Ciemna strona piękna – jak sobie z nią radzić

ciemna strona piękna

Piękno w dzisiejszych czasach jest tak samo cenną walutą jak czas. Wielkie koncerny stają na rzęsach, by przekonać nas o potrzebie stosowania różnych specyfików i zabiegów oraz zakupie drogich ubrań z najnowszych kolekcji. Piękno niesie ze sobą wiele społecznych przywilejów. Marzymy o takim naturalnym darze lub staramy się poprawić naturę. Jak wszystko na tym świecie, piękno ma również swoją ciemną stronę, swój cień.

Piękno nas hipnotyzuje. Już najwięksi artyści pokroju Michała Anioła, dopatrywali się w pięknie harmonii i ideału. Zdaje się być bez skazy. Lecz w dualizmie wszystko ma swoje przeciwieństwo, swój cień. Co znajdziemy po drugiej stronie medalu? Osądzanie siebie i innych, doszukiwanie się niedoskonałości w sobie i poczucie winy, kompleksy, krytyka, brak akceptacji, ocenianie innych na podstawie ich powierzchowności. Katowanie swojego ciała drakońskimi dietami i ćwiczeniami. Przekonanie, że tacy, jacy jesteśmy tu i teraz, jesteśmy niewystarczający. Czasami wręcz nienawiść do samych siebie, do odbicia w lustrze, do ciała. Sprzyjają temu media społecznościowe, które z pomocą filtrów, wielogodzinnych poszukiwań idealnego ujęcia i photoshopa, pokazują zakłamany obraz rzeczywistości. Świat, w którym piękno ma tylko jeden schemat, to chory świat. Różnorodność jest nie tylko naturalna, ale i właśnie piękna! Niestety nikt nas tego nie uczy. Zamiast tego wmawiają nam, jak mamy wyglądać i za co zapłacić, aby osiągnąć pożądane efekty. Zamiast zachęcać do rozwoju zainteresowań, zdobywania wiedzy i umiejętności, pogłębianiu wspaniałych cech, takich jak empatia, kreatywność, inteligencja, życzliwość, tkwimy społecznie po uszy w szaleństwie gonitwy za sztucznie wymyślonym kanonem piękna.

Marka Dove zrobiła swego czasu ankietę wśród kobiet na temat piękna. Wyniki są szokujące. Tylko 4% kobiet na całym świecie uważa się za piękne. W Polsce ankietowane kobiety też nie czują się piękne, zaledwie 4% czuję się atrakcyjne, a 8% uważa się za ładne. Dodatkowo badania pokazały, że same kobiety często wiążą swoje poczucie piękna z akceptacją z zewnątrz, z byciem kochaną, z opinią partnera, jak i innych bliskich osób. Brak wysokiego poczucia własnej wartości, samoakceptacji i miłości do siebie może dotyczyć każdego, również osoby powszechnie uważane za piękne. Stwarza to przestrzeń do toksycznych relacji, podatności na medialne manipulacje, niepewności, lęku, depresji, uzależnień i zaburzeń odżywiania, jak i do zazdrości, krytykowania siebie i innych oraz gotowości zapłacenia każdej ceny za osiągnięcie kanonu piękna.

Jak pracować z cieniem piękna?

1.Samoakceptacja

Samoakceptacja to podstawa do zdrowej relacji z samym sobą i otoczeniem. W idealnym świecie uczyliby nas jej rodzice, wspierałoby nas w tym społeczeństwo, a szkoła pomagałaby w rozwijaniu tej ścieżki. Nie żyjemy jednak w idealnym świecie. Tylko i wyłącznie od nas zależy co zrobimy. Możemy negować siebie, zazdrościć innym lub uczyć się miłości do siebie i samoakceptacji. Jak? Poprzez medytację, pracę z wewnętrznym dzieckiem, jogę, taniec intuicyjny, afirmacje. Poprzez zdrowe nawyki, troszczenie się o siebie, autentyczność, swobodną ekspresję siebie, powtarzanie sobie codziennie słów “kocham cię”, dokonywania wyborów z przestrzeni serca, a nie strachu czy chęci wymierzenia sobie kary.

2. Przyznaj się przed sobą, że oceniasz wygląd innych osób

Ocenianie innych poprzez ich wygląd jest dość naturalne. Nasze ego łatwo wciąga nas w tę grę. Zamiast od tego uciekać czy wypierać ten fakt, przyjrzyjmy się temu. Pokonaj wewnętrzną arogancję poprzez uważność. Kiedy następnym razem twój umysł zapragnie skupiać się na wadach i ocenianiu innych ludzi, wejdź z nim w polemikę. Świadomie wybierz doszukiwanie się piękna w drugim człowieku. A jeśli nie uda ci się skupić na pozytywach, po prostu puść te myśli i przekieruj swoją uwagę na coś innego.

3. Media fałszują obraz rzeczywistości

Większość z nas co dzień korzysta z mediów społecznościowych, ogląda reklamy w telewizji, filmy na netflixie lub czyta gazety. Wszystkie te narzędzia pokazują idealne piękno, smukłych, uśmiechniętych ludzi, bez skazy. To tylko marketingowy chwyt lub specjalnie dopieszczony wizualnie urywek z życia. Ani gwiazdy, ani twoi znajomi nie są idealni i nie mają życia jak z bajki. Mogą stwarzać takie pozory, mogą pokazywać się od tej strony w social mediach, ale to tylko fragment rzeczywistości, często sztucznie wytworzony. Pamiętaj o tym! Przestań pozwalać sobie na kompleksy, tylko dlatego, że twoje życie i wygląd są inne. Skup się na swoich pasjach, zajmij się swoim życiem, media społecznościowe traktuj jako źródło inspiracji zawodowej i ewentualnego podtrzymania kontaktów z ludźmi oddalonymi od ciebie. I tyle.

4. Blaski i cienie ego

Każdy z nas ma ego. Jedni trzymają je w ryzach, inni pozwolili im rozhulać się. Sprawdź jak jest u ciebie. Pewność siebie jest niezbędna w życiu. Jednak bycie aroganckim, wywyższanie się i odrzucanie ciekawych osobowości lub ciepłych ludzi, tylko dlatego, że wyglądają gorzej od ciebie, to już znak, że trzeba okiełznać swoje ego. Świetnym sposobem może być praca wolontariacka z seniorami, bezdomnymi, niepełnosprawnymi, chorymi lub w krajach trzeciego świata. Odkryjesz piękno w ludziach powszechnie uważanych za nieatrakcyjnych. Poznasz również innych wolontariuszy i w nich również odkryjesz niezwykłe piękno, bez względu na wygląd, pochodzenie i wiek. Nauczysz się pokory i wdzięczności oraz otworzysz swoje serce na miłość. Miłujące serce to najpiękniejsza cecha ludzi.

Ego ma również swoje dobre strony. To ono czyni nas świadomymi swojej wyjątkowości i pomaga nam docenić siebie. Utrzymane w ryzach potrafi zwyczajnie uczynić nas dumnymi z siebie – ze swojego charakteru, osobowości, doświadczeń i wyglądu. Jeśli czujesz się pięknym, interesującym człowiekiem, nie chowaj się! Pokaż się światu i podziel się z innymi tym, co w tobie najlepsze.

5. Starzenie się jest naturalne

Dawniej wraz z wiekiem szedł prestiż. Doceniano mądrość starszych osób. Dziś za wszelką cenę chcemy zatrzymać młody wygląd wyznając kult młodości.

Wyjdź z tego błędnego koła. Zamiast inwestować w kremy i zabiegi przeciwzmarszczkowe, zainwestuj w nowe pasje. Wraz z upływem lat mamy wreszcie więcej czasu. Wykorzystajmy go jak najlepiej, tak jak my tego potrzebujemy. Skupmy się na relacjach z innymi, na dbaniu o siebie, na rozwoju wewnętrznym, podróżach i zachowaniu ciekawości świata. Stawiajmy jasno granice, bądźmy świadomi siebie i swoich potrzeb i dzielmy się swoim doświadczeniem oraz mądrością z innymi. Świat nie potrzebuje więcej pięknych ludzi na miarę instagramowego piękna, za to z pewnością potrzebuje więcej mądrych, życzliwych, inspirujących, uśmiechniętych osób, z otwartymi sercami.

Na koniec odnajdź swój własny kanon piękna

Każdy ma prawo do własnego zdania w tym temacie. Każdy ma prawo czuć się pięknym już w tym momencie, bez względu na okoliczności. Nie potrzebujesz niczego więcej niż własnej akceptacji i serca wypełnionego miłością, współczuciem, życzliwością i empatią.

Spójrz krytycznym okiem na przekazy medialne. Staraj się jak najczęściej być offline. Sprawdzaj czy marki, których używasz są dobre dla środowiska, dla ciebie i dla swoich pracowników.

I dawaj przykład innym, zwłaszcza młodym ludziom. Pokaż im, że pięknym jest się również w złości, w autentyczności, w słabości, w łzach, z dodatkowymi kilogramami, z bliznami z przeszłości, z piegami, w okularach lub bez, w niemodnych ubraniach i bez makijażu. Bycie ludzkim jest naturalne. Naturalność w wyglądzie i drobne skazy są ludzkie. Piękno to nie tylko sukces, młodość, idealne wymiary, drogie ubrania i olśniewający makijaż, przyozdobione sztucznym uśmiechem.

Piękno jest w tobie – odnajdź je, pokochaj i pokaż je światu, jakkolwiek je rozumiesz, jakkolwiek wyglądasz, kimkolwiek jesteś!

Może cię również zainteresować artykuł: Pokochaj swoje ciało i zobacz jak duży wpływ ma to na twoje życie

Arunika

Źródła:
consciousreminder.com/2019/09/18/dont-judge-a-book-by-its-cover-how-not-to-let-looks-turn-into-a-worth-meter/
kobieta.dziennik.pl/twoje-emocje/artykuly/423252,prawdziwe-piekno-redefinicja-raport-dove.html
inspiralight.wordpress.com/2013/05/03/the-dark-side-of-physical-beauty/
styleofthecitymag.co.uk/world-mental-health-day-dark-side-beauty/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram