Zaufanie to podstawa każdego zdrowego związku, w tym również relacji jaką mamy sami ze sobą. Zwiększenie zaufania do samego siebie może wzmocnić naszą odwagę, śmiałość, ułatwić podejmowanie decyzji, jak również zmniejszyć poziom stresu, na który jesteśmy narażeni każdego dnia. Nabranie wiary w siebie sprawi również, że życie stanie się prostsze i przyjemniejsze.
Zaufanie do siebie nie jest dokładnie tym samym co ufanie sobie. Ufamy własnej nieomylności, mamy wiarę, że zawsze będziemy dokonywać tylko tych dobrych i właściwych wyborów. Natomiast zaufanie do siebie polega na postawie bycia dla siebie życzliwym, miłym i pełnym szacunku, niezależnie od wyników naszych wysiłków. Najprostsza definicja zaufania do siebie to mocne poleganie na własnej uczciwości, głęboko oparte na własnej zdolności radzenia sobie w życiu. Zaufanie do siebie to nastawienie i pewność, że cokolwiek stanie nam na drodze, zawsze poradzimy sobie z daną sytuacją i wyjdziemy cało z kolein życia.
Oczywiście każdego dnia możemy mieć do czynienia z próbą złamania poczucia własnej wartości i zaufania do siebie. Czasami możemy mieć gorszy dzień. Najczęściej wątpliwości pojawiają się po popełnieniu błędu lub po tym, jak ktoś surowo lub nieuczciwie nas skrytykuje. Wtedy podejmowanie następnych decyzji może być trudniejsze przez obawę, że dokonamy złego wyboru. Możemy być również skłonni do krytykowania siebie po zdecydowaniu się na jakiś krok. Na szczęście, jeśli mamy już silnie ugruntowaną wiarę i zaufanie do samego siebie, ten stan nie potrwa długo, szybko znowu poczujemy się bezpiecznie polegając na własnych zdolnościach umysłowych, emocjonalnych i fizycznych. Ta wiara wypływa bowiem z głębokiej wewnętrznej świadomości i pewności, że wszystkie problemy są do przezwyciężenia, że życie nie postawi przed nami sytuacji, w których sobie nie poradzimy.
Może cię również zainteresować artykuł: 4 sposoby na to, jak odpuścić ból i zranienie (oraz inne trudności w życiu)… i być szczęśliwym
7 prostych sposobów zbudowania zaufania do siebie
Życie nie zawsze jest czarne lub białe, nierzadko swoją niejasnością może nas zmylić. W takich sytuacjach najczęściej sięgamy po poradę i patrzymy na innych ludzi w poszukiwaniu odpowiedzi i potwierdzenia, że wykonujemy dane czynności odpowiednio. Szybkie odpowiedzi najlepiej i najszybciej uzyskać jest u innych. Mocne poleganie na bliskich jest również czymś, czego nauczyliśmy się dorastając, gdy od najmłodszych lat kazano nam polegać na naszych autorytetach, takich jak rodzice, dziadkowie czy nauczyciele. Dlatego zamiast skupić się na zaufaniu do siebie, oddaliśmy decyzyjność osobom trzecim, których opinie stały się ważniejsze, niż wiara we własne możliwości oraz słuchanie własnej intuicji. Oczywiście kochający nas ludzie chętnie nam pomagają i doradzają, są to cenne dusze, które mają swój wkład w nasze poszukiwania. Jednak o wiele bardziej satysfakcjonujące i wyzwalające jest podejmowanie samodzielnych decyzji. Jak więc nabrać zaufania do siebie, aby móc cieszyć się wyborami i wzmocnić pewność siebie?
1. Poświęcaj sobie czas
Tak jak każda relacja ma problem z budowaniem więzi, gdy ludzie nie spędzają czasu ze sobą, tak samo my nie mamy możliwości zbudowania zaufania do siebie, gdy nie poświęcamy sobie wystarczającej ilość czasu. Jeśli nie mamy możliwości odpoczynku w ciszy i samotności, prawdopodobnie ucierpi na tym nasza wiara w siebie.
2. Szanuj swoje emocje i zrób dla nich przestrzeń
Jeżeli codziennie zmagamy się z nadmiernie napiętym harmonogramem, nie będziemy mieli czasu potrzebnego na przetrawienie wszystkiego, przez co obecnie przechodzimy. Zbyt duże, nagłe spożycie emocji może doprowadzić do emocjonalnego wypalenia i zaniku zaangażowania.
3. Nie oceniaj negatywnie swoich błędów
Popełnianie błędów nie jest czymś złym. Błędy są konsekwencją rozwoju i podejmowanych decyzji. Bez błędów nie bylibyśmy wstanie wyciągać wniosków i się uczyć. Ludzie, którzy nie popełnili nigdy błędu, nie dadzą sobie możliwości nauczenia się czegoś nowego.
4. Nagradzaj siebie
Niezależnie od tego, czy pójdziemy na imprezę z przyjaciółmi po zrealizowaniu zawodowego celu, czy kupimy dla siebie jakiś drobiazg po satysfakcjonującym zadaniu, każdy od czasu do czasu zasługuje na chwile odpoczynku, zapomnienia i nagrodę. Nagradzanie siebie jest koniecznym nawykiem, jeśli chcemy ufać swoim wyborom i utrzymywać motywację do działania.
5. Ustal realistyczne cele
Chcąc nabrać zaufania do siebie powinniśmy wyznaczyć na swojej drodze rozwoju realistyczne cele do osiągnięcia, które, w szczególności na początku, dodadzą nam pewności siebie. Najlepiej wyznaczyć wystarczająco rozsądne małe kroki, aby nie musieć nieustannie męczyć się z zadaniami ponad nasze siły. Powinniśmy rozpocząć rozwój od małych kroków. Wyjście ze swojej strefy komfortu jest niezbędne, ale musimy być przy tym wszystkim dla siebie mili i wyrozumiali.
6. Odważ się podążać własną drogą
Nie możemy polegać tylko na zdaniu innych i opinii ludzi na nasz temat. Mamy możliwość zmiany drogi i musimy mieć chęć nią podążać, abyśmy nabrali zaufania do siebie i byli szczęśliwi. Nawet jeżeli oznacza to, że możemy zawieść i rodzinę czy przyjaciół. Zdecydowanie lepiej jest mieć świadomość, że wsłuchaliśmy się w głos własnego serca i spróbowaliśmy, niż do końca życia męczyć się z pytaniem: “co by było, gdyby?”
7. Wykorzystuj swoje mocne strony
Każdy człowiek jest inny, dlatego też każdy z nas może być lepszy w różnych wykonywanych czynnościach. Dlatego ważne jest, aby poznać swoje mocne strony i umiejętności, dowiedzieć się, w czym możemy się wyróżnić i jakie zadania robimy z przyjemnością i skutecznością. Zaufanie do siebie oznacza, że możemy próbować nowych rzeczy, nie oceniając się zbyt surowo w czasie niepowodzeń.
Zaufanie do siebie jest jedną z najbardziej pomocnych postaw, jakich możemy zbudować w swoim całym życiu. Dzięki niej zwiększymy pewność siebie, poczucie własnej wartości i umiejętność podejmowania decyzji. Jest to oczywiście proces, który może trwać całe nasze życie, dlatego nie powinniśmy się poddawać, tylko z życzliwością i współczuciem do samego siebie podążać niekończącą się ścieżką rozwoju.
Może cię również zainteresować artykuł: 8 potencjałów porażek. Dlaczego warto popełniać błędy?
Aniela Frank