Gotowanie z olejkami eterycznymi – właściwości aromatycznych olejków zawarte w potrawach

Gotowanie z olejkami

Aromatyczne olejki roślinne kojarzymy najczęściej z aromaterapią i nie bez powodu, ponieważ używane są najczęściej do masażu, inhalacji lub kąpieli w celach leczniczych. Na tym jednak nie kończą się możliwości ich wykorzystania. Szerokie zalety olejków eterycznych możemy wykorzystać również w kuchni. Łącząc olejki z potrawami nie tylko wzbogacimy smak naszych dań, dzięki nim sprawimy, że żywność stanie się zdrowsza.

Pomysł gotowania z olejkami eterycznymi lub włączenia ich do procesu kuchennego nie jest niczym nowym. Te skoncentrowane źródła aromatycznych i zdrowych związków dodają smaku i korzyści terapeutycznych naszym potrawom. Z ich pomocą rozszerzamy również nasze możliwości smakowe, zapewniamy unikalny aspekt odżywczy i zdrowotny żywności. Samo wykorzystanie ich i dodawanie do przyrządzanych potraw jest dziecinnie proste. Ważne jest, aby robić to bezpiecznie zważając na różnice między użytymi ziołami, przyprawami, a olejkiem eterycznym.

Może cię również zainteresować artykuł: Zadbaj o siebie – Przepiśnik z olejków eterycznych

Wybór i stosowanie olejków eterycznych

Podczas gotowania z olejkami eterycznymi musimy mieć świadomość ich mocy ponieważ są mocno skoncentrowane. Bezpieczne stosowanie wymaga, aby były używane z umiarem i należytą starannością. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

  1. Jedna kropla olejku może zastąpić łyżeczkę danej przyprawy. Dlatego zazwyczaj wystarczą maksymalnie dwie krople do uzyskania pełni smaku w przygotowywanej potrawie.
  2. Nie ma idealnego i sprawdzonego przepisu na przyrządzanie posiłku z olejkami eterycznymi. Najlepszym sposobem aby wypróbować swoje dzieło jest po prostu metoda prób i błędów.
  3. Zanim dodamy do potrawy olejki eteryczne musimy je wpierw rozcieńczyć. Możemy w tym celu wspomóc się na przykład oliwą z oliwek, miodem czy olejem kokosowym. Ponieważ są one wysoce skoncentrowane, przy niewłaściwym stosowaniu możemy zaszkodzić swojej florze jelitowej, wątrobie lub nerkom.
  4. W przypadku gorących dań musimy poczekać i dodać olejki pod koniec procesu gotowania, gdyż olejki eteryczne szybko rozpraszają swój aromat w wysokiej temperaturze.
  5. Z racji, że olejki zostaną przez nas skonsumowane ważne jest, aby zaopatrzyć się w wysokiej jakości certyfikowanie oleje organiczne, zapewniające absolutnie najlepsze bezpieczeństwo i smak.
  6. Musimy pamiętać, że nie wszystkie olejki eteryczne mogą zostać dodane do posiłku. Wiele sprzedawanych olejków do aromaterapii czy kąpieli nie nadaje się do spożycia. Zanim więc będziemy chcieli gotować z aromatycznymi olejami musimy mieć pewność, że są one odpowiednie dla żywności.
  7. Olejki eteryczne mogą wyciągać toksyny z plastikowych misek lub przylegać do metalu, zamiast tych tworzyw warto użyć szklanych lub ceramicznych naczyń.

Najlepsze olejki eteryczne do przyrządzania potraw

Istnieje wiele olejków eterycznych, które powinny być tylko i wyłącznie stosowane miejscowo na skórę, do kąpieli czy podczas terapii. Jest to chociażby olejek z brzozy, drzewa cedrowego lub eukaliptusa. Znajdziemy jednak i bezpieczne oraz smaczne olejki, które możemy dodać do posiłku podczas gotowania:

  1. Oleje ziołowe, takie jak bazylia, koper włoski, koperek, majeranek, czosnek, melisa, oregano, rozmaryn, szałwia, natka pietruszki i tymianek to intensywne i aromatyczne oleje, które możemy używać w każdym przepisie, aby wzbogacić smak ziołowy. Olejki te najlepiej mogą sprawdzić się podczas przyprawiania mięs wieprzowych.
  2. W przypadku ryb i owoców morza warto rozważyć zastosowanie olejków eterycznych z czarnego pieprzu, kopru włoskiego, lawendy, cytryny lub limonki, pomarańczy, rozmarynu, szałwii czy tymianku.
  3. Podczas przygotowywania drobiu można zastosować olejki eteryczne z bazylii, czosnku, kopru, majeranku, kopru włoskiego, oregano, pietruszki, estragonu lub tymianku.
  4. Tworząc samodzielnie sosy sałatkowe możemy zastosować olejek z bazylii, lawendy, goździków, tymianku, szałwii, cytryny lub rozmarynu.
  5. W przypadku deserów warto rozważyć dodanie olejku eterycznego z cynamonu, kardamonu, lawendy, cytrusów, gałki muszkatołowej czy mięty.

Kiedy zaczniemy gotować z olejkami eterycznymi, nie tylko dodamy naszym potrawom smaku. Na przykład stosując olejki eteryczne z czosnku, rozmarynu, tymianku czy bazylii możemy kontrolować wzrost bakterii w produktach spożywczych. Dodatkowo wiele olejków, chociażby lawenda i limonka, mogą pomóc w zwalczaniu zakażeń grzybiczych. A lawenda, mięta pieprzowa i cytryna wspomagają trawienie.

Dzięki olejkom eterycznym możemy przeżyć pyszne doświadczenia i oczywiście zastąpić sztuczne wzmacniacze smaku. Gotowanie z nimi sprawia, że potrawy są bardziej aromatyczne i wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Na co dzień potrzebujemy różnorodnych składników odżywczych aby sprawnie funkcjonować, a wszystko to oferują właśnie niezwykłe olejki eteryczne.

Może cię również zainteresować artykuł: Aromatyczna kąpiel harmonizująca czakry

Aniela Frank

Źródła:
tasteofhome.com/article/how-to-cook-with-essential-oils/
omtimes.com/2013/12/cooking-essential-oils/
naturallivingfamily.com/cooking-with-essential-oils/
blog.providence.org/archive/cooking-with-essential-oils-a-little-dab-will-do
drjockers.com/benefits-cooking-essential-oils/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram