Aby funkcjonować i żyć satysfakcjonującym życiem, konieczne jest spełnienie podstawowych potrzeb. Zgodnie z piramidą potrzeb Masłowa są to kolejno: potrzeby fizjologiczne, potrzeba bezpieczeństwa, potrzeba miłości i przynależności, potrzeba szacunku i uznania oraz potrzeba samorealizacji. I to dokładnie w tej kolejności! Nie jesteśmy w stanie odczuwać satysfakcji ze spełnienia kolejnej potrzeby, jeśli wcześniejsza, podstawowa, nie została pokryta w sposób satysfakcjonujący. Czyli – nie odczujemy uczucia samorealizacji, jeśli będziemy mieli deficyty w potrzebie bezpieczeństwa. Jeśli wszystkie nasze podstawowe potrzeby nie zostaną zaspokojone, stajemy się niezdrowi, nieszczęśliwi i nie mamy radości z życia.
Najczęściej zaniedbywaną potrzebą, o którą nie upomina się nasz organizm, jest potrzeba przynależności, na którą składa się głęboka emocjonalna potrzeba utrzymywania relacji z innymi ludźmi. Nasze ciało powie nam kiedy jest głodne, kiedy potrzebuje snu i odpoczynku, a kiedy przyda mu się dodatkowa porcja ruchu. Ale nie powie nam wprost, że jesteśmy emocjonalnie puści. A kiedy czujemy się emocjonalnie głodni, niezaspokojenie tego rodzaju głodu powoduje uczucie wiecznej tęsknoty, smutku i braku sensu.
Zauważ, że kiedy jesteśmy emocjonalnie syci, czyli kiedy możemy liczyć na naszych bliskich, jesteśmy zaspokojeni w kontaktach międzyludzkich, jesteśmy szczęśliwi. Kiedy mamy fajny, satysfakcjonujący związek, możemy czuć się swobodnie w gronie rodzinnym, a nasi przyjaciele traktują nas jak element swojej układanki, jesteśmy emocjonalnie najedzeni.
Może cię również zainteresować artykuł: Trójkąty rodzinne, czyli emocje, które stają się chorobami. Poznaj triady rodzinne i zrozum swoją chorobę
Potrzeby emocjonalne mogą się różnić – dla jednych niezbędny będzie kontakt fizyczny, a inni mogą po prostu wspólnie spędzać czas oglądając film i chrupiąc popcorn. Jeszcze inni chcą działać zespołowo – wspólnie zrobić kolację i napić się wina wciągając nitki makaronu spaghetti. Tych potrzeb nie da się uprościć i spłycić, aby sprowadzić do prostego przepisu. Każdy z nas czuje to na swój sposób. Niektórzy mają niewielkie potrzeby i ich zaspokojenie może być łatwe i proste, inni natomiast potrzebują większych wrażeń, które mogą sprawić, że między osobami pojawi się tak wielka euforia, że zahaczy o uczucie.
Po czym poznać, że czujemy emocjonalny głód?
Głód emocjonalny to stan istnienia. Jest odczuwany jako ciągłe, podstawowe poczucie braku. Czarna dziura, której nie umiemy zidentyfikować i nie mamy pojęcia czym można ją załatać. Głód emocjonalny może być wynikiem traumy, odrzucenia lub deficytami, które skumulowały się przez wiele lat. Jeśli nie wyrażamy emocji i nie jesteśmy otwarci na emocje innych, doprowadzamy się do emocjonalnego głodu. Jeśli…
- Dajesz z siebie zbyt wiele. I robisz to w nadziei, że ktoś odwzajemni twoje uczucia. Takie postępowanie może wyczerpać twoje rezerwy emocjonalne.
- Myślisz, że wiesz co inni o tobie myślą i dążysz do tego, aby przestawiać się w jak najlepszym świetle. Ciągłe poszukiwanie aprobaty jest cechą głodu emocjonalnego.
- Szukasz ludzi o wysokim statusie społecznym, bo uważasz, że wsparcie emocjonalne od osoby usytuowanej wyżej jest cenniejsze. Niestety, powiedzenie, że im więcej ludzi wokół ciebie, tym stajesz się bardziej samotny, jest prawdziwe. Liczy się jakość relacji a nie ilość czy jej status.
- Seks jest dla ciebie zaspokojeniem bliskości. Głodni emocjonalnie stale szukają bliskości w łóżku, bo jest to dla nich potwierdzeniem, że ktoś poświęca im czas i uwagę.
- Nie możesz zaakceptować końca historii. Nie przyjmujesz do wiadomości zakończenia relacji, a myśl o tym, że możesz być singlem sprawia, że ogarnia cię paraliż. Niemal natychmiast szukasz kogoś, kto mógłby stać się twoją parą.
- Przesuwasz granice innych. Zmuszasz ich, aby poświęcali ci swoją uwagę, naciskasz, zmieniasz linię graniczną przestrzeni osobistej.
…to znaczy, że jesteś głodny.
Musisz znać swoje potrzeby
Zadaj sobie pytanie: kiedy czuję się najbardziej kochany? Odpowiedz sobie na nie i najlepiej spisz na kartce wszystkie elementy i działania, jakie muszą mieć miejsce, abyś czuł pełną satysfakcję z relacji międzyludzkich. Poproś o wykonanie podobnego ćwiczenia swoich najbliższych: dzieci, partnera/partnerki, przyjaciół i wymieńcie się spostrzeżeniami. To sprawi, że będziecie wiedzieć, jak kochać swoją rodzinę, aby faktycznie czuła się kochana. Jeśli zidentyfikujecie problem, łatwiej będzie można nad nim pracować.
Zastanów się nad sobą i oceń, w jaki sposób będziesz emocjonalnie najedzony. Otaczaj się tymi, którzy są w stanie zaspokoić twoje potrzeby emocjonalne i robią to w sposób naturalny. Nie wchodź w bliższe relacje z tymi, którzy mają deficyty na tym polu i nie wykazują chęci pracy nad sobą. Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo emocjonalne i uczucie satysfakcji z relacji. Najpierw nakarm siebie sam.
Może cię również zainteresować artykuł: Sekrety Totalnej Biologii – kiedy zrozumiesz swoją chorobę, przestaniesz być jej niewolnikiem
Nadine Lu
Źródła:
bustle.com/p/7-habits-that-may-indicate-youre-emotionally-hungry-15579712
theodysseyonline.com/are-you-emotionally-starving
supportiv.com/tools/starving-yourself-emotional-self-harm
brendaknowles.com/emotional-engagement-starving/
thoughtcatalog.com/brianna-wiest/2018/07/what-is-emotional-hunger-17-signs-youre-compensating-for-feeling-unfulfilled/
poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/piramida-maslowa-czyli-teoria-hierarchii-potrzeb-na-czym-polega-aa-V65R-KMsG-ikqu.html