Większość z was chociaż raz w życiu jadła surowy imbir lub dodawała go do posiłku w formie przyprawy. I pewnie spora z was część słyszała o jego prozdrowotnych właściwościach, które wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Matka Ziemia obdarzyła ludzkość wszystkim, co niezbędne do życia, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego więc tak rzadko wykorzystujemy ten wspaniały dar i nie sięgamy po niego podczas problemów ze zdrowiem?
Imbir stał się ogólnodostępny, cena za kilogram nie wykracza poza granice przeciętnego portfela, dlatego każdy może sobie na niego pozwolić. Coraz chętniej stosowany jest przez Polaków w kuchni, ale nie tylko jako smakowity dodatek do zup, mięs czy sałatek. Powoli zaczynamy też doceniać jego walory zdrowotne. Napary i herbaty z kawałkami imbiru są niezwykle skuteczne w przypadku grypy, przeziębienia czy bólu gardła lub brzucha. Ale to tylko namiastka właściwości, które skrywają się w drogocennym korzeniu.
Imbir – portret cudownej rośliny
Imbir zaliczany jest do roślin jadalnych, wykorzystuje się go też w kosmetyce. Jego najpopularniejszymi odmianami są te używane w kuchni – imbir japoński i lekarski. Natomiast cytwarowy i żółty najczęściej wykorzystywane są w medycynie.
W stanie dzikim rośnie jedynie w Australii i Azji. Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, do dziś sadzony jest we wszystkich rejonach świata o klimacie tropikalnym – w Chinach, Australii, Indiach, Nigerii i na Tajwanie.
Zdrowotne właściwości imbiru znane są od tysięcy lat. W Chinach już w 2800 r. p.n.e. uważany był za lekarstwo, które łagodzi objawy ciężkich chorób. Zaś starożytni Indianie stosowali go nie tylko jako przyprawę, ale i lek na przeziębienie. Natomiast ludzie z Europy zapoznali się z imbirem dopiero w średniowieczu, dzięki zapiskom lekarza Awicenna.
Łodygi imbiru rosną na wysokość około jednego metra, liście są duże, a kwiaty mają kolor fioletowo-żółty. Korzeń imbiru jest gruby i włóknisty. Posiada jasnobrązową barwę, a wewnątrz miąższ przybiera odcień żółtego. To właśnie kłącze o delikatnie ostrym smaku, wykorzystywane jest do celów spożywczych i kosmetycznych. Najczęściej stosowany jest świeży, młody imbir albo w formie sypkiej przyprawy, znacznie rzadziej wykorzystuje się jego suszoną wersje.
Imbir wykorzystywany w lecznictwie. Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?
Posiada niezwykle szerokie spektrum działania – jest przeciwwirusowy, antybakteryjny i przeciwpasożytniczy. Stanowi również doskonałe źródło składników mineralnych oraz witamin. Korzeń posiada między innymi wapń, witaminę C, magnez oraz ogromną ilość potasu. A główną substancją, która odpowiada za prozdrowotne właściwości imbiru, jest gingerol. Korzeń ten to ogromna dawka bioaktywnych związków, które wspomagają nasze ciało i organizm. Spożywanie korzenia imbiru niesie za sobą szereg udowodnionych skutków prozdrowotnych, które są korzystne dla naszego zdrowia jak i samopoczucia.
- Leczy zapalenie gardła, płuc i oskrzeli, ponieważ ma działanie odkażające, zwalcza infekcje wirusowe jak i bakteryjne, hamuje stany zapalne oraz działa wykrztuśnie. Podczas przeziębienia przynosi ulgę obolałym stawom i mięśniom, dzięki czemu szybciej będziemy mogli dojść do siebie. Korzeń imbiru nadaje się świetnie dla osób mających problemy z migreną, ponieważ zmniejsza częstotliwość i ilość występujących ataków.
- Wspomaga krążenie krwi, poprawia pracę mózgu, przez co zwiększa się koncentracja i wydajność umysłowa. Neutralizuje toksyny w naszym ciele, dzięki swoim silnie odtruwającym właściwościom. Spożywanie imbiru pomaga także w walce ze zbędnymi kilogramami, pobudza metabolizm i rozgrzewa organizm.
Książkę „Alchemia ziół i przypraw. Uzdrawiaj tym, co masz w kuchni” oraz wiele innych ciekawych i użytecznych książek znajdziesz w naszym sklepie
- Stymuluje wydzielanie śluzu, soku żołądkowego i śliny, dzięki czemu wspomaga i reguluje trawienie. Zapobiega wytwarzaniu się zgagi, nudności i działa przeciwwymiotnie. Roślina ta jest niezastąpiona, gdyż skutecznie niweluje wzdęcia. Ma ochronny wpływ na żołądek i zapobiega powstawaniu wrzodów.
- Działa przeciwbólowo, rozkurczowo, żółciopędnie oraz przeciwobrzękowo. Zalecany jest kobietom borykającymi się z bolesnymi miesiączkami. Idealnie nadaje się dla osób mających problemy ze zmniejszoną agregacją płytek krwi, ponieważ działa przeciwzakrzepowo, a na dodatek skutecznie obniża cholesterol.
- Chroni nasz układ odpornościowy i stawy. Zmniejsza także ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych.
Sposoby przyrządzania i spożywania imbiru
Imbir wykorzystywany w kuchni, powinien być świeży ze względu na swój niezwykły aromat. Najlepiej dokładnie obrać, zeskrobać kawałek skórki z korzenia, który będziemy używać. Nie powinno się go łączyć z ziołami, ponieważ zaburzają się oba aromaty, ale za to idealnie komponuje się z korzennymi przyprawami. Jest wiele sposobów na podanie imbiru. Można go poszatkować, pokroić, mielić i zetrzeć. Świetnie uzupełnia się z zupą dyniową i marchewkową. Idealnie nadaje się do herbaty, lemoniady, ciepłej wody, świeżo wyciśniętych soków oraz koktajli. Natomiast imbir w proszku sprawdzi się jako dodatek do deserów, ciast i ciasteczek ze względu na swoją sypką konsystencję.
Niestety, nie każdy może cieszyć się z właściwości zdrowotnych imbiru. Ze względu na swoje drażniące działanie, powinny go unikać kobiety w ciąży, karmiące piersią i osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu pokarmowego.
Imbir nie bez powodu uprawiany jest od wieków w tak wielu krajach. Od stuleci opisywane i badane są jego prozdrowotne zdolności. Posiada mnóstwo zaskakujących właściwości leczniczych. Odtruwa, wspomaga i leczy nasz organizm, zmniejsza częstotliwość i intensywność niektórych chorób. Do tego nadaje potrawom i napojom niezwykły smak i aromat. Dlatego warto go uwzględnić w domowych przepisach, gdyż spożywanie go daje nam same korzyści. Zyskamy naturalny lek, który nie tylko smakuje, ale i jest jak najbardziej skuteczny.
Może cię również zainteresować recenzja książki: „Encyklopedia Magicznych Ingrediencji” zgłośni magię w twoim życiu!
Aniela Frank
Źródła:
www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/cudowny-imbir-wlasciwosci-lecznicze-i-odchudzajace-imbiru_33621.html
portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-imbiru
surojadek.com/wlasciwosci-lecznicze-imbiru/
dieta.pl/zdrowie-i-uroda/imbir-charakterystyka-wlasciwosci-zdrowotne-zastosowanie
www.pro-test.pl/article_article/133495,0/Ma%C5%82o+znany+owoc_Imbir.html