Ajurwedyjskie sposoby na lęk i stres

sposoby na lęk

Ajurweda jest skarbnicą wiedzy na temat zdrowego i harmonijnego funkcjonowania ciała i umysłu. Przynosi konkretne rozwiązania na wiele zdrowotnych, mentalnych i emocjonalnych problemów, w tym dla lęku. Poznaj 11 najskuteczniejszych, wg Ajurwedy, sposobów zmniejszania lub pozbycia się lęków.

Metody przedstawione są wg stopnia ważności.

Medytuj

Rodzajów medytacji jest bardzo dużo. Ajurweda poleca medytację transcendentną, która wg badań w redukcji stresu i lęków jest dużo skuteczniejsza od innych form medytacji i relaksacji. Więcej o tej medytacji przeczytasz w artkule: Efekt Maharishiego, czyli jak na ciebie zadziała medytacja transcendentalna

Prowadź uregulowany tryb życia

Osoby z zaburzoną wewnętrzną energią wiatru (typ psychofizyczny wg tego systemu, więcej o tym przeczytasz tutaj) jest podatna na doznawanie lęków, dlatego powinna prowadzić regularny tryb życia, który pozwoli na zachowanie równowagi energetycznej – staraj się codziennie wstawać o tej samej porze, jadaj regularnie, także ćwicz i medytuj o stałych porach. Oczywiście nie musisz robić tego z fanatycznym przywiązaniem i rygorem, co w tych czasach byłoby prawie niemożliwe.

podniesienie wibracji

źródło: Wikimedia Commons

Kładź się wcześnie spać

Wg Ajurwedy kluczem do zdrowego stylu życia i równowagi emocjonalnej, nie tylko dla tych co mają problemy ze stresem i lękami, jest wczesne chodzenie spać. Staraj się chodzić spać przed 22 i przynajmniej na godzinę przed snem odejdź od telewizora i innych urządzeń elektronicznych. Wystarczą już takie noce, by odczuć wyraźna różnicę.

Stosuj dietę łagodzącą vata (wiatr)

O wskazówkach dietetycznych opartych o Ajurwedę pisałem w artykule: Jak dieta wpływa na odczuwanie i intensywność lęku? Dodam kilka rzeczy: jadaj mało surówek, zawsze łącząc je z tłustym sosem sałatkowym. Unikaj suszonych owoców, jabłek oraz gruszek, chyba że spożyjesz je ugotowane. Unikaj także warzyw strączkowych, poza tofu. Ogranicz jedzenie ziemniaków, kapusty, brokułów i brukselki. Także większość produktów zbożowych nie jest wskazana. Wybieraj ciepłe posiłki i napoje, tłuste dania. Dobry jest ryż i dobrej jakości produkty z pszenicy. Jedz świeże owoce i dużo warzyw uprzednio ugotowanych. Dobre są też orzechy.

Codziennie rób masaż z użyciem oleju

Codzienny automasaż przy użyciu oleju uspokaja na cały dzień oraz przywraca i zachowuje równowagę energetyczno-emocjonalną, tak ważną dla osób skłonnych do lęków. Szczegóły wykonania masażu w Internecie

Stosuj zioła i przyprawy

Te substancje są bardzo pomocne w przywracaniu równowagi wiatru i obniżaniu lęków: anyż, cynamon, kmin, imbir, gotu kola, lukrecja, gałka muszkatołowa, sól kamienna, sezam i waleriana. Większość tych przypraw możesz dodawać do każdego przygotowywanego dania, a także robić herbaty z ich mieszanek: indyjska herbata czaj – sprawdź koniecznie.

Zachowaj umiar

Osoby lękliwe mają skłonność do przesady, zarówno w myśleniu (np. czarnowidztwo i duże zaabsorbowanie negatywnymi myślami), jak i w fizycznych działaniach, także w seksie. Takie osoby nie wiedzą, kiedy przestać, czy to w pracy, zabawie, oglądaniu telewizji, sprzątaniu, gotowaniu itd. Potrzebny jest umiar.

Zwolnij tempo

Pośpiech jest kolejnym po braku umiaru sposobem na zwiększanie lękliwości. Pośpiech powoduje brak uważności, koncentracji i dystansu, w stosunku do swoich wywołujących lęk myśli. Więcej o byciu uważnym przeczytasz w artykule: 10 ćwiczeń na uważność. Wybierz jedno i przetestuj już dziś!

Oddychaj i pozbądź się stresu oraz zmartwień

Tzw. joga oddechu lub pranajama oferuje wiele technik oddechowych mających oczyszczać, harmonizować i energetyzować zarówno ciało, jak i umysł. Najprostsze ćwiczenie, które jest także wstępem do wielu technik medytacyjnych, polega na przyjęciu wygodnej pozycji, zamknięciu oczu i obserwowaniu swojego oddechu. Oddychaj w ten sposób nie próbując go kontrolować ani zmieniać. Po prostu obserwuj kolejny wdech i wydech. Już pięć minut takiego oddychania przyniesie dużo relaksu.



Słuchaj muzyki, która ukoi twoje nerwy

Choć w badaniach wykazano, że muzyka klasyczna działa bardzo pozytywnie na stres, ogólne samopoczucie, a nawet na kreatywność, to ty wybieraj taką, która działa na ciebie najlepiej i która jest dla ciebie przyjemna. Jeśli taką muzyką jest Mozart, to świetnie. Jeśli nie, to wybieraj inną i jej słuchaj – najlepiej wykonując wtedy ćwiczenia oddechowe.

Wypełnij powietrze zapachami

Aromaterapia jest znana od dawna. Niektóre zapachy oddziałują bardzo relaksująco na ciało, uspakajając je i odprężając. Dla łagodzenia lęków dobre są aromaty kadzidła, bazylii, pomarańczy, lawendy, goździków i kilku innych. Możesz również kupić gotowe mieszanki olejków eterycznych pomocnych przy stresie i dodawać je do kąpieli, kominków aromatycznych czy stosować przy masażach.

Podsumowanie

Pamiętaj, że choć opisane sposoby są bardzo skuteczne w łagodzeniu stresu i lęków, to nic nie zastąpi twojej wewnętrznej pracy z ciałem bolesnym, myślami i uwalnianiem lęku. Wspieraj się więc nimi, ale nie przestawaj skupiać się na tym co najważniejsze.

Emar


Bibliografia: “Ajurweda. Droga do pełni zdrowia” – Roy Eugene Davis

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram