HIPNOZA – to takie proste! Dowiedz się, jak w 5 minut zahipnotyzować drugą osobę!

hipnoza

Prawdopodobnie siedzisz teraz i patrzysz w ekran swojego urządzenia. Czytasz te słowa i jakieś myśli przelatują przez twój umysł, jednych jesteś świadomy, innych nie. Może w tej chwili uświadamiasz sobie rytm swojego oddechu… wrażenia, jakie wywołuje na twojej skórze ubranie, które masz na sobie… oraz temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz… będąc świadomym tych wszystkich bodźców możesz uświadomić sobie, że zaczynasz się relaksować i odprężać… wraz z każdym oddechem coraz bardziej i głębiej… coraz mniej napięć i myśli… a coraz większe odprężenie…

Czym jest hipnoza

Definicji hipnozy jest wiele. Moją ulubioną jest definicja Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego zakładająca, że hipnoza jest przejściowym stanem zmienionej uwagi, w którym mogą pojawić się różne zjawiska, spontanicznie, bądź jako reakcja na werbalne lub inne bodźce. Te fenomeny obejmują zmiany świadomości, pamięci, wzmożoną wrażliwość na sugestie, odpowiedzi i myśli, których osoba zahipnotyzowana w normalnym stanie świadomości nie dostrzega. Między innymi chodzi tu o takie zjawiska, jak wywołanie i tłumienie: odczuwania bólu, paraliżu, sztywności mięśni czy zmian motorycznych.

W hipnozie można wpływać na cały organizm. Zaczynając od spowalniania czy przyśpieszania oddechu, pulsu, regulowaniu wielkości źrenic, wydzielanie potu, soków żołądkowych, a kończąc na wywoływaniu pozytywnych lub negatywnych wrażeń zmysłowych, kontrolowaniu i zmianie procesów myślowych, oraz wpływaniu na zachowanie.

Hipnoza nie jest snem. Choć w trakcie snu można w pewnych przypadkach podawać sugestie, wywołując stan hipnotyczny.

Trans (lub stan) hipnotyczny i sen są naturalnymi stanami każdego człowieka, mają jednak zasadnicze różnice

  • w transie hipnotycznym ma miejsce podwyższona uwaga na podawane sugestie, natomiast we śnie śpiący jest pozbawiony uwagi,
  • w transie słyszy się każde słowo i dźwięk, co w trakcie snu jest praktycznie niemożliwe,
  • w transie świadomość jest zawężona, ale cały czas czuwa, w śnie jest zablokowana,
  • w transie można rozmawiać, w czasie snu ta możliwość jest bardzo ograniczona.

Czym jest sugestia hipnotyczna

Sugestia to nic innego, jak próba wywołania określonego wyobrażenia lub przyjęcia określonej myśli za prawdziwą, przez co osiąga się wpływ na zachowanie, uczucia i procesy, zachodzące nie tylko w umyśle, ale także w ciele – jego fizjologii.

By sugestia mogła wywrzeć wpływ, musi zostać przyjęta i zaakceptowana przez wyobraźnię i umysł osoby hipnotyzowanej, dlatego też sugestie, które są plastyczne i budowane w oparciu o wszystkie zmysły, są najskuteczniejsze. Pomijając sugestie dyrektywne, które mają na celu zdominowanie umysłu.

Wyróżnia się dwa rodzaje sugestii: hipnotyczna i posthipnotyczna.

  • sugestia hipnotyczna ma na celu wywołanie określonej zmiany wewnętrznej lub zewnętrznej w trakcie trwania transu przy zamkniętych oczach.
  • sugestia posthipnotyczna, to taka, która została podana w transie, ale jej rezultaty mają być widoczne dopiero po przebudzeniu się z niego.

Techniki hipnozy

Technik wprowadzania w trans jest całe mnóstwo, które można by podzielić na trzy główne kategorie:

  1. Techniki werbalne
  2. Techniki magnetyczne i energetyczne
  3. Techniki szybkich i błyskawicznych indukcji hipnotycznych

Te ostatnie są najbardziej widowiskowe, ponieważ są najszybsze. Szybkie indukcje zajmują do kilku minut, błyskawiczne kilka-kilkadziesiąt sekund -ten typ technik jest wykorzystywany najczęściej podczas seansów hipnozy scenicznej, w której jednocześnie bierze kilka-kilkanaście osób.

Techniki magnetyczne polegają na wykorzystywaniu pól energetycznych, aury, ludzkiego magnetyzmu, wizualizacji, bioenergetyki i innych niewerbalnych technik. Wymagają dużej wiedzy z różnych systemów oraz największego doświadczenia.

Klasyczne techniki werbalne są najprostsze do nauczenia i bardzo często wykorzystywane podczas sesji hipnoterapeutycznych, w których to pacjent zazwyczaj wygodnie leży, a hipnoterapeuta stopniowo wprowadza pacjenta w trans. Najczęściej przez prowadzoną wizualizacje, która zajmuje 10-20 minut. W tym czasie pacjent przechodzi naturalnie, od zwyczajnego stanu czuwania, przez przyjemny stan relaksu, aż po lekki lub średni trans, który jest wystarczający do podawania sugestii i wprowadzania zmian w podświadomości.

źródło: http://www.huffingtonpost.com.au

Jak zahipnotyzować drugą osobę

Jeśli chcesz wprowadzić kogoś w trans zacznij od prostej techniki werbalnej. Poproś osobę, którą chcesz zahipnotyzować, by położyła lub usiadła wygodnie, w taki sposób, by około 15 minut nie sprawiało jej dyskomfortu. Następnie spokojnym i łagodnym, ale pewnym głosem prowadź ją przez proces wizualizacji. W zasadzie każda przyjemna wizualizacja przez taki czas wprowadzi drugą osobę w trans. Możesz przed sesją zapytać czy osobą z którą pracujesz preferuje morze, góry, a może las… i wykorzystaj to w swojej wizualizacji. Przez 15 minut prowadź ją przez ten wyimaginowany świat, używając jak najwięcej wrażeń zmysłowych i symboli pomagających się głęboko zrelaksować. Możesz np. zacząć od słów: „wyobraź sobie teraz, że jesteś na swojej ulubionej plaży. Temperatura powietrza jest taka jaką lubisz najbardziej, a piasek pod stopami jest przyjemnie ciepły. Rozejrzyj się dookoła i zobacz co widzisz, czy rozpoznajesz jakieś znajome obiekty? Weź łagodny ale głęboki wdech, by poczuć tą niezwykłą morską bryzę i rozluźnić się jeszcze bardziej… Teraz zacznij iść wzdłuż linii brzegu… czując jak delikatne, ciepłe fale obmywają twoje stopy… idąc przed siebie możesz usłyszeć łagodny śpiew ptaków, czy to nie są bardzo przyjemne i relaksujące dźwięki?…” Itd… Stwórz 15 minutową, niezwykle barwną historię w której hipnotyzowana osoba będzie głównym bohaterem. Przygotuj taką historię dużo wcześniej, napisz ją na kartce, wydrukuj, przeczytaj kilka razy. Możesz z niej czytać podczas sesji, ale ważne jest, byś robił to z pewnością w głosie. Na pewno będzie potrzeba kilka prób. Praktyka czyni mistrza. Nie poddawaj się.

Jak już nabierzesz wprawy i swobody w tym sposobie hipnotyzowania, możesz sięgnąć po inne techniki, w tym techniki szybkich indukcji hipnotycznych. Zajmują one kilka minut. Dla przykładu podaję takie dwie.

Na przećwiczenie każdej z nich poświęć przynajmniej kilka prób. W przeciwieństwie do wizualizacji, teraz jeszcze bardziej będzie potrzebne niezachwiane zdecydowanie, pewność w głosie, swoboda, zdolność dopasowania się do osoby hipnotyzowanej i umiejętność jej prowadzenia. Pamiętaj, jeśli ty nie będziesz czuł się pewnie, druga osoba od razu to wyczuje i ci się nie uda.

Technika 1.  Liczenie

Do siedzącej lub leżącej osoby, którą poprosiłeś o zamknięcie oczu zacznij mówić:

„Za chwilę zacznę liczyć. Przy każdej liczbie otwórz oczy i zaraz je zamknij, jednak powoli i spokojnie. Poczujesz jak z każdą liczbą twoje powieki stają się coraz cięższe i coraz trudniej ci jest otworzyć oczy. Z każdą liczbą coraz trudniej, aż do momentu, w którym powieki będą ciężkie jak głaz i nie będziesz mógł ich otworzyć.

Zaczynam liczyć, przy każdej liczbie otwieraj oczy i zamykaj czując, że z każdą liczbą jest coraz trudniej je otworzyć.
Jeden… twoje powieki są ciężkie jak ołów,
Dwa… powieki robią się coraz cięższe, coraz bardziej ciężkie,
Trzy… bardzo ciężkie,
Cztery… nie możesz otworzyć oczu,
Pięć, sześć, siedem… twoje powieki są tak ciężkie jak ołów. Nie możesz otworzyć oczu. Z każdą liczbą stają się cięższe.
Osiem, dziewięć, dziesięć.”
Jeśli przy „dziesięć” nadal może otworzyć oczy, to powtarzaj sugestie tak długo, aż oczy pozostaną zamknięte”.

Możesz kontynuować:

„Twoje oczy są mocno zamknięte i takie pozostaną. Nie możesz otworzyć oczu i tego nie chcesz. Poddajesz się przyjemnemu uczuciu zmęczenia i ociężałości. Stajesz się coraz bardziej zmęczony. Coraz bardziej i bardziej. Coraz bardziej zmęczony”

Technika 2. Przełykanie

Powiedz osobie, którą chcesz zahipnotyzować, że hipnoza zacznie się sama, wraz z uczuciem potrzeby przełknięcia śliny. Kiedy to powiesz, jego uwaga skoncentruje się na przełykaniu i za chwilę będzie musiał przełknąć. Obserwuj jego krtań.

Jeśli zauważysz, że się poruszyła, zacznij wypowiadać w trans:

„Działanie hipnozy zaczęło się. Za każdym razem, gdy będziesz przełykał, twój stan pogłębi się, zaczniesz odprężać się coraz bardziej, będziesz czuł, jak wraz z przełykaną śliną pogłębia się ten przyjemny stan relaksu, przyjemnego zmęczenia, stan transu. Z każdym przełykiem zapadasz się coraz głębiej i głębiej w stan hipnozy. Zamknij oczy i pozwól, by to przyjemne uczucie zmęczenia i ociężałości ogarnęło całe twoje ciało”.

Trans hipnotyczny. Co dalej?

Wprowadzenie w trans to dopiero początek i relatywnie jest to najprostsza część całej sesji hipnotycznej. Sam w sobie trans jest bardzo odprężający więc przebywanie w nim jest przyjemne i może przynieść pewne korzyści – np. uwolnić od stresu dnia codziennego, jednak nie przynosi trwałych zmian. By to zrobić trzeba zająć się pracą z podświadomością, jej wzorcami, emocjami i przekonaniami – jeśli chcemy wprowadzić pozytywne zmiany, np. pozbyć się jakiejś fobii czy rzucić papierosy. W przypadku hipnozy scenicznej wystarczą odpowiednie sugestie, by np. osoba zapomniała swojego imienia, zakochała się w nieznajomym, czy zaczęła szczekać jak pies. To i wiele więcej jest możliwe. Ale to nie temat tego artykułu. Może innym razem.

Wyprowadzenie z transu

Jeśli powyższe techniki zakończyłeś sukcesem, a wierzę, że po kilku próbach tak było, to będziesz też musiał wyprowadzić swojego królika doświadczalnego z transu. Choć w zasadzie nic by się nie stało, jakbyś na takim etapie umiejętności zostawił w transie (zasnąłby lub sam po chwili otworzył oczy i wyszedł z niego), to lepiej zrobić to po bożemu, i w łagodny oraz bezpieczny sposób ją z niego wyprowadzić.

A możesz to zrobić bardzo prosto, np. tak:

„Za chwilę policzę od jednego do trzech. Gdy powiem trzy, otworzysz oczy i wyjdziesz z transu, czując się świeży i wypoczęty. Jeden… dwa… trzy, otwórz oczy i wyjdź z transu”

Bartłomiej Raczkowski
Masażysta Tantryczny
DotykBerkano.pl


Bibliografia:
„Wyższa szkoła hipnozy” – Kurt Tepperwein

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

4 thoughts on “HIPNOZA – to takie proste! Dowiedz się, jak w 5 minut zahipnotyzować drugą osobę!


    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram