9 faktów o świadomym śnie, które warto poznać

Sen jest jednym z najbardziej tajemniczych i ekscytujących doświadczeń w naszym życiu. Prócz koszmarów czy wspaniałych marzeń sennych, podczas odpoczynku możemy także doświadczyć świadomego snu, w którym to my kontrolujemy wydarzenia i sytuacje. Co tak naprawdę wiemy o świadomym śnie?

Sam sen jest przedziwnym stanem, który zabiera nas do przepięknych krain i miejsc. Naturalnym więc jest, że chcemy dowiedzieć się jak najwięcej na temat marzeń sennych. Ale czym jest świadomy sen? Mówiąc krótko, świadome śnienie ma miejsce, gdy jesteśmy w pełni świadomi podczas snu. Zwykle wpadamy w ten stan podczas fazy snu nazywanej REM. Doświadczając świadomego snu zdajemy sobie sprawę z własnego istnienia, sytuacji i otoczenia. Jest to pewna forma metapoznania lub poznania własnej świadomości. Pozwala nam na kontrolowanie historii, jak i przebiegu wydarzeń. Siadamy więc za kółkiem samochodu, którym jedziemy śniąc.

Świadome śnienie zwykle doświadczane jest spontanicznie. Jednak można też nauczyć się panować nad snem i być świadomym marzeń sennych każdej nocy. Co jeszcze wiemy na temat świadomych snów?

Może cię również zainteresować artykuł: Techniki programowania snu – rozwiązanie problemu dzięki marzeniom sennym

  • Ponad połowa ludzkości doświadczyła świadomego snu: doświadczanie świadomego snu nie jest rzadkością. Według badań ponad połowa światowej populacji podczas odpoczynku choć raz przeżyła świadomy sen w pewnym okresie swojego życia. Spontaniczna świadomość podczas snu jest całkiem normalna, zwłaszcza u małych dzieci.
  • Przyjmowanie witaminy B6 pozwala doświadczyć świadomego snu: według badań przyjmowanie witaminy B6 przed snem może pomóc nie tylko w zapamiętywaniu snów. Witamina ta, może pomóc także w doświadczeniu świadomego snu. Uczestnicy, którzy przyjmowali przed snem suplement diety z witaminą B6 zgłaszali znaczny wzrost zawartości snów. Stawały się żywsze, dziwniejsze, bardziej emocjonalne i kolorowe.
  • Możemy decydować o czym będziemy śnić: istnieje wiele różnych metod aby doświadczyć świadomego śnienia. Jedna z najłatwiejszych polega na zaplanowaniu konkretnego snu i wizualizacji go przed pójściem spać. Gdy zaśniemy, będziemy mogli odbyć podróż w nasze wyobrażenia. Dodatkowo, istnieje szansa, że będziemy w stanie tej nocy kontrolować sen.
  • Świadomy sen pomaga rozwiązywać problemy: jeżeli myślimy intensywnie o jakimś problemie i próbujemy go rozwiązać, jest duże prawdopodobieństwo, że podczas odpoczynku odbędziemy świadomy sen. Być może znajdujemy odpowiednie wyjście z sytuacji. Dotyczy to zwłaszcza problemów wymagających wizualizacji.
  • Bardzo żywe świadome koszmary: świadomy sen nie zawsze musi być przyjemny. Zbyt intensywne odczuwanie strachu, smutku bądź innych negatywnych emocji mogą doprowadzić do świadomego koszmaru. Doznając takiego odpoczynku możemy doświadczyć “klaustrofobii snu”. Jest to sytuacja, gdy podczas świadomego snu doświadczamy zagrożenia, jednak nie jesteśmy w stanie uciec ani manipulować otoczeniem.
  • Wiele świadomych snów w jedną noc: wiele świadomych snów trwa zaledwie kilka sekund. Zaletą tak krótkiego czasu jest to, że dzięki praktyce można odbyć wiele świadomych snów w jedną noc. Niektórzy doświadczeni śniący potrafią odbyć do pięciu świadomych snów. Oczywiście dla przeciętnego człowieka jest to ogromna liczba. Ale dzięki ćwiczeniom, treningom oraz zaangażowaniu nic nie stoi na przeszkodzie, aby osiągnąć taki poziom.
  • Świadomy sen może pomóc podczas terapii: świadomy sen posiada zdecydowanie więcej korzyści niż tylko miło spędzony nocny odpoczynek. Terapeuci z powodzeniem wykorzystują świadome śnienie, aby pomóc uporać się pacjentom ze stresem pourazowym. Cała terapia skupia się na kontroli, gdzie pacjent jest w stanie samodzielnie nadzorować sytuację, która wprowadza go w niepokój. Takie rozwiązania zmniejszają stres oraz panikę w ciągu dnia.
  • Intensywne fizyczne odczucia: wiele badań potwierdziło, że świadomym snom czasem towarzyszą prawdziwe reakcje fizyczne. Podczas świadomego snu możemy doświadczyć na przykład orgazmu, który odczuwany jest bardzo intensywnie. Niekiedy jest to wyłącznie odczucie w świadomości, chociaż nie czyni go mniej przyjemnym.
  • Medytacja jest głęboko powiązana ze świadomym snem: związek między medytacją a świadomym snem został udowodniony naukowo. Uważa się, że im częstsza i głębsza medytacja, tym łatwiej jest rozpocząć świadomy sen. Medytacja pomaga również osiągnąć błogi stan relaksu oraz wchodzić w zmienne stany świadomości.

Sny odgrywały i nadal odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Wielu artystów, a nawet wynalazców, wytworzyło bądź zobaczyło swoje najlepsze pomysły w marzeniach sennych. Dzięki świadomym snom możemy rozwiązać wiele naszych problemów, pogłębiać wiedzę, możemy przenieść się do najpiękniejszej krainy wszechczasów, bądź podróżować jednorożcem na Marsie.

Może cię również zainteresować artykuł: Świadomy sen: 17 potężnych technik, by być świadomym podczas snu

Aniela Frank


Źródła:
list25.com/25-bizarre-facts-about-lucid-dreaming/
awaken.com/2017/07/10-things-you-didnt-know-about-lucid-dreaming-2/
ranker.com/list/what-is-lucid-dreaming/laura-allan
healthline.com/health/healthy-sleep/how-to-lucid-dream#history

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram