Dalajlama – guru, nauczyciel duchowy i symbol wolnego Tybetu

Czy wiecie, że według buddyzmu odłamu tybetańskiego Dalajlama jest jednym z tulku, co oznacza istotę, która po śmierci świadomie wybiera swoje kolejne, ziemskie wcielenie? Dalajlamowie jeszcze za życia mają w zwyczaju zapowiedzieć, gdzie narodzi się ich następna inkarnacja. Tym samym przyjmujemy, że jest jeden Dalajlama, który występuje w kolejnych wcieleniach. Od XIV wieku do chwili obecnej było czternaście inkarnacji Dalajlamy.

Życie XIV Dalajlamy i 18 zasad, którymi kieruje się w życiu

Tenzin Gjaco, XIV Dalajlama, urodził się 6 lipca w 1935 rokujako Lhamo Dondrub, w rodzinie chłopskiej, w miejscowości Takcer w północno-wschodnim Tybecie, niedaleko miasta Xining. Był dziewiątym dzieckiem swoich rodziców. W momencie urodzenia jego szyja była okręcona przez pępowinę, co według interpretacji duchownych znamionowało posiadanie wielu zasług z poprzednich wcieleń. Według zapisków, dokonanych przez przewodniczącego komisji poszukiwawczej Keucanga Rinpocze (Keutsanga Rinpocze), w niedługim czasie po przyjściu na świat chłopca, w najbliższej okolicy jego domu rodzinnego pojawiło się duże stado kruków, ptaków związanych z I, VII, VIII i XII Dalajlamą.

W wieku dwóch lat, w wyniku długich i zgodnych z tradycją tybetańską poszukiwaniach kolejnych wcieleń dalajlamów, został rozpoznany jako inkarnacja XIII Dalajlamy. Wyświęcono go na micha i nadano imię duchowe: Dzietsyn Dziambel Ngałang Losang Jeszie Tenzin Gjaco – Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości

22 lutego 1940r. został intronizowany jako Dalajlama XIV. Od 17 listopada 1950 r. dzierżył w swoim ręku także pełną władzę polityczną, jako przywódca Tybetu. Od czasu upadku powstania tj. od 1959 roku, przebywa na emigracji w Indiach. Stamtąd kierował emigracyjnym rządem swojego kraju, wcielonego siłą do Chińskiej Republiki Ludowej. 10 marca 2011 r. zrzekł się pełnionej funkcji politycznej na rzecz przywódcy wybranego w sposób demokratyczny. Jednak nadal jest symbolem wolnego Tybetu i nauczycielem duchowym.

W swej duchowej mądrości dzieli się z nami swoimi zasadami, którymi kieruje się w życiu.

Może cię również zainteresować artykuł: Nirwana – zaawansowany poziom urzeczywistnienia Jaźni

Źródło: pixabay.com

Duchowa mądrość człowieka oświeconego, czyli 18 zasad życiowych Dalajlamy:

1. „Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia niosą ze sobą wielkie ryzyko”.

Według Dalajlamy, kiedy otwieramy nasze serce na drugiego człowieka, narażamy się na odrzucenie i cierpienie. Każda decyzja przez nas podjęta wiąże się z możliwością poniesienia porażki. Ryzyko wpisane jest w nasze życie. Co wcale nie oznacza, że mamy zamknąć się w czterech ścianach i izolować od ludzi. Nie chodzi też o to, żeby zakładać z góry porażkę. Warto dopuścić myśl, że może się ona nam najzwyczajniej przydarzyć.

2. „Kiedy przegrywasz, nie przegrywaj lekcji”.

Ta zasada uczy nas, że porażka nie musi być totalną przegraną. Niepowodzenie jest dla nas życiową lekcją i pozwala nam poznać właściwą drogę do sukcesu. Zdarza się, że jest ona długa i jest wypadkową kilku porażek. Doceńmy te wszystkie życiowe doświadczenia i pójdźmy dalej w poszukiwaniu swojej drogi.

3. „Podążaj za trzema rzeczami: szacunkiem dla innych ludzi, szacunkiem dla siebie oraz odpowiedzialnością za wszystkie swoje czyny”.

Podstawą naszej ludzkiej egzystencji jest szacunek do samego siebie. Tylko szanując, akceptując i kochając siebie, jesteśmy w stanie żyć w harmonii z innymi ludźmi. Jesteśmy częścią ludzkiej społeczności i jednością. Kiedy uświadamiamy sobie, że mamy wolną wolę, przestajemy obwiniać innych za swoje niepowodzenia.

4. „Pamiętaj, że nie otrzymać tego, czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia”.

Każdy z nas ma jakieś oczekiwania, marzenia. Nie zawsze uda nam się je spełnić. Uważamy to za porażkę, a tak naprawdę często po jakimś czasie okazuje się, że było to szczęście w nieszczęściu, bo udało nam się uniknąć życiowej katastrofy. Nie jest nam dane wiedzieć, jak często unikamy cierpienia wskutek zbiegu okoliczności, który uważamy niesłusznie za niefortunny.

5. „Ucz się zasad, abyś wiedział, jak złamać je we właściwy sposób”.

Postępowanie zgodnie z zasadami przeczy czasami zdrowemu rozsądkowi. Mądry, świadomy człowiek złamie ogólnie przyjęte normy w taki sposób, by nikomu nie zrobić krzywdy i nie narazić się na złość, gniew czy karę. Kiedy głupiec łamie zasady, za każdym razem zostaje za to ukarany, dlatego że nie zastanawia się nad tym, co robi.

6. „Nie pozwól, aby mała kłótnia zraniła wielką przyjaźń”.

Ludzie różnią się przekonaniami i poglądami. Każdy z nas ma prawo do własnego zdania, także odmiennego, i musimy to uszanować. Zdarza się, że mamy kompletnie różne zdanie na jakiś temat niż nasz najlepszy przyjaciel. Bądźmy ostrożni, bo czasami takie przepychanki słowne mogą zniszczyć wieloletnią przyjaźń. Można się przyjaźnić, a jednak różnić się w podejściu do wielu spraw.

7. „Kiedy uświadomisz sobie, że popełniłeś błąd, podejmij natychmiastowe kroki, aby go naprawić”.

Zdarza się tak, że kogoś skrzywdzimy. Raz jest to świadome działanie, a innym razem przypadkowe. Ważny jest moment, kiedy uświadomimy sobie, że postąpiliśmy źle. Dokładnie w tym momencie powinniśmy rozpocząć działanie naprawcze. Zawsze, kiedy kogoś obrazimy lub skrzywdzimy, powinniśmy przeprosić, a jeśli wyrządziliśmy szkodę, powinniśmy ją naprawić.


Polecamy książkę: „Medytacja buddyjskiego mnicha. Życzliwość, która wraca”

ajahn brahm życzliwość która wraca


8. „Spędź trochę czasu w samotności każdego dnia”.

W zagonionym, pędzącym świecie ciężko o wyciszenie i chwile z samym sobą. Warto jednak każdego dnia znaleźć taką chwile tylko dla siebie. W ciszy, z dala od zgiełku całego świata, możemy usłyszeć siebie. Będziecie zdziwieni, jakie myśli usłyszycie w takim momencie i ile niesamowitych pomysłów urodzi się w tej magicznej chwili. Wsłuchajcie się zatem w siebie każdego dnia, chociaż przez chwilę. Z pewnością poznacie tajemnice, których istnienia nawet nie podejrzewaliście.

9. „Otwórz swoje ramiona na zmianę, lecz nie wypuszczaj swoich wartości”.

Ta zasada życiowa wielkiego Dalajlamy zachęca nas do tolerancji i wsłuchiwania się w poglądy innych, przy jednoczesnym zachowaniu własnego zdania. Jak najbardziej posłuchajmy co w każdym temacie ma do powiedzenia nasz sąsiad, przyjaciel czy cały wszechświat, ale nie przyjmujmy ślepo tych poglądów jako własnych. Przepuśćmy je przez serce i zweryfikujmy, czy możemy je podzielać z czystym sumieniem. Jeśli odpowiedź nie jest jednoznaczna, pozostańmy przy swoich.

10. „Pamiętaj, że cisza jest czasem najlepszą odpowiedzią”.

Kiedy uczeń pyta o coś swojego mistrza, zawsze otrzymuje odpowiedź. Nie zawsze są to jednak wyartykułowane słowa. Czasami odpowiedzią może być cisza, która jednak wybrzmi, a odpowiedź ma charakter pozazmysłowy i bardzo subtelny. Otrzymanie odpowiedzi nie zawsze jest równoznaczne z jej przyjęciem. Dlatego powinniśmy uczyć się słuchać pozazmysłowo – sercem.

11. „Żyj dobrym, honorowym życiem. Kiedy się zestarzejesz i pomyślisz o nim, będziesz mógł cieszyć się nim po raz drugi”.

Ważne jest, żeby dobrze i uczciwie wykorzystać czas dany nam, tu, na ziemi. Jeśli wasze wspomnienia są radosne, nie macie się czego wstydzić, ani czego żałować to znaczy, że mieliście dobre i godne życie.

12. „Kochająca atmosfera w domu jest fundamentem twojego życia”.

Dalajlama zwraca nam uwagę, jak ważna jest rodzina i nasz dom rodzinny. Najczęściej skupiamy się na pracy, karierze, gromadzeniu dóbr materialnych, a zapominamy o rodzinie i swoich bliskich. To rodzina jest dla nas oparciem i adresatem wszystkich, najpiękniejszych emocji. Warto postawić ją pierwszą na liście priorytetów życiowych.

13. „W niezgodzie z ukochanymi osobami, zajmuj się tylko obecną sytuacją. Nie przywołuj przeszłości”.

Czasami nawet w najlepszych i najbardziej kochających się związkach zdarzają się kłótnie. To nieuniknione. Ważne jest jednak, by w takiej chwili niezgody, skupiać się nad problemem, który jest przyczyną kłótni w naszej codzienności, w „tu i teraz”, a nie przywoływać zdarzenia z przeszłości i grać w tzw. wypominki. Takie postępowanie powoduje tylko eskalację konfliktu, a z pewnością nie rozwiązuje bieżącego problemu. Zamiast kłócić się, próbujcie przedyskutować pojawiające się problemy na bieżąco, przeszłość traktując tylko jako źródło doświadczeń, pomagających podejmować właściwe decyzje.

14. „Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności”.

Dalajlama w swej mądrości namawia nas do dzielenia się z innymi naszą wiedzą i życiowym doświadczeniem. Najcenniejszym skarbem, jaki posiadamy, są nasze doświadczenia i wypływająca z nich mądrość. Dzielmy się zatem tym skarbem – będziemy wówczas mnożyć bogactwo.

Może cię również zainteresować artykuł: Buddyjskie metody na pokonanie cierpienia zrodzonego z pułapek umysłu

15. „Bądź łagodny dla Ziemi”.

Człowiek jest częścią przyrody. Eksploatacja jej zasobów przez wieki spowodowała, że nasza planeta jest zagrożona. Ochrona środowiska i zagrożonych gatunków to nie fanaberie grup ekologicznych, a obowiązek każdego z nas. Tylko w ten sposób możemy zahamować proces wyniszczania Marki Ziemi.

16. „Raz do roku idź w miejsce, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej”.

To rada, która prowadzi nas do poznawania tego, co nieznane, inne i nieodkryte. Każda taka podróż w nowe miejsce odkryje przed nami coś nowego, powodując, że stajemy się bogatsi o kolejne wrażenia i doświadczenia.

17. „Pamiętaj, że najlepszym związkiem pomiędzy ludźmi jest taki, w którym miłość dla siebie nawzajem przewyższa waszą potrzebę drugiej osoby”.

Dalajlama tłumaczy nam, że prawdziwa miłość to taka, która nie skupia się na braniu i spełnianiu własnych oczekiwań, tylko na spełnianiu pragnień i potrzeb naszej ukochanej osoby.

18. „Oceniaj swój sukces poprzez to, co musiałeś oddać, aby go osiągnąć”.

Kiedy wreszcie osiągnąłeś coś, co bardzo długo było poza twoim zasięgiem, zastanów się nad wszystkimi doświadczeniami, które cię do tego miejsca doprowadziły. Spójrz z perspektywy, jakie były ważne i potrzebne. I zauważ, że nie wszystkie były przyjemne. Ale wszystkie cenne.

Kiedy czytacie te zasady, wydają się takie proste i powszechnie znane. Tak, są znane. Nie znaczy to jednak, że zawsze stosowane. Bo czasami to, co najprostsze w słowach, jest najtrudniejsze do zastosowania w życiu. Kiedy zaczniemy wprowadzać je w naszą codzienność, nasze życie stanie się zdecydowanie prostsze i szczęśliwsze. Zgodnie z zasadą nr 14, Mistrz Dalajlama podzielił się z nami swoją wiedzą. Od nas zależy, co dalej z nią zrobimy i czy z niej skorzystamy.

Może cię również zainteresować artykuł: Życzliwość – buddyjski sposób na toksycznych ludzi

Marlena Pietruszka


Żródła:
pl.wikipedia.org/wiki/Tenzin_Gjaco
przewodnikduchowy.pl/a/zasady-zycia-wedlug-dalajlamy.php

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram