Poganizm to duchowość o bogatej tradycji, oparta na starożytnych wierzeniach naszych przodków. Jego współczesne formy dają wybór wielu ścieżek, dzięki czemu można dostosować praktykę do własnych potrzeb. Dowiedz się więcej o kulturze neopogan i poznaj powody, dlaczego warto zostać poganinem. Kto wie, może odkryjesz dla siebie nową ścieżkę duchowości.
Duchowość słowiańska to religia naszych przodków przed czasami chrześcijaństwa. Odnosiła się do życia w jedności z naturą oraz wielobóstwa, zarówno w aspekcie męskim, jak i żeńskim. Bogowie byli powiązani ze zjawiskami występującymi w naturze, a najważniejsze święta były powiązane ze zmianami pór roku. Z racji przywiązania do rodzimej ziemi, współcześnie ten system wierzeń może wiązać się również z lokalnym patriotyzmem lub z ekologicznymi ruchami. Ważnym aspektem może być też rozwój osobisty i bycie dobrym dla wszelkich żywych stworzeń.
Może cię również zainteresować artykuł: Jak zaprzyjaźnić się z drzewami, aby leczyć się i zwiększać energię
W Polsce obok trzech największych związków rodzimowierców (Rodzima Wiara, Słowiańska Wiara i Rodzimy Kościół Polski), mamy też wiele pobocznych grup neopogańskich. Dla przykładu Wiccanie skupiają się na rytuałach magicznych; Ruch Nacjonalistów Polskich Zadruga zupełnie odrzuca magię, za to skupia się wokół tematu patriotyzmu i spraw narodowych, rodzimej kultury i wierzeń; Neoszamanizm natomiast czerpie z tradycji ludów pierwotnych, zwłaszcza Indian obu Ameryk – dodatkowo wyróżnia go na tle pozostałych grup wchodzenie w trans i doświadczanie odmiennych stanów świadomości, dzięki specjalnym technikom szamańskim lub środkom halucynogennym. Każda grupa rządzi się swoimi prawami, a czasem też warunkami przystąpienia do niej. Warto najpierw uważnie zapoznać się z wymogami, nakazami i zakazami panującymi w danej grupie. Przy jej wyborze kierujmy się rzetelnymi źródłami z pierwszej ręki, podszeptami intuicji oraz potwierdzeniem jej fundamentalnych zasad i wartości, by się upewnić, że są zgodne z naszymi. Tradycja, wierzenia i rytuały są bogate a część wiedzy tajemna, dlatego w tym artykule skupimy się tylko na podstawowych korzyściach płynących z bycia poganinem. Jeśli poczujecie zew poganizmu, możecie na własną rękę zgłębiać wierzenia i rytuały tego niezwykłego systemu wierzeń.
Życie w harmonii z naturą
Większość współczesnych tradycji pogańskich skupia się na kulcie Ziemi i życiu w poszanowaniu dla natury. Poganie wierzą, że boskość ukrywa się i przejawia w słońcu, drzewie, nurcie rzeki czy ogniu palącego się ogniska. Starają się żyć w naturalnym rytmie pór roku, zamiast sztucznie wykreowanym cyklu zachodniego konsumpcjonizmu. Dobro przyrody, ekologia, życie w duchu zero waste i konsekwentne dbanie o środowisko są naczelnymi punktami w życiu neopoganina. Miejscem kultu osób podążających tą drogą jest oczywiście natura – las, łąka, ogród, góry – gdzie starają się spędzać jak najwięcej czasu, uciekając od betonowych miast, kiedykolwiek to tylko możliwe.
Powrót do wspólnoty
Przystępując do danej grupy zostaniesz członkiem wspólnoty. Poczujesz moc braterstwa i siostrzeństwa, wzajemnego zaufania, pomocy i bliskości. Poznasz techniki do pogłębiania relacji z ludźmi. Będziesz spotykać regularnie innych wyznawców, przeżywać z nimi chwile wzruszeń, odczuwać z nimi jedność. Szlachetność, dobroć i poszanowanie wolności innych ludzi to ważne wartości wielu neopogańskich odłamów. W czasach coraz większej izolacji społecznej, samotności i wzrastającej nieufności, wspólnota wspierających się ludzi jest jak na wagę złota.
Tolerancja i brak monowładzy
Neopoganie w większości są tolerancyjni i otwarci na przejaw boskości w każdym z nas. W pogańskiej społeczności rozumie się, że nie ma jedynej słusznej drogi rozwoju, dlatego każdy ma prawo do poszukiwań najlepszych dla siebie rozwiązań. Nikt ze społeczności pogańskiej nie będzie głośno nawracał innych ludzi, uważając, że tylko jego droga jest słuszna (oczywiście, jak w każdym środowisku, będą zdarzać się wyjątki). Kolejny istotny aspekt to przejaw boskości zarówno w męskich, jak i żeńskich bóstwach. Choć kult Matki Ziemi, jak sama nazwa wskazuje, utożsamiany jest z żeńską energią, to według pogan równy szacunek należy się każdemu – kobietom i mężczyznom, dorosłym i dzieciom, zwierzętom i roślinom.
Magia i rytuały
Magia, specjalne obrzędy i rytuały to często podstawa neopogańskich praktyk. Do tych praktyk należą, między innymi, świętowanie zmian pór roku czy rytuały z okazji konkretnej fazy Księżyca. Będąc w pogańskiej społeczności poznajesz narzędzia do kreowania swojej rzeczywistości, uzdrawiania, chronienia siebie czy korzystania z magii ziół. Uczysz się życia w zgodzie z przyrodą, podążania za naturalnymi cyklami i wykorzystywania najlepszych warunków oraz pór do danych czynności.
Uczysz się być świadomym kreatorem a nie tylko reaktywną jednostką sterowaną przez los czy kogoś z zewnątrz. Uświadamiasz sobie, że moc jest w tobie i naturze wokół, a ty możesz z niej czerpać w dowolnym momencie, bez pośredniczenia innych osób i płacenia komukolwiek.
Może cię również zainteresować artykuł: Słowianie – naród niezwykły. Skąd się wziął i jak funkcjonował?
Emer
Źródła:
patheos.com/blogs/panmankey/2018/03/five-good-reasons-pagan/
pl.paganfederation.org/czym-jest-poganstwo/
polskatimes.pl/wierza-w-starych-bogow-i-nature-kim-sa-wspolczesni-poganie/ar/982025
taraka.pl/neoszamanizm_szamanizm_miejskich_ludzi
polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1515598,1,modla-sie-do-slonca-ziemi-i-piorunow-neopoganie-wracaja-do-polski.read