabawą, kryją w sobie ziarno prawdy, z którego, gdy zostanie regularnie podlewane, może wyrosnąć okazałe piękne, silne i szczęśliwe drzewo. Okazuje się bowiem, że śmiech wpływa bardzo korzystnie na zdrowie fizyczne i emocjonalne.

Śmiech nie tylko podnosi nastrój, nie tylko rozluźnia, odpręża i łagodzi nieprzyjemne emocje, ale także np. działa przeciwbólowo.

Istnieje kilka rodzajów śmiechu. Możemy śmiać się ze strachu, by rozładować wewnętrzne napięcia i złagodzić odczuwanie lęku. Możemy śmiać się z bólu, ze wstydu lub, by ukryć inne emocje, których nie chcemy pokazać. W tych wypadkach śmiech również ma na celu złagodzenie wrażeń i emocji. Śmiech również może być szyderczy, i choć może być dotkliwy dla obiektu szyderstw, to jego źródło jest podobne – autor nie potrafiąc sobie poradzić z własnymi emocjami, przenosi je na kogoś innego wraz szyderczym (np. połączony z sarkazmem, który tak naprawdę zawsze jest wynikiem wewnętrznej złości), rozluźniającym śmiechem.

Oczywiście największą moc ma ten śmiech, który płynie prosto z serca i duszy. Wypływa on bowiem z istoty tego, kim jesteśmy, jest wyrazem głębokiej wdzięczności, radości i bezwarunkowego szczęścia. Moc tą można jednak obudzić w sposób nieco sztuczny. Odkryto bowiem, że wymuszony uśmiech przez 5 minut, w taki sam sposób wpływa na poprawę nastroju, jak ten płynący z serca.

Co to dla nas oznacza? Że nawet jak czujemy się przygnębieni i smutni, i nie mamy ochoty na śmiech, to możemy wybrać, by uśmiechać się „na siłę” przez 5 minut. I nasz nastrój się zmieni. To pewne. A po 5 minutach możemy zmusić się do śmiania. Po 10 minutach takiego treningu będziemy śmiać się już prosto z serca – ziarno zostanie podlane. Codzienny trening uśmiechu, z początku wymuszony, szybko zacznie kwitnąć i przeradzać się w naturalny, spontaniczny i wypływający z serca uśmiech życia. Coraz mniej w ciągu dnia będziemy przygnębieni, a coraz częściej będziemy czuć bezwarunkową radość. Nie będziemy już potrzebowali powodów do uśmiechu. Będziemy go chętnie rozdawać każdemu, z kim się spotkamy, zarażając nim innych.

Czy to nie wspaniałe? Ale jeśli nieograniczona pogoda ducha, to dla ciebie za mało, to przeczytaj jakie jeszcze niezwykłe korzyści przynosi uśmiech.

6 NIESAMOWITYCH KORZYŚCI ŚMIECHU

  1. Radosny uśmiech ma działanie terapeutyczne

Przeprowadzone badania wykazały, że śmiech działa terapeutycznie i leczniczo na zdrowie fizyczne i emocjonalne, podnosząc dobre samopoczucie. Uwalnia endorfiny, które uśmierzają ból, wywołując uczucie przyjemności i zadowolenia.

A do tego uśmiech zaraża. Na pewno to znasz – gdy w towarzystwie, ktoś zaczyna się szczerze i głośno śmiać, to niemal nie sposób powstrzymać się od własnego śmiechu. A w takiej atmosferze rozpływają się wszystkie problemy.

  1. Śmiech dodaje energii

Śmiech jest naturalnym zastrzykiem energii. 5 minut śmiechu zapewni więcej energii niż filiżanka kawy, a przy tym nie będzie powodował podrażnienia i późniejszego uczucia zmęczenia. Po takiej krótkiej sesji śmiechu, mózg jest bardziej dotleniony, myślisz szybciej, jaśniej i jesteś bardziej kreatywny. Wpływa też na serce, czego efektem jest większa pewność siebie i optymizm.

  1. Joga śmiechu obniża ryzyko występowania wielu chorób

W badaniu przeprowadzonym na pacjentach pediatrycznych stwierdzono, że śmiech zmniejsza w organizmie poziom kortyzolu, nazywany hormonem stresu. A jak dowodzi wiele innych badań, to stres i jego pochodne – lęk i depresja jest przyczyną bardzo wielu fizycznych dolegliwości, również tych bardzo poważnych.

Śmiech stymuluje organizm do produkcji dopaminy, serotoniny i endorfin, które skutecznie redukują ból, stres i lęk.

  1. Śmiech łagodzi objawy już trwających chorób

Inne badania dowodzą, że regularny śmiech, połączony z ćwiczeniami oddechowymi, rozciąganiem i medytacją poprawiły objawy pacjentów chorych na niewydolność nerek.

Joga śmiechu pomogła również w podnoszeniu samopoczucia osób cierpiących na chorobę Parkinsona.

Japońskie badania z kolei wykazały, że osoby, które prawie w ogóle się nie śmieją, mają o 60% większe ryzyko udaru i o 21% większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do osób, które śmieją się regularnie.

  1. Uśmiech wzbudza sympatię

Pogodne, radosne i uśmiechnięte osoby robią znacznie lepsze pierwsze wrażenie od osób ponurych, są lepiej odbierane, łagodniej i pozytywniej oceniane oraz mają więcej przyjaciół. Są też w oczach innych atrakcyjniejsze fizycznie oraz postrzegane, jako osoby pewne siebie i szczęśliwe. Wzbudzają też zaufanie i ogólną sympatię.

  1. Śmiech odchudza i dodaje urody

Śmiech doskonale pobudza mięśnie na twarzy, dbając o ich elastyczność. Wpływa to korzystnie na wygląd skóry. Rozszerza także naczynia krwionośne i wpływa na odżywienie skóry oraz jej oczyszczenie. Śmiech uruchamia również mięśnie przepony, brzucha i ramion, pobudzając tym samym pracę m.in. śledziony, trzustki i wątroby – czego skutkiem jest szybsze trawienie i lepsza przemian materii. Poza tym 5 minut śmiechu pozwala spalić ponad 60 kalorii.

Może również zainteresować cię artykuł: Pozycje Siły – Pewność siebie w 2 minuty!

Bartłomiej Raczkowski
Profesjonalny Masażysta Tantryczny
DotykBerkano.pl


Źródła:
lifecoachcode.com/2018/02/27/effects-laughter-has-on-physical-health/
poradnikzdrowie.pl/psychologia/zrelaksuj-sie/smiech-to-zdrowie-8-powodow-do-czestego-smiechu_36135.html

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram