Ajurweda – system samoopieki, holistyczna medycyna indyjska, która praktykowana jest od 5 tysięcy lat. To starożytna filozofia, która opiera się na zrozumieniu odwiecznych prawd, według których dobre samopoczucie zależy od równowagi między ciałem, duchem i umysłem. Ajurweda to złożenie słów ajuh– czyli „życie” oraz weda, czyli wiedza, co w sumie oznacza „wiedzę o życiu” lub „przebieg życia”.
Koncepcja Ajurwedy jest uznana od 1979 przez Światową Organizację Zdrowia. To jeden z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej, który wykorzystuje chirurgię. Przez część osób system ten postrzegany jest jako pseudonauka, ponieważ jest połączeniem zjawisk empirycznych z metafizyką.
To nie tylko medycyna, a połączenie medycyny, filozofii, psychologii, alchemii i duchowości, a także astrologii. Całokształt ajuwedy obejmuje prowadzenie zdrowego stylu życia, profilaktykę ziołoleczniczą, naturalny biorytm, odżywianie, detoksykację organizmu oraz równowagę energetyczną. Filozofia Ajurwedy twierdzi, że każda osoba jest wyjątkowa, co oznacza, że nie ma uniwersalnego przepisu na dobre samopoczucie i każdy dochodzi do swojej ajurwedy indywidualnie. Zapobieganie ma kluczowe znaczenie i powinno się skupiać wokół stylu życia, regeneracji organizmu oraz sposobu odżywiania się. Tylko wtedy możemy osiągnąć długowieczność i zdrowie.
Może cię również zainteresować artykuł: Wysokowibracyjne jedzenie – produkty, które warto spożywać, aby cieszyć się zdrowiem
Ajurweda to zrozumienie tego, że wszystko jest jednym i ze wszystkim wchodzi w relację. Energia przeplata się z kreacją, a to znaczy, że myśli się ucieleśniają, a zaburzenia ciała wpływają na psychikę.
KRÓTKI SŁOWNICZEK AJURWEDY
Koncepcja pięciu żywiołów
Wszystko składa się z pięciu żywiołów: eter (akaśa), powietrze (waju), ogień (agni), woda (dźala) i ziemia (prythwi). Na istoty żyjące składa się jeszcze jeden element – jest to prana. Prana, czyli siła życiowa to energia odpowiadająca za zdrowie fizyczne, umysłowe i duchowe.
Jesteśmy mieszanką pięciu żywiołów, tak samo jak wszystkie elementy naszej rzeczywistości. W zależności od udziału elementów w naszym ciele, duszy i umyśle, energia w naszym organizmie manifestuje się na trzy sposoby – vata, pitta i kapha. Energie te, tak zwane Doshas, wpływają na nasz wygląd, charakter, nawyki, skłonności do pewnych zachowań, czy podatności na choroby. W związku z tym założeniem, brak płynności energetycznej i zaburzenia energii w poszczególnych elementach, mogą prowadzić do chorób i innych niedoskonałości, które manifestują się w ciele fizycznym.
Koncepcja trzech Doshas (Doszy) – energii biologicznych
Zgodnie z medycyną indyjską, ciało składa się z pięciu żywiołów, ale podstawą prawdziwego rozwoju człowieka są bioenergie. Doshas pozwalają lepiej zrozumieć siebie oraz otaczający nas świat. Wszystkie energie związane są z naszą naturalną filozofią, a brak równowagi w którejkolwiek z nich objawia się problemami w sferze zdrowia i gorszym samopoczuciem. Aby zachować harmonię, musimy zrozumieć wszystkie trzy doshas i ustalić naszą własną bio-równowagę.
- Vata – na którą składa się wiatr i eter – energetyzująca siła dla umysłu i ciała. To energia ruchu, krążenia, oddychania, bicia serca. Wszystko to, co dzieje się poza naszą główną uwagą i utrzymuje nas przy życiu.
- Pitta – składa się z ognia i wody. To energia transformacji i przemiany, bierze udział w trawieniu, wchłanianiu, reguluje temperaturę ciała.
- Kapha – na którą składa się ziemia i woda. To zasady energii, ochrony i struktura. Energia ta odpowiada za odżywienie ciała, wzrost organizmu, nawilżenie oraz wsparcie układu odpornościowego. Kapha to spójność.
Prakriti i Vrikriti
Prakriti to natura człowieka, czyli zestaw cech, z którymi przychodzimy na świat. To one definiują nas jako jednostkę i to one towarzyszą nam jako cechy fizyczne i psychiczne do końca życia. To unikalna kombinacja trzech Doshas (vata, pitta, kapha), które utrzymane w tej energetyce i harmonii, służą nam najlepiej i najpiękniej. Dla każdego Doshas będzie inne, a poznanie rdzenia tych energii pozwala nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie, jest też instrukcją obsługi w momencie, gdy pojawia się zachwianie równowagi energetycznej lub pojawiają się blokady.
Bo właśnie Vrikriti to zaburzenie równowagi pierwotnej. Na brak harmonii wpływa otoczenie i wszystko to co ingeruje z nami w życiu codziennym: rodzina, przyjaciele, praca, hobby, styl życia, środowisko. To odchylenie od normy, które jest przejściowe i mimo wszystko dąży do osiągnięcia stanu wyjściowego czyli Prakriti.
Prana
Prana czyli oddech, to siła, dzięki której żyjemy, witalna energia. Dbanie o Pranę to główne założenie ajurwedy, bo dzięki temu dbamy o równowagę energetyczną w ciele i umyśle.
Agni
Agni, czyli ogień trawienny. To właśnie agni pozwala trawić pokarm i sprawia, że wszystkie składniki odżywcze docierają do tkanek. Agni sprawia, że umysł ma moc, a zdyscyplinowany potrafi rozwinąć się najpiękniej i najefektywniej. Ogień ten oczyszcza też ciało z toksyn i odpadów przemiany materii.
Spotkałeś się już kiedyś z koncepcją Ajurwedy? Jak z twoją równowagą w obrębie trzech Dosz?
Może cię również zainteresować artykuł: Za co ciało i dusza będą ci wdzięczne? Zasady duchowego odżywiania
Nadine Lu
Źródła:
siddhalepa.com/index.php/concepts-of-ayurveda/
ewaszydlowska.pl/dinacharya-czyli-ajurweda-a-biorytm-dobowy/
juliakyoga.com/healthy-living/ayurveda/
webmd.com/balance/guide/ayurvedic-treatments#1
islandayurvedayoga.com/ayurveda-what-is-it
annanocon.pl/sekret-ajurwedy/