”Nie urodziłem się po to, aby mnie ktoś zniewalał”. – Henry David Thoreau
Czy jesteś wolnym człowiekiem? ”Co za absurdalne pytanie – oczywiście, że tak” – możesz pomyśleć. A jeśli to tylko pozory? Czy zastanawiałeś się nad tym, czym dla ciebie jest wolność? Czy w życiu codziennym czujesz się niczym nieskrępowany? Czy otwarcie wyrażasz prawdziwego siebie, robisz to, co pragniesz i szczerze wyrażasz na głos swoje opinie? Czy budzisz się rano z ekscytacją i ciekawością nowego dnia? A może odnosisz wrażenie, że tkwisz w pułapce i jesteś marionetką w niewidzialnych rękach? Poznaj zasady współczesnego niewolnictwa i podstawowe kroki do osiągnięcia pełni wolności.
W ostatnim czasie na skutek pandemii odebrano nam wiele praw i ograniczono naszą swobodę. To idealny moment do głębszego zastanowienia się nad pojęciem wolności. Wielcy filozofowie wszystkich epok rozmyślali nad tym zagadnieniem. Dziś, kiedy wolność człowieka zapisana jest w konstytucji, wydaję nam się, że jesteśmy wolni.
Jeśli jednak masz kredyt, oszukujesz siebie. Jeśli jesteś zmuszony pracować, a większość z nas jest, oszukujemy się. Jeśli brakuje ci chwil na wystarczającą ilość odpoczynku, czasu dla rodziny i bliskich, czy w ogóle czasu – nie jesteś wolny. Jeśli emocje targają tobą jak chorągiewką na wietrze, a kompulsywne myślenie odbiera spokój i radość – przestań się oszukiwać. A może poddajesz się ślepo bieżącym trendom lub wpadłeś w pułapkę konsumpcjonizmu? „Mogę tyle mieć, poświęcając swoje być” – to paradoks współczesnej wolności.
Wolność – co to takiego?
Poczucie wolności to stan umysłu. Dla każdego człowieka uchwycenie istoty wolności będzie indywidualnym procesem. To zdolność do wyrażania prawdziwego siebie, bez masek ego, narzuconych norm wychowawczych i społecznych oczekiwań, czy subtelnych manipulacji innych. To poznanie siebie i akceptacja tego, kim się jest. To uwolnienie się od bycia sterowanym, zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, przez nieświadome wzorce, programy, rany emocjonalne i wspomnienia ukryte w naszej podświadomości. Współcześnie to również przywrócenie sobie prawa do posiadania wolnego czasu.
Może cię również zainteresować artykuł: Co ma ze sobą wspólnego szum medialny, natłok informacji i matrix
WSPÓŁCZESNE NIEWOLNICTWO
Oglądałam niedawno bajkę “Asteriks i Obeliks: Osiedle bogów”. Jest w niej scena doskonale obrazująca i współczesną formę niewolnictwa. Senator czyni niewolników wolnymi ludźmi, następnie informuje ich o wysokich kosztach mieszkań, które miały być własnością niewolników, lecz nie są już własnością ludzi wolnych. Jednocześnie z radością ogłasza wakaty robotnicze, pozwalające zarobić akurat na te mieszkania. Niewolnicy wracają do ciężkiej pracy, przy okazji napędzają gospodarkę i portfele mniejszości, a jednocześnie cieszą się pozorami wolności i nie podnoszą już buntu. Brzmi znajomo?
Współczesne niewolnictwo ma kilka zależnych od siebie poziomów.
1. Praca.
Jeśli lubisz swoją pracę i wystarczająco na niej zarabiasz, możesz pominąć ten punkt. Wielu ludzi jednak ciężko pracuje dla dużych zysków swojego szefa lub wielkiego koncernu. Sami zarabiają tylko tyle, by starczyło im na życie lub wręcz potrzebują brać jeszcze dodatkowe zlecenia. Odbija się to na ich relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Jednocześnie wielkie firmy wykorzystują ponad miarę nie tylko swoich pracowników, ale też surowce naturalne oraz szkodzą środowisku. Potrzebujesz odzyskać swój czas wolny, robić to, co lubisz, co cię rozwija i wnosi wartość do życia innych ludzi.
2. Kredyty i rachunki. A do tego konsumpcjonizm.
Jednak na drodze do życia w zgodzie ze sobą czyhają na ciebie pułapki. Większość zarobionych pieniędzy przeznaczysz na rachunki, produkty codziennego użytku i spłacanie kredytów. Rachunki mógłbyś mieć niższe, gdybyś tylko faktycznie uczestniczył w wolnym rynku. Niestety oferowane tobie usługi to zasługa kontaktów i wygranej walki o wielkie zyski pewnych koncernów. Dodatkowo świat zna już minimum dziesięć innych, bardziej ekologicznych i tańszych sposobów pozyskiwania energii, ciepła i wody, jednak nadal nie mówi się o tym zbyt głośno.
Banki oferują ci natychmiastowe zaspokojenie twoich pragnień, często zupełnie zbędnych lub przesadzonych. W zamian podpisujesz z nimi niemalże dożywotnią umowę spłacania luksusowego samochodu, wielkiego domu i kolejnego telewizora, który zaraz zastąpi nowszy model. Kredyty są przyczyną nie tylko rozwodów, chorób i zmartwień ludzkich, ale też powodem wielu samobójstw. Nawet jeśli zechcesz myśleć trzeźwo, sprzęty i tak popsują się po dwóch latach lub okażą się nieodpowiednie dla najnowszych aplikacji i innych „niezbędnych” narzędzi. I znów wpędzisz się w pułapkę konsumpcjonizmu. Moda jest sezonowa, lokowanie produktów powszechne, influencerzy mają płacone za polecanie konkretnych marek, zewsząd atakują cię reklamy, a Internet śledzi każdy twój ruch, aby kusić cię idealnie dobranymi produktami. Świat coraz bardziej wydaje się być społeczeństwem wariatów napędzanych chęcią posiadania, bycia lepszym od innych, kariery po trupach i braku zdolności do krytycznego myślenia. Przynajmniej taki wizerunek kreują nam media – kolejni uzurpatorzy wolności.
3. Informacje.
Wydaje nam się, że nigdy jeszcze nie mieliśmy takiej wolności słowa i takiego dostępu do informacji. Z drugiej strony jesteśmy inwigilowani non stop, ponosimy odpowiedzialność za otwarte reprezentowanie poglądów sprzecznych z powszechną opinią lub opinią władzy, a do tego serwowane nam informacje to tylko przemyślane dyktatury ludzi posiadających realną władzę w świecie. Jeśli chcesz mieć dostęp do informacji, polecam wyłączyć telewizor i przestać czytać gazety. Zamiast zadawać pytanie wyszukiwarce Google, znajdź odpowiedzi w sobie, w społeczności powiązanej z tematem, w niezależnych źródłach lub u zaufanego specjalisty. I przestań łudzić się, że media mają wolność słowa – póki są finansowane z zewnątrz lub zależne od władzy politycznej, nigdy nie będą wolne.
SPOSOBY NA ODZYSKANIE WOLNOŚCI
Odzyskiwanie wolności to wielowymiarowy proces, złożony z małych kroków.
1. Zacznij kontrolować to, co jesz.
Jeśli potrafisz zapanować nad swoimi przyzwyczajeniami żywieniowymi, niezdrowymi zachciankami i stać się opornym na manipulacje marketingowe oraz powszechne zwyczaje – zrobisz duży krok ku wolności. Zamiast dać się uwodzić smakom, reklamom i społecznym trendom, wsłuchaj się w swoje ciało. Karm siebie pełnowartościowymi produktami bez chemii, wzmacniaczy smaku, czy wysoko przetworzonej obróbki. Przestań odbierać sobie czas na zdrowy posiłek, zjedzony w spokoju i zapychać się pustymi kaloriami. Niech twoje jedzenie wzmacnia twoje ciało i ducha, zamiast osłabiać twoją wolę, odporność, umysł i zmysły.
2. Odpowiadaj, zamiast reagować.
Kolejnym krokiem do wolności jest uwolnienie się od oddawania kontroli swoim emocjom, kompulsywnym myślom i nieuświadomionym wzorcom. Emocje są nośnikami informacji o naszych potrzebach, motorem napędzającym nas do zmian, czasem historią przeszłych ran. Masz do nich prawo. Problem pojawia się, gdy stajesz się ich niewolnikiem i zamiast żyć teraźniejszością, i z tego punktu odpowiadać na sytuacje oraz spotkanych ludzi, reagujesz emocjami i nieuświadomionymi wzorcami. Zauważ też, jaki toczysz wewnętrzny monolog. Czy jest wspierający? Czy potrafisz usłyszeć w nim zaniedbane części siebie, głosy z zewnątrz lub swoje potrzeby stojące za myślami? Wychwyć drobną przerwę między emocją, a działaniem, między jedną myślą, a drugą i zanurz się w niej. Obserwuj siebie, zrozum, usłysz swoje potrzeby i rany, i zdecyduj jak chcesz odpowiedzieć i jak ze sobą rozmawiać.
3. Wyjdź poza strefę komfortu.
Lęk będzie hamował cię przed rozwojem, satysfakcjonującym życiem, realizacją celów i spełnianiem marzeń. To, co nieznane lub wymagające podjęcia ryzyka może wywoływać lęk. I najczęściej właśnie on hamuje nas przed lepszym życiem i rozwijaniem się. Zaprzyjaźnij się ze sobą, zacznij poznawać autentycznego siebie i żyć w zgodzie ze sobą. Małymi krokami, dzień po dniu przekraczając kolejne granice, w którymś momencie nie będziesz umieć żyć inaczej niż autentycznie i w zgodzie ze swoim sercem.
4. Spójrz w oczy swojemu lękowi.
Każdy z nas ma aspekt nazywany Cieniem – wypartą część siebie, nieprzyjemną, pełną lęków i niewygodnych emocji. Tylko zbadanie tego terenu, uświadomienie go sobie i akceptacja, umożliwi ci wejście na wyższy poziom wolności. Pomoże ci w tym medytacja, joga, ale też różnego rodzaju terapia. Kiedy przestaniesz poddawać się swoim lękom, zaczniesz żyć tak, jak pragnie twoja dusza.
5. Przejmij kontrolę nad swoim czasem i świadomie kreuj swoją rzeczywistość.
Kiedy już uwolnisz się od fałszywych przekonań, lęków i dyktanda ego oraz emocji, zechcesz żyć w zgodzie ze sobą. Przejęcie kontroli nad swoim czasem oznacza umiejętność organizacji planu dnia w zgodzie z najważniejszymi dla ciebie celami, potrzebami, inspiracjami pochodzącymi z twego serca. Inwestujesz czas w aktywności i ludzi, którzy są dla ciebie cenni. Dbasz o swoje zdrowie i odpoczynek oraz uczysz się, jak mieć więcej czasu na to, co dla ciebie ważne. Zaczynasz też dokonywać świadomych wyborów, przestajesz poddawać się modzie i oczekiwaniom innych. Sam dobierasz ludzi wokół siebie, dopasowanych do twoich wartości i inspirujących cię. Wybierasz rozrywkę, która cię wzmacnia i nawyki, które są dla ciebie zdrowe. Zaczynasz myśleć też o środowisku i innych ludziach, wspierając firmy, artystów i działania zgodne z twoim systemem wartości. Szukasz alternatywnych rozwiązań i sposobów życia. Budujesz społeczność, zamiast pogłębiać izolację.
6. Uzyskanie transcendencji.
Ostatni etap na ścieżce do wolności to wyjście poza iluzję odłączenia od innych i własne ego. To wejście na poziom bezwarunkowej miłości oraz ufności do siebie i życia, bez względu na okoliczności zewnętrzne. Zaczynasz myśleć w jaki sposób dary, które masz w sobie przydadzą się światu. Szukasz dróg do czynienia świata lepszym miejscem i podążania za głosem swojej duszy. Ona jest najlepszym przewodnikiem i umożliwi ci życie bez ograniczeń, w stanie wewnętrznej wolności i miłości.
Może cię również zainteresować artykuł: Tajemnicze częstotliwości 432 Hz i 440 Hz – czym są?
Arunika
Źródła:
https://www.ofeminin.pl/lifestyle/kultura/jak-byc-wolnym-zacznij-wszystko-od-nowa/w29511c
https://www.learning-mind.com/modern-slavery-society/
https://foreverconscious.com/how-to-create-more-freedom-in-your-life
lifecoachcode.com/2019/11/24/how-to-be-free