Życie zainspirowane poczuciem celu i misją duszy to życie wypełnione energią, motywacją, chęcią działania i determinacją, w którym każdy dzień jest ekscytujący i przepełniony wdzięcznością. Ale czy znasz swoje bliższe i dalsze cele? Czy wiesz, czego naprawdę chcesz w życiu? Znasz swoje najgłębsze pragnienia, cele duszy?
W artykule 7 Nawyków skutecznego działania pisałem o celowym życiu:
Zaczynać z wizją końca to wiedzieć, co się chce osiągnąć, co zdobyć, dokąd trafić. Wyobraź sobie swój pogrzeb za kilkadziesiąt lat. Co byś chciał, by na nim o tobie mówili? Co chcesz, by wspominali i za co chcesz, by cię podziwiali?
Co jest dla ciebie naprawdę ważne i jak chcesz, by to wyglądało? Działanie z wizją końca to działanie z wiedzą, jak chcesz, by wyglądał każdy obszar twojego życia. Jak chcesz, by wyglądała twoja rodzina i relacje w niej? Co chcesz osiągnąć w sferze pieniędzy, kariery zawodowej? Jakie chcesz mieć stosunki z innymi ludźmi? Co chcesz robić dla przyjemności? Jak chcesz wyglądać? Jakie chcesz mieć zasady? Itd…
Określ dokładnie to wszystko, wyobraź sobie, że już to osiągnąłeś, a następnie codziennie działaj z wizją końca, wtedy wszystko co robisz, będziesz robił z myślą o celu i to powoli będzie cię do niego prowadziło.
Pytania sięgające sedna
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to poświęć trochę czasu na znalezienie odpowiedzi na poniższe pytania. Każdą odpowiedź zapisz na kartce, opisz wszystko co ci przychodzi na myśli. Pisanie pozwoli zaangażować twój nieświadomy umysł i wydobyć odpowiedzi, których nie udzieliłbyś, gdybyś ograniczył się tylko do myślenia o odpowiedziach.
- Co chcesz osiągnąć? Jaki jest twój cel?
- Co jest w nim dla ciebie ważne?
- Co się stanie, jak go zrealizujesz?
- Co się stanie, jak go nie zrealizujesz?
- Co się nie stanie, jak go zrealizujesz?
- Co się nie stanie, jak go nie zrealizujesz?
- Co ważnego sobie uświadomiłeś odpowiadając na powyższe pytania?
- Co teraz ważnego jeszcze w nim widzisz?
- Jak możesz go osiągnąć?
- Jaki będzie twój pierwszy krok?
- Kiedy go zrobisz?
Może cię również zainteresować artykuł: Jak rozpoznać, czy ktoś nami manipuluje
To podstawowa seria pytań, która, jeśli tylko odpowiesz na nią szczerze, pozwoli odkryć wartość kryjącą się w twoim celu, co spowoduje większą motywację do jego osiągnięcia lub przyniesie rozpoznanie, że może ten cel nie jest tak ważny jak się wydawał.
Pytania te możesz użyć do każdego ważnego obszaru twojego życia (pieniądze, kariera, rodzina, przyjaciele, sport, związki, zdrowie, podróże itd.) tak, by zbudować solidny obraz twoich życiowych potrzeb i pragnień oraz dostrzec możliwości podjęcia pierwszego kroku. Pamiętaj, każda podróż zaczyna się od takiego małego kroku, a gdy już go zrobisz, będzie łatwiej zrobić kolejny.
Czego naprawdę pragniesz?
Ludzie szczęśliwi to ci, którzy żyją z głębokim poczuciem celowości w życiu każdego swojego dnia. I nie chodzi o materialne cele, które są oczywiście ważne, ale nie mają nic wspólnego ze szczęściem. Chodzi o cele, które są spójne z twoimi głębokimi wartościami i pragnieniami duszy. To one, jeśli tylko są rozpoznane, nadają sens życiu i codziennie motywują do działania, codziennie dają zastrzyk energii, inspiracji i determinacji do tego, by mierzyć się z przeciwnościami i pojawiającymi się problemami na ścieżce, którą podążasz.
Co chcesz dać innym? Co chcesz, by po tobie zostało? Odpowiedzi na te pytania mogą przynieść prawdziwy cel twojej duszy.
Moim głębokim celem opartym o duszę i wartości jest dzielenie się z innymi Miłością, którą mam w sobie i pokazywanie, że każdy ma ją w swoim sercu w nieograniczonych ilościach, ba, a nawet to, że każdy nią jest. Sposobami realizacji tego celu jest między innymi pisanie inspirujących tekstów, z których jeden właśnie czytasz. To nie znaczy, że to jest jedyny sposób osiągniecia tego celu. Ktoś inny mógłby dzielić się miłością i inspirować poprzez muzykę, gotowanie, sport itd. Sposób realizacji celu duszy jest drugorzędny, ponieważ to intencja za nim stojąca daje prawdziwą moc, radość i szczęście.
„To nie sukces jest kluczem do szczęścia. To szczęście jest kluczem do sukcesu. Jeśli kochasz, to co robisz, to odnosisz sukces”. – A. Schweitzer
Praca, kariera czy powołanie?
Jak postrzegasz swoje codzienne zajęcia? Czy są dla ciebie pracą, karierą czy powołaniem (wyrazem celu opartego o głębokie wartości). Poniższa historia wyjaśni ci różnice pomiędzy tymi trzema wyrażeniami (pochodzi z książki „Sekret Szczęścia”):
Pewnego dnia stara kobieta podeszła do placu budowy, gdzie trzech silnych, młodych mężczyzn pracowało ciężko, układając cegły.
Podeszła do pierwszego z nich i zapytała, co robi. Odpowiedział jej dość niegrzecznie: „Nie widzisz? Układam cegły. To właśnie robię przez cały dzień – po prostu układam cegły.
Potem zapytała drugiego mężczyznę, co robi. Odpowiedział: „Jestem budowniczym i wykonuję swoją pracę. Jestem dumny z tego, że jestem dobrym rzemieślnikiem, i cieszę się, że w ten sposób zarabiam na utrzymanie rodziny”.
Staruszka podeszła do trzeciego mężczyzny i zobaczyła, że jego oczy są pełne radości, a twarz jaśnieje niczym słońce. Kiedy zadała mu to samo pytanie, odpowiedział z wielkim entuzjazmem: „Och, buduję najwspanialszą katedrę na świecie”.
Pamiętaj, że nie to, co robisz przesądza o twoim szczęściu i zadowoleniu z pracy, ale to, jak je postrzegasz i z jakich wartości wypływa. Jeśli będziesz widział swoje zajęcie jako swoje powołanie, to pracując z poczuciem dużej wartości i celowości będziesz robił to z dużo większą satysfakcją, motywacją i szczęściem.
Pomyśl, z jakim nastawieniem wykonujesz swoje codzienne czynności, zarówno te zawodowe, jak i prywatne. Jeśli nie wypływają one z powołania, to zastanów się, co mógłbyś zrobić, by zmienić swoje postrzeganie i na ile jest to możliwe. Na ile są one wyrazem pragnień twojej duszy?
Odpowiedzialność
Jesteś w 100% odpowiedzialny za swoje życie. Tylko ty możesz określić, co jest w nim dla ciebie ważne i co chcesz osiągnąć. Nikt inny tego za ciebie nie zrobi, nawet jeśli będzie próbował, ponieważ odpowiedzi na wszystkie egzystencjalne pytania, potrzeby i cele są w tobie, i są tylko twoje. Nikt, nawet o najlepszych intencjach, nigdy nie będzie wiedział, co jest dla ciebie najlepsze. Dlatego ważnym jest, byś to ty, właśnie ty, odkrył głęboko w sobie najważniejsze wartości i cele, które sprawią, że twoje życie będzie satysfakcjonujące i po prostu dobre.
Może cię również zainteresować artykuł: Naukowcy odkryli to, co starożytni wiedzieli od dawna, czyli o świadomej pracy z energią
Emar