Aromaterapia – moc subtelnych woni

aromaterapia

Aromaterapia jest całkowicie kompletnym psychosomatycznym systemem uzdrawiania ciała i ducha. To holistyczne podejście do zdrowia i poprawy samopoczucia, korzystające z mocy olejków eterycznych pochodzących z przyrody.

Sam termin AROMATERAPIA został wprowadzony do światowego słownictwa w latach 30. XX wieku przez francuskiego chemika dr. René-Maurice Gattefossé (1881–1950). Zainteresował się on aromaterapią w momencie, gdy bardzo szybko wyleczył oparzenie ręki poprzez zanurzenie jej w pojemniku z czystym olejkiem lawendowym. Rany zagoiły się w przeciągu kilku godzin nie pozostawiając żadnych blizn. Sytuacja ta zapoczątkowała serię badań nad tą i innymi substancjami. O tej dziedzinie naturalnego leczenia oficjalnie po raz pierwszy napisał w 1937 r. w swojej książce pt. „Aromaterapia – olejki eteryczne – hormony roślinne”. Do obecnej chwili zakłady chemiczne Gattefosse we Francji kontynuują dzieło rozpoczęte przez ich założyciela.

Również inny Francuz, dr Jean Valenz w latach 50. XX wieku zaistniał jako popularyzator tej metody. Jego książki i publikacje wciąż uważane są za klasykę tego gatunku, i są nieocenioną skarbnicą wiedzy.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia jest dziedziną medycyny niekonwencjonalnej wykorzystującą lecznicze działanie olejków eterycznych (otrzymanych w procesie destylacji preparatów z kwiatów, liści, nasion, drewna, korzeni lub kory roślin). Ich terapeutyczne działanie opiera się na wpływie na układ limbiczny mózgu oraz na typowym działaniu farmakologicznym.

Rola aromaterapii we współczesnym świecie

Olejki eteryczne pozyskiwane z roślin uzdrawiają od wieków, tak ciało człowieka, jak i jego ducha. Obecnie są bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej z uwagi na to, co człowiek uczynił ze swoim gatunkiem i środowiskiem, w którym żyje. Dają możliwość przywrócenia harmonii wewnątrz nas i odbudowania bliskości z Matką Ziemią. Człowiek przez cały okres swej bytności na tej planecie współżyje symbiotycznie z naturą. Nie można zatem nie zauważać jak wielkie wsparcie dla jego potrzeb oferuje przyroda, a zwłaszcza  bogaty świat roślin.


Pięknie pachnące olejki, kadzidła oraz mydła możecie kupić w naszym sklepie


Aromaterapia doskonale uzupełnia medycynę akademicką. Zwiększa jej skuteczność i jednocześnie działa osłonowo. Chroni organizm przed agresywnością klasycznego leczenia i niweluje jego skutki uboczne. Sprawdza się również we wszelkich działaniach profilaktycznych utrzymujących nas w dobrej kondycji psychiczno-fizycznej.

Oprócz właściwości stricte leczniczych, olejki eteryczne (postać specyfików roślinnych najczęściej używana w aromaterapii) mają szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jeżeli zastosujemy czyste, terapeutycznej jakości olejki, wtedy kosmetyki stają się niezwykle cennym, pachnącym lekarstwem w myśl starej zasady: ze środka na zewnątrz i z zewnątrz do środka – jako w niebie tak i na ziemi. Przychodzi to olejkom eterycznym o tyle łatwo, że z uwagi na swoją budowę chemiczną i energetyczną z ogromną łatwością i zadziwiającą inteligencją docierają wszędzie tam, gdzie są niezbędne. Nie bez powodu wonne oleje i olejki eteryczne nazywane są Złotem Boga i opisywane we wszystkich Świętych Księgach Ludzkości. To właśnie te cudotwórcze specyfiki osobiście „zaleca nam” STWÓRCA (prezenty trzech króli, uświęcanie olejami, namaszczenie chorych itp.).

Praktyczne zastosowanie aromaterapii

Szeroki zakres terapeutyczny aromaterapii, oraz jej specyficzne i łagodne działanie (w porównaniu do konwencjonalnej farmakoterapii), sprawiają, że świetnie nadaje się do wykorzystania w wielu przewlekłych dolegliwościach i zaburzeniach o podłożu psychosomatycznym. Doskonale sprawdza się w łagodzeniu bólów głowy oraz dolegliwości reumatycznych, zaburzeń seksualnych, wzmacnianiu odporności, przy chorobach układu krążenia, okresu menopauzy oraz obniżonym nastroju. Aromaterapia może być także z powodzeniem stosowana jako terapia łagodząca proces starzenia się.

Głównymi metodami aplikacji olejków eterycznych są inhalacje, masaże, okłady lecznicze, kąpiele, natryski oraz płukanie ust.

Olejek lawendowy, rozmarynowy, różany, eukaliptusowy, cytrynowy, sandałowy, melisowy i z mięty pieprzowej – to najbardziej popularne specyfiki „pierwszej pomocy”. Stanami ograniczającymi użycie poszczególnych olejków eterycznych są: ciąża i karmienie piersią, epilepsja, zaburzenia ciśnienia krwi, rak piersi, podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz astma.

aromaterapia

Podczas zakupu należy wystrzegać się olejków syntetycznych czy rozcieńczanych przez inne oleje gorszej jakości. Olejki należy przechowywać w buteleczkach z ciemnego szkła, w chłodnym, zacienionym miejscu (w niektórych przypadkach np. jaśmin czy neroli nawet w lodówce), ponieważ są one wrażliwe na działanie promieniowania słonecznego. Co więcej, olejek już otwarty,  zależnie od surowca,  powinien być zużyty w ciągu 1-3 lat.

Jednym z najczęściej spotykanych działań niepożądanych w aromaterapii jest podrażnienie skóry, dlatego należy pamiętać, że tylko nieliczne olejki mogą być aplikowane bez rozcieńczenia. Czasem jednak objawy niepożądane wynikają ze złej jakości olejków bądź też nieprawidłowego ich przechowywania. Prawdziwy olejek eteryczny jest pochodzenia roślinnego. Co więcej, uprawy powinny być prowadzone bez użycia pestycydów.

Aromaterapia jest stosowana przez współczesne szkoły medyczne głównie we Francji (mają one jednych z najlepszych lekarzy-praktyków aromaterapii na świecie). Również angielska medycyna ma bogate doświadczenie w tej dziedzinie. Bardzo budujący jest też fakt, że i w Polsce powoli wraca ona do łask.

Przeczytaj również: Aromatyczna kąpiel harmonizująca czakry

Magdalena Głowacka

Źródła:
Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki „Rola aromaterapii w medycynie.”, Family Medicine & Primary Care Review 2014
http://gattefosse.com/gattefosse-foundation
Grafiki: https://pixabay.com

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram