Ikigai – niezwykła japońska filozofia prowadząca do spełnienia

Ikigai

Okinawa uznawana jest za dom z największą populacją stulatków na świecie. Jaki jest sekret mieszkańców? Właśnie z tej japońskiej wyspy pochodzą niezwykłe zasady – nazywane ikigai. Czy ta koncepcja filozofii japońskiej może przyczynić się do spełnienia i długowieczności?

Według kultury japońskiej każdy z nas posiada swoje ikigai, czyli “powód do życia” lub “drogę do spełnienia w życiu”. Japoński czasownik “iki” oznacza “żyć”, natomiast “gai” dosłownie znaczy “rozum”. Filozofia ta opisana jest jako system motywacyjny, który pomaga każdego ranka wstać z łóżka. Termin ten odnosi się do określonych czynności lub stanów, do których możemy przywiązać pewną wartość, a dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć w nich cel naszego życia jak i działań. Nie muszą być to wielkie plany na przyszłość, mogą to być równie dobrze codzienne niewielkie czynności.

Praktykowanie ikigai polega na określeniu osobistej misji, celu i odkryciu swojego pełnego potencjału. Głównym celem ikigai jest zdefiniowanie tego, w czym jesteśmy dobrzy, jakie rzeczy sprawiają nam przyjemność i co możemy wnieść do obecnego świata.

Podstawowa reguła ikigai

Ikigai nie jest tylko przewodnikiem “jak uzyskać pełnię szczęścia”. Ostatecznym celem tej filozofii nie jest szczęście, chodzi tutaj o praktykę życiową zmierzającą do naszego spełnienia. Jednym z najważniejszych filarów japońskiej filozofii jest poszukiwanie działań, które umożliwią nam całkowite zanurzenie się w konkretnej chwili, a taka sytuacja będzie w stanie przywołać twórczy i absorbujący przypływ. Ikigai podkreśla wartość działań, które wykonujemy dla siebie i siły jakie w nie wkładamy. Taka postawa pomaga poznać siebie, odkryć i zaakceptować swoją wyjątkowość, a jednocześnie wpływa na to, jak postrzegamy zadania związane z pracą. Według ikigai praca nie powinna być sposobem na osiągnięcie celów finansowych, ale musi być celem samym w sobie. Według tej filozofii powinniśmy się skupiać na radości z aktywności i możliwości rozwoju swoich umiejętności. Tak rozumiana praca nie staje się przykrym obowiązkiem, staje się wartością i pełnym dobrem samym w sobie, wartością, która sprawia, że umiemy docenić to co tu i teraz.


Bransoletka z tygrysiego oka


Cztery elementy ikigai i zasady

Odkrywanie własnego ikigai przynosi spełnienie i szczęście. Dzięki codzienności, bez stresu i przykrych doświadczeń związanych z obowiązkami, możemy żyć zdecydowanie dłużej. Jednak dojście do ikigai nie oznacza, że musimy być szczęśliwi codziennie, przez cały czas. Jest to droga do poruszania się w trudniejszych dla nas czasach, prowadząca tam gdzie ostatecznie chcielibyśmy się znaleźć. Poza otrzymaniem świadomego doświadczenia każdego działania, ikigai kładzie również nacisk na harmonię z naturą i otoczeniem, oraz dobre relacje z ludźmi. Dodatkowo podjęte działania powinny służyć nie tylko szczęściu jednostki, ale również służyć stabilnością całej społeczności.

Filozofia ikigai mieści się w ramach odpowiedzi na pytania z czterech podstawowych grup:

  • Co kochasz? Jaka jest twoja pasja? Nad czym uwielbiasz spędzać czas i nie widzisz jak uciekają godziny?
  • W czym jesteś dobry? Co przychodzi ci z łatwością?
  • Czego potrzebuje świat? Jaką czujesz misję?
  • Za co możesz uzyskać pieniądze? Czy coś, co kochasz robić, może przynieść dodatkowy zysk?

Aby rozpocząć podróż do odkrycia swojego ikigai odpowiedz sobie na te cztery pytania. Jeśli jednak odpowiedzi nie przychodzą łatwo, zapoznaj się z dziesięcioma zasadami, które pomogą w wędrówce.

  • Przyjmij wolniejsze tempo życia. Pośpiech i pilność odstaw na drugi plan.
  • Jedz zapełniając żołądek w 80%, aby czuć się nasyconym ale nie przejedzonym.
  • Bądź aktywny.
  • Uśmiechaj się często i poznawaj ludzi wokół siebie.
  • Codziennie kształtuj swoje umiejętności poprzez ćwiczenia.
  • Otaczaj się dobrymi przyjaciółmi, którym ufasz.
  • Żyj chwilą, daj się ponieść.
  • Połącz się z otaczającą piękną naturą.
  • Dziękuj za każdy moment lub rzecz, która rozjaśnia twój dzień i sprawia, że czujesz się szczęśliwy i żywy.
  • Podążaj za swoim spełnieniem – ikigai.

Może cię również zainteresować artykuł: Tao Kubusia Puchatka, czyli o taoizmie lekko i z poczuciem humoru

en:User:Nimbosa derived from works in the PUBLIC DOMAIN by Dennis Bodor (SVG) and Emmy van Deurzen (JPG) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Prawdziwe ikigai osiągniemy dopiero, gdy wszystkie obszary zejdą się ze sobą, tworząc znakomite wyważenie i harmonię. Zapoznając się ze swoją misją, pasją lub celem podejmiemy wyzwanie. Nie będzie to jednak przykre wywiązanie się z obowiązku, nauczymy się stymulować pozytywne relacje, a dodatkowo otrzymamy pomoc dzięki impulsom dobrego samopoczucia.

Życie składa się zazwyczaj ze spektakularnych sukcesów, wielkich wydarzeń, jak i z małych jednorazowych doświadczeń. Traktując je z szacunkiem japońska filozofia pomoże znaleźć szczęście i spełnienie w życiu codziennym.

Może cię również zainteresować artykuł: Wabi-sabi – japońska odpowiedź na hygge

Aniela Frank


Źródła:
oyakata.com.pl/en/oyakata-masters-book/japanese-culture/ikigai-japanese-philosophy-of-happiness
mymodernmet.com/ikigai-japanese-life-philosophy/
cyberclick.es/numericalblogen/ikigai-4-questions-to-begin-your-practice-of-the-japanese-philosophy-on-life-fulfillment
medium.com/thrive-global/ikigai-the-japanese-secret-to-a-long-and-happy-life-might-just-help-you-live-a-more-fulfilling-9871d01992b7

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram