Kolor czarny kojarzy nam się przede wszystkim z nocą, z czymś mrocznym i owianym tajemnicą. Ciemność, czyli brak światła, powoduje w nas niepewność i strach przed nieznanym. W ciemności trudno jest znaleźć jakikolwiek punkt odniesienia, co dezorientuje nasze zmysły i budzi głęboko ukryte lęki.
W mroku słyszymy wyraźniej każdy dźwięk, co skutecznie potrafi podsycać naszą wyobraźnię. Nie bez powodu jest więc kolor czarny nazwany kolorem prawdy. W sytuacji, gdy zostajemy sami ze sobą w ciemności, koncentrujemy się wyłącznie na sobie. Wychodzą z nas głęboko skrywane w podświadomości obawy i lęki. Mamy wtedy okazję poznać swoje słabości, spotkać się z nimi. Takie przeżycia wyzwalają w nas energię do działania, do szukania rozwiązań jak poradzić sobie ze swoimi lękami. Tajemnica ciemności wywołuje w nas zagrożenie ale i fascynację tym, co nieznane.
W naszej kulturze kolor czarny jest przede wszystkim utożsamiany z żałobą. Jest manifestacją żalu, smutku i tęsknoty za kimś, kto odszedł na zawsze z naszego życia. Symbolizuje pustkę jaka wokół nas powstała po utracie bliskiej nam osoby, będąc jednocześnie sygnałem dla otoczenia o przeżywanej przez nas żałobie. Czerń pokazuje ogromną potrzebę wypełnienia wewnętrznej pustki. Zmusza nas do wyciszenia i refleksji. Widząc osobę w czerni, podświadomie zmieniamy swoje zachowanie na poważne, przepełnione empatią i szacunkiem do straty jaką właśnie ta osoba poniosła. Często osoba ubierająca się na czarno nie utraciła nikogo bliskiego. Podświadomie jednak przeżywa żałobę za utraconą miłością, czy zranionymi uczuciami.
Ubierając się na czarno, często szukamy jakiejś rekompensaty na zaspokojenie naszych zmysłowych pożądań. Kolor czarny stwarza wokół nas niewidoczny mur, który oddziela i symbolicznie chroni od świata. Daje nam przestrzeń, do której nikt z zewnątrz nie ma dostępu. W tej pustce mamy szansę przyjrzeć się swoim emocjom, uczuciom by je poukładać w sobie właściwie. Dystansując się w ten sposób wzmacniamy nasze reakcje emocjonalne, zwracając się ku nieświadomym stronom naszej osobowości.
Kolor czarny w ubraniu to klasyczna elegancja, jednoznaczność i funkcjonalność. Świetnie dopasowuje się z innymi kolorami. Tajnym odpowiednikiem jest tu naturalnie kolor czerwony, co w połączeniu z czarnym tworzy niepowtarzalną kompozycję. To znakomity kolor na wszelkie okazje nadaje nam poważnego i autorytatywnego wyglądu. W Afryce czarny kolor uważany jest za najpiękniejszy z wszystkich barw. Tam kojarzony on jest przede wszystkim z kolorem skóry ale i żyznymi glebami. W naszej kulturze symbolem szczęścia jest kominiarz ubrany na czarno.
Jeżeli utożsamiasz się z czernią, to inni widzą cię jako osobę chroniąca się przed światem zewnętrznym, kogoś kto nie chce się z nikim niczym dzielić. Porzuć melancholię ponieważ życie nie jest tylko białe i czarne. Ono jest barwne. Nie odgradzaj się, spróbuj otworzyć swoją duszę na światło, wpuść do swojego życia tęczę kolorów.
Główne przesłanie czarnego to: tęsknię za miłością, pozwól mi uporać się ze smutkiem i tęsknotą, pozwól, że sam odnajdę w sobie energię do działania, pozwól mi rozwiązać swoje sprawy.
Inka