Hinduizm to najstarsza żyjąca, duchowa i metafizyczna tradycja na Ziemi. Nie zależy od żadnego mesjasza ani proroka, ani historii żadnej osoby. U samego źródła hinduizmu leży głębokie uznanie świętości każdej formy, imienia, działania i bytu; świętość wszechświata, ziemi, przyrody, zwierząt, drzew, rzek i gór; i, co należy podkreślić, świętość naszej własnej istoty, oraz uznanie, że całość kosmosu jest odbiciem absolutnej Rzeczywistości.
7 KROKÓW DO SZCZĘŚCIA:
Krok 1. Pielęgnuj miłość własną, aby być szczęśliwym
Pierwszym warunkiem szczęścia wg hinduizmu jest kochanie siebie. Miłość własna oznacza poczucie zasługiwania na szczęście. W tym celu musimy nadać wartość naszemu życiu oraz dbać o zdrowie i dobre samopoczucie fizyczne.
Konieczne jest również zrozumienie, że jesteśmy unikalni, że nie ma na świecie drugiej takiej samej osoby. Oznacza to, że każda z naszych zalet i naszych wad jest wypadkową wyjątkowej historii całego wszechświata. Nie jesteśmy mniej lub bardziej podobni do kogokolwiek – jesteśmy efektem milionów niepowtarzalnych przyczyn.
Krok 2. Działaj, wdrażaj
Jedną z rzeczy, która sprawia, że ludzie są nieszczęśliwi jest pragnienie bycia lepszą osobą i/lub lepszego życia i pozostawianie tego w sferze samego myślenia o tym. A to jedynie prowadzi do frustracji i poczucia winy. Jeśli myślisz, że możesz lub powinieneś coś zrobić, po prostu zrób to. Nie musisz się nad tym zbytnio rozwodzić.
Ważne jest również, aby czyny były zgodne z twoimi słowami. I oczywiście twoimi myślami. Jeśli myślisz w jeden sposób, a działasz w inny, wprowadzisz tylko zamieszanie. Natomiast kiedy w twoim wewnętrznym świecie panuje harmonia, wszystko płynie z łatwością.
Może cię również zainteresować artykuł: Cztery prawa indyjskiej duchowości, by żyć w harmonii i spokoju
Krok 3. Pozbądź się zazdrości
Ci, którzy żyją myśląc o osiągnięciach innych a nie własnych, budują ścieżkę do goryczy. Nigdy nie wiadomo, przez co musiał przejść ktoś inny, aby stać się tym, kim jest lub zdobyć to, co ma. Nie jesteś więc kimś, kto powinien osądzać innych.
Zamiast myśleć o tym, co inni robią a czego nie, zadbaj o siebie. Jeśli pozwolisz, by zazdrość rosła w twoim sercu, będziesz cierpieć. Będzie to bezużyteczne i destrukcyjne cierpienie.
Krok 4. Walcz z urazą
Czasami doświadczamy zniewag i są one tak silne, że ból zakorzenia się w sercu. Z biegiem czasu ból zamienia się w frustrację. A ta druga zamienia się w złość. To wszystko doprowadza do bardzo negatywnych uczuć, jak głęboka uraza czy żal, które paraliżują cię od środka.
Żal to kolejna z tych bezużytecznych emocji, które wyrządzają wiele krzywdy tym, którzy ją odczuwają. Życie toczy się według swojego scenariusza i zasad, a karma sprawiedliwości dosięgnie każdego, w tej czy innej formie, w odpowiednim czasie. Dlatego w obliczu zniewagi, zaraz obok natychmiastowego przebaczenia i uwolnienia emocji, powinieneś wyrobić nawyk myślenia, że ktokolwiek cię zranił, sam doświadczy skutków swojego postępowania.
Wcześniej czy później wszyscy zbierają plony tego, co zasiali. Dlatego każdy powinien nauczyć się wybaczać, odpuszczać i zapominać.
Krok 5. Nie bierz tego, co nie należy do ciebie
Według Hindusów wszystko, co nielegalnie odbiera się innym, przyniesie konsekwencje. Z czasem każdy, kto dopuścił się tego czynu, zostanie pozbawiony czegoś, co ma znacznie większą wartość. Brak szacunku dla dobra innych sprawia, że to, co dostajesz, znika.
Ta zasada dotyczy nie tylko dóbr materialnych. Ma ona również związek z przywłaszczaniem sobie idei, uczuć lub korzyści, które nie korespondują z tobą. Dla Hindusów brak szacunku dla tego, co inne lub co nie należy do ciebie, jest początkiem moralnej i materialnej ruiny człowieka.
Krok 6. Wyeliminuj przemoc ze swojego życia
Żadnej żywej istoty nie należy źle traktować. Dotyczy to zarówno ludzi jak i roślin, i zwierząt. Każdy, komu udaje się odnosić z troską, życzliwością i miłością do innych, będzie szczęśliwy. Wszystkie żyjące istoty pochodzą z jednego źródła stworzenia, dlatego należy je cenić.
To oczywiście oznacza również odmowę złego traktowania nas samych. Wyrazem troski i miłości do siebie jest odrzucenie każdej niekorzystnej sytuacji, środowiska i osoby, która nas źle traktuje. Żadna forma nadużycia nie jest „dla naszego dobra” ani dla dobra kogoś innego. Aby odrobić własne karmiczne lekcje i ewoluować, nie musisz przechodzić przez destrukcyjne relacje dłużej niż krótka chwila.
Krok 7. Dziękuj za wszystkie dni swojego życia
Jest to bardzo proste i ma bardzo silny wpływ na twoje emocje. Każdego dnia masz powody, by podziękować. Nie wahaj się tego robić. Jeśli wyrobisz w sobie nawyk wdzięczności i dziękowania, twoje życie szybko nabierze kolorów.
Ten prosty rytuał zmienia życie. Kiedy staje się nawykiem, wyrabia postawę życzliwości i dobrego usposobienia do wszystkich i wszystkiego. Sprawia, że czujesz się szczęśliwszy i zmienia cię w bardziej hojną osobę. Ponadto pozwala wyraźniej dostrzec i docenić całą wartość, jaką ma twoje życie.
Te 7 kroków do szczęścia jest jak drabina. Jeden osiąga się po drugim. Stanowią proces ewolucyjny, który prowadzi do wewnętrznego spokoju. Ten spokój jest jedynym niezbędnym warunkiem szczęścia. A być szczęśliwym to osiągnąć stan, w którym ze szlachetnością i inteligencją akceptujesz wszystkie zmienne koleje losu.
Może cię również zainteresować artykuł: 9 minerałów pomagających w walce z przygnębieniem i smutkiem
Źródło: namastest.net/7-secrets-to-achieve-happiness-according-to-hinduism