Ta zasada REIKI postrzegana jest bardzo różnie. Niektórzy mistrzowie interpretują ją tylko w aspekcie uczciwej pracy nad własnym rozwojem duchowym. Ja podzielam zdanie tych, co rozszerzają tę zasadę na codzienność.
Uczciwość w pracy w aspekcie codzienności
Pierwszą rzeczą jaka przychodzi na myśl kiedy mówimy „pracuj uczciwie” jest nasza codzienna praca zawodowa, będąca źródłem utrzymania a czasami i pasją jednocześnie. Co oznacza określenie „uczciwość w pracy”? W wersji podstawowej to uczciwość na płaszczyźnie materialnej. Mam tu na myśli szanowanie własności pracodawcy, rzetelność w dokumentacji, brak uczestnictwa w malwersacjach finansowych i wszelkiego rodzaju matactwach. Nie musimy zaraz uczestniczyć w aferach finansowych ale… przypomnijmy sobie jak zdarzało nam się drukować coś zupełnie prywatnego korzystając ze służbowej drukarki i papieru. I nieważne czy była to książka o rozwoju duchowym czy też jedna karta z pismem urzędowym. Sięgnęliśmy po coś, co nie jest nasze. Na dodatek zrobiliśmy to w czasie, który należy do pracodawcy. A ile godzin spędziliśmy podczas „dniówki” w internecie nie szukając bynajmniej służbowych tematów czy przepisów prawnych? Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie w stu procentach wykorzystać godzin pracy wyłącznie na bycie pracownikiem. Są przerwy na kawę i kuchenne rozmowy, to normalne. Jednak wydajność naszej pracy możemy czasem nieco podkręcić, by poczuć się uczciwiej.
Praca to nie tylko praca zawodowa. Pracujemy również w domu. Sprzątanie, gotowanie i wszelkie prace związane z prowadzeniem domu to też praca. Może paść pytanie: gdzie tutaj miejsce na uczciwość, przecież nie będziemy oszukiwać samych siebie? Nic bardziej błędnego. W oszukiwaniu samego siebie bywamy mistrzami.
Każdemu zdarzyło się zaplanować jakąś domowa czynność, np. mycie okien. Jednak zaplanowanie sprzątania, a jego wykonanie to czasem dwie różne sprawy. Chodzi tu o odpowiedzialność i dotrzymywanie słowa samemu sobie. Bez wymówek. Sztuką jest także przyznanie się uczciwie, że czegoś się nie zrobiło. To także praca, ale już na poziomie emocji i Ducha.
Uczciwa praca w aspekcie duchowym
Uczciwość w aspekcie duchowym oznacza świadomą i systematyczną pracę nad własnym rozwojem osobistym. Najważniejsza jest tu intencja: chcemy się doskonalić, zmieniać na lepsze, być Arcydziełem swojej Duszy. A systematyczność oznacza, że nie będziemy nad rozwojem pracować tylko w weekendy, ale każdego dnia. Świadomy, głęboki oddech, wizualizacja, wykonywanie codziennych czynności z pełnym zaangażowaniem, z ukierunkowaniem „wydatkowania” towarzyszącej im energii nic nie kosztują, a dają tak wiele. Pamiętajmy o tych czynnościach. Niech staną się naszą magiczną codziennością, przyzwyczajeniem.
Warto pamiętać, by pracować nad sobą wyłącznie dla siebie. To nie jest wyścig szczurów i bieg po medal. Każdy pracuje we własnym tempie i swoimi metodami. Porównywanie się do innych nie zdaje tu egzaminu, bowiem nie jest to wtedy czyste i uczciwe z poziomu Duszy. Wszechświat działa tak, by konkretne przełomy duchowe, dojście do konkretnej wiedzy dokonywało się w idealnym czasie i przestrzeni oraz okolicznościach. Przyśpieszając coś na siłę sami stajemy się nieuczciwi wobec siebie.
Każdą decyzję warto przemyśleć uczciwie z samym sobą. Poczuć w sercu, czy nasuwane rozwiązania wypływają wyłącznie ze mnie i moich potrzeb. Czy może w zawoalowany sposób manipuluje nas otoczenie, rodzina, naciskają nas kody społeczne. Uczciwość z samym sobą pozwala nam wejść na ścieżkę własnej Duszy i umożliwia być na niej jak najdłużej.
A więc pracujmy uczciwie, sumiennie a nasze życie zacznie się zmieniać, ścieżki życia wyprostują się, odnajdziemy w sobie nowe pokłady energii, znajdziemy czas na nowe pasje i odnajdziemy.. siebie i to w wersji tej najlepszej i najprawdziwszej.
Marlena Pietruszka
fot. www.wildthymefarm.org