Jaskółcze ziele – 8 niezwykłych właściwości trującego ziela

Jaskółcze ziele

Glistnik to roślina mało wymagająca, dlatego może rosnąć w niemal każdych warunkach. Na terenie Polski zioło nazywane potocznie jaskółczym zielem uznawane jest za chwast. Glistnik wykazuje liczne właściwości lecznicze. Na całym świecie jaskółcze ziele doskonale znane jest jednak przede wszystkim jako niezawodne remedium na kurzajki.

Glistnik jest gatunkiem byliny z rodziny makowatych. Rozpowszechniony jest w strefie umiarkowanej. W Polsce natkniemy się na niego dosłownie wszędzie. Jaskółcze ziele znajdziemy na łąkach, polanach, obok źródeł wody czy przydrożach. Roślina w swoich gałęziach posiada charakterystyczny sok mleczny, o odcieniu żółtego bądź pomarańczowego. Kwiaty, o mocnym żółtym kolorze kwitną od maja do września. W prastarych księgach zielarskich znajduje się wiele informacji o glistniku, roślina określana jest jako: “złoty korzeń”, “krwawe ziele” czy “liście Pana Boga”. Zioło glistnika wykorzystywane jest od wieków w medycynie naturalnej, znalazło ono swoje zastosowanie nawet w starożytnej Grecji. Informacje te świadczą o tym, że jaskółcze ziele było z powodzeniem stosowane w ziołolecznictwie. Niestety dziś tę roślinę traktuje się jako trujący chwast. Rzeczywiście sok z glistnika jest trujący, jednak przyjmowany umiejętnie i stosowany zgodnie z zaleceniami, pomoże przy wielu schorzeniach.

Co skrywa w sobie żółte zioło i jakie ma zastosowanie?

Jaskółcze ziele można nazwać skarbem alkaloidów, ponieważ w tej małej roślinie możemy znaleźć ich aż około dwudziestu. Posiada olejki eteryczne i duże ilości witaminy A oraz C. Ponadto, w glistniku znajdziemy również karoten, flawonoidy, glikogen i wiele cennych dla ciała enzymów. Sok z jaskółczego ziela ma właściwości bakteriobójcze i przeciwwirusowe oraz antygrzybiczne. Mieszanka prozdrowotnych składników sprawia, że glistnik staje się doskonałą rośliną wzmacniającą odporność.

Może cię również zainteresować artykuł: Zielarstwo, ziołolecznictwo, fitoterapia… Jakie są różnice?

Źródło: pixabay.com

Dodatkowo, zioło to:

  1. Zwalcza kurzajki i brodawki – glistnik zawiera w sobie kwas chelidonowy i alkaloidy, dzięki temu posiada silne właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze. Dlatego roślina wykorzystywana jest do leczenia kurzajek i brodawek wywołanych między innymi przez wirus brodawczaka ludzkiego. Ponadto, alkaloidy mają właściwości antymitotyczne, co zapobiega nawrotom i zatrzymuje rozwój takich nieprawidłowości.
  2. Działa rozkurczowo – jaskółcze ziele, dzięki swoim składnikom działa jak lek rozkurczowy na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a także narządów rodnych. Łagodzi skurcze oraz bóle menstruacyjne. Dodatkowo, leki na bazie glistnika posiadają właściwości moczopędne, żółciopędne oraz ułatwiają wypróżnianie.
  3. Zmiękcza odciski – w soku tej rośliny znajdziemy lateks, który zapobiega wzrostowi odcisków i modzeli. Lateks spala utwardzoną martwą tkankę zmiękczając tym samym smarowane twarde miejsca na skórze.
  4. Pomaga na zapalenia dziąseł – ze względu na właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, specjalne płukanki z glistnikiem wspomagają i przyspieszają gojenie się schorowanych dziąseł.
  5. Wspomaga podczas leczenia opryszczki – dwa alkaloidy: berberyna i chelidonina posiadają właściwości przeciwherpetyczne. Te składniki mogą pomóc w leczeniu wirusa opryszczki, przyśpieszają gojenie oraz zmniejszają zaczerwienienie.
  6. Działa uspokajająco – jaskółcze ziele wykazuje działanie uspokajające. A to za sprawą jego silnych właściwości przeciwbólowych. Napary z suszonych ziół glistnika uspokajają zdenerwowane ciało i pomagają podczas problemów ze snem.
  7. Oczyszcza skórę –  glistnik dzięki swoim składnikom zmiękczającym martwy naskórek idealnie nadaje się do oczyszczania skóry. Dzięki temu możemy uwolnić skórę z wysypki bądź wągrów. Ponadto jego działanie przeciwwirusowe i bakteriobójcze pomaga w zwalczaniu trądziku i egzemy. Wspomaga również regenerację i odżywia, a nawet przyczynia się do odmłodzenia skóry.
  8. Poprawia kondycję skóry głowy i włosów – substancje zawarte w roślinie są skutecznym lekiem na problemy skóry głowy. Glistnik pomaga podczas łojotokowego zapalenia skóry i wzmacnia włosy, dzięki czemu stają się mocniejsze i nie wypadają. Ponadto roztwór alkoholowy połączony z jaskółczym zielem przyśpiesza ich wzrost.

Przeciwwskazania i środki ostrożności

Mimo wielu zastosowań i korzyści jakie może nam dać jaskółcze ziele, nie powinniśmy zapominać, że jest to przede wszystkim roślina trująca. Każde nieodpowiednie zastosowanie może mieć wiele skutków ubocznych. Zbyt duże dawki ziela, mogą doprowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego, bólu żołądka, głowy i wymiotów. Należy pamiętać o zalecanej dawce, na własną rękę nie powinniśmy stosować glistnika wewnętrznie. Ponadto kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać stosowania jaskółczego ziela, lub tylko za poradą i zgodną lekarza prowadzącego. Również osoby borykające się z zaparciami, zaburzeniami psychicznymi, chorobami serca lub padaczką, nie powinny korzystać z tej rośliny w celach leczniczych, chyba, że specjalista doradzi jej stosowanie. Podczas aplikacji zewnętrznej po każdym kontakcie z glistnikiem należy umyć dokładnie dłonie, ponieważ zatarcie oczu sokiem z łodygi może być przyczyną poważnych dolegliwości.

W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy wiele preparatów na bazie glistnika, od kremów, maści po szampony i tabletki. Jest on doskonałą rośliną wspomagającą przede wszystkim skórę. Pomimo swoich walorów i pozytywnych skutków jakie może dać nam ta roślina, podczas stosowania jaskółczego ziela powinniśmy zachować szczególne środki ostrożności.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak za pomocą ziół i roślin odblokować czakry

Aniela Frank


Źródła:
allmyfamilycare.com/medications/8-medicinal-properties-of-celandine/
botanical-online.com/en/medicinal-plants/celandine-properties
medonet.pl/zdrowie,glistnik-jaskolcze-ziele—wlasciwosci–dzialanie–wykorzystanie,artykul,1726882.html
chillizet.pl/Zdrowie/Domowe-sposoby/Glistnik-jaskolcze-dziele-dzialanie-i-wlasciwosci-11206’
portal.abczdrowie.pl/glistnik-jaskolcze-ziele-wlasciwosci-zdrowotne

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram