7 najbardziej niezwykłych zwyczajów witania Nowego Roku z całego świata

nowy rok

Podczas gdy olśniewające i niezwykłe fajerwerki rozpalają u nas niebo w sylwestrowy wieczór, wiele wyjątkowych, mniej znanych, tradycji rozświetla małe zakątki globu. Tradycje noworoczne są unikalne dla danej kultury oraz kraju, czerpiąc rytuały ze swej historii i starych wierzeń.

Już za chwilę przywitamy Nowy Rok, który zapewne będzie wyjątkowy, ze względu na wydarzenia, jakie miały miejsce w 2020 roku. Już od bardzo dawna ludzkość żegna stary rok i przygotowuje się na nowy rozdział – pierwsza odnotowana tradycja sięga czasów starożytnego Babilonu, gdzie pierwszy nów Księżyca po wiosennej równonocy oznaczał początek nadchodzącego nowego roku. Starożytni obchodzili święto religijne zwane Akuti – były to kilkudniowe obrzędy upamiętniające odrodzenie świata przyrody. W momencie pojawienia się kalendarzy, które nie były jeszcze zsynchronizowane ze Słońcem, początek roku przypadał w różne dni, aż Juliusz Cezar wprowadził kalendarz juliański i ustanowił dzień 1 stycznia dniem nowego roku. Kalendarz ten bardzo przypominał współczesny odnośnik przebiegu dni, czyli kalendarz gregoriański, dlatego obecnie większość uroczystości powitania Nowego Roku rozpoczyna się 31 grudnia, ostatniego dnia kalendarza gregoriańskiego. Obrzędy i świętowanie trwają do wczesnych godzin porannych 1 stycznia.

Niezależnie od tego, czy jemy wspólny posiłek z rodziną i przyjaciółmi, spędzamy noc na dzieleniu się wspomnieniami z mijającego roku, czy też tańczymy do ulubionej muzyki, każdy z tych zwyczajów szczęśliwych tradycji noworocznych wywodzi się z naszego pochodzenia.

Źródło: pixabay.com

Oto lista siedmiu najbardziej niezwykłych zwyczajów witania Nowego Roku z całego świata:

1. Jedna z najpopularniejszych tradycji noworocznych w Danii polega na czułym rozbijaniu talerzy i szklanek o drzwi rodziny lub przyjaciół, aby odstraszyć i wypędzić złe duchy. Inne tradycje obejmującą zeskakiwanie z krzeseł o północy, aby “wskoczyć” w Nowy Rok z rozmachem i szczęściem. Kolejnym niezwykłym obrzędem jest spożywanie Kransekake, ciasta w kształcie wieńca utworzonego z pierścieni marcepanowych, ułożonych jeden na drugim z butelką wina pośrodku, ozdobione ornamentami i flagami.

2. W Brazylii początek nowego roku jest uważany za czas refleksji nad przeszłością i odpowiednim momentem na podejmowanie postanowień na nadchodzące lata. Tradycyjnie, w dzień sylwestrowy, każdy ubiera się na biało, ponieważ kolor ten symbolizuje szczęście i dobrobyt, i ma na celu odpędzenie złych duchów. Zgodnie z obrzędami biesiadnicy zbierają się na plażach w odświętnych białych strojach, gdzie przeskakują przez siedem nadchodzących fal. Wrzucają również kwiaty do wody jako ofiarę dla Lemanjá, bogini morza.

3. Księżycowy Nowy Rok jest najważniejszym świętem w Chinach, gdzie miliony ludzi uczestniczy w tym czasie w obchodach. Chiński Nowy Rok obfituje w wiele różnych tradycji. Domy i miasta są otoczone mocno czerwonymi dekoracjami, czyli kolorem który symbolizuje w tym miejscu dobrobyt i szczęście. Czerwone latarnie, jak również jianzhi, czerwone wycinki z papieru zawieszane na ścianach chronią przed pechem i niepowodzeniem. W Chinach również nie stroni się od wypuszczania w niebo fajerwerków, robi się to nie tylko w Sylwestra, ale także następnego dnia z rana, aby odpędzić negatywną energię. Dla dzieci również jest to dzień niezwykły, ponieważ otrzymują one czerwone koperty z pieniędzmi, co jest uważane za symboliczne przekazywanie fortuny ze starego pokolenia do młodszego.

4. W Ekwadorze palenie wizerunków oznacza spalanie año viejo, czyli “starego roku”. Ekwadorczycy tworzą duże wizerunki na podobieństwo postaci popkultury i innych ikon ze znanego świata i podpalają je o północy. Gest ten symbolizuje oczyszczanie złej energii z ostatnich dwunastu miesięcy i ma za zadanie przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Początki tej niezwykłej tradycji są mało radosne, ponieważ obrzęd ten narodził się w 1895 roku, kiedy to Guayaquil nawiedziła epidemia żółtej gorączki. W czasie epidemii palono trumny wypełnione ubraniami zakażonych. Od tego czasu tradycja nabrała bardziej wesołego, optymistycznego charakteru, i dziś wypełnia ulice Ekwadoru w radosny i uroczysty sposób.


Zrób sobie noworoczny prezent i skorzystaj ze zniżki na nasze szkolenia on-line


5. Najbardziej znaną tradycją noworoczną w Hiszpanii jest spożywanie winogron. Dwanaście zjedzonych winogron oznacza szczęście w każdym miesiącu nowego roku. Niektórzy nawet przygotowują się stosownie do decydującej godziny obierając winogrona i wysiewając z nich pestki, aby zapewnić sobie ich łatwe spożywanie. Uważa się, że obrzęd ten powstał na przełomie XIX i XX wieku w południowej części kraju, gdzie producenci wina rozmyślali nad zwiększeniem popytu na winogrona zimą.

6. W Argentynie kawałki konfetti latające po ulicach w porze lunchu 31 grudnia wydają się dość niezwykłe, ale wyjaśnienie tego zwyczaju jest bardziej praktyczne. Argentyńczycy niszczą wszystkie swoje stare dokumenty i papiery, zanim wybije północ. Tym samym symbolicznie zamykają przeszłość i dawne zobowiązania.

7. W Grecji cebula tego dnia posiada szczególne znaczenie. Tradycyjnie w Nowy Rok wieszana jest na drzwiach domu jako symbol odrodzenia na nadchodzące dwanaście miesięcy. Grecy spożywają również o północy vasilopita, słodki chleb drożdżowy, w którym ukryta jest moneta. Chleb wypiekany jest na cześć greckiego św. Bazylego. Przed rozpoczęciem obrzędu jedna kromka odkładana jest dla świętego, druga porcja dla potrzebujących, następnie bliscy dzielą się chlebem zaczynając od najstarszego członka rodziny. Osoba, która znajdzie w swojej kromce monetę, przez cały rok będzie mieć szczęście i niczego jej nie zabraknie.

Ludzie pochodzący z różnych kultur obchodzą święto Nowego Roku na różne sposoby, każdy zwyczaj ma za zadanie zaszczepić nadzieję, optymizm i szczęście w nadchodzących nowych dwunastu miesiącach.

Może cię również zainteresować artykuł: 7 lekcji, które możesz zabrać dla siebie z pandemicznej rzeczywistości

Aniela Frank


Źródła:
worldstrides.com/blog/2016/12/9-new-years-traditions-cultures-around-world/
theculturetrip.com/europe/articles/unique-new-years-eve-traditions-from-around-the-world/
tasteofhome.com/collection/new-years-eve-traditions-around-world/
invaluable.com/blog/new-years-traditions/
almanac.com/new-years-traditions-around-world

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram