Kąpiele według ajurwedy – jak osiągnąć maksimum korzyści z leczniczych kąpieli

Kąpiele według ajurwedy

Ajurweda przykłada ogromną wagę do codziennej higieny całego ciała. Sam rytuał kąpieli zajmuje szczególne miejsce w wielu kulturach i przekłada się na rozwój wielu cywilizacji. Dlatego też, codzienna kąpiel zalicza się do ważnej części codziennego rytuału ajurwedyjskiego. Takie terapeutyczne odświeżenie, nie tylko leczy choroby, odpręża także ciało oraz umysł. 

Ajurweda, pielęgnacja i uroda nierozerwalnie idą w parze. Wiele tekstów ajurwedyjskich  podaje korzyści jakie ciało i duch osiągają poprzez stosowanie odpowiednich kąpieli. Dobrze wykonana toaleta reguluje metabolizm, odpręża umysł oraz ciało. Dzięki takiemu odprężeniu chronimy się przed skutkami nadmiernego stresu. Ponadto sama kąpiel, nie tylko usuwa brud z ciała, poprawia również koloryt skóry i cerę.

Zasady i korzyści ajurwedyjskich kąpieli

Ajurweda uważa kąpiele za formę holistycznej terapii. Prosty akt, jaki wykonujemy każdego dnia, zapewnia pełen zestaw nagród dla ciała i umysłu bez najmniejszego wysiłku. Niezbędna jest tutaj samoświadomość, obserwacja i uważność, poznanie własnych potrzeb jest potrzebne, aby wypracować sobie swój system dnia. Ajurweda kładzie nacisk na codzienne nawyki i przyzwyczajenia, ponieważ to one tworzą każdy dzień. Zasadniczo podkreśla istotę porannych godzin, gdyż te godziny mają ogromny wpływ na naszą wydajność i samopoczucie w ciągu całego dnia.

Ajurwedyjskie kąpiele mają za zadanie przywrócić równowagę ciała, umysłu jak i ducha. Łazienka wypełniona zapachem ziół i naturalnych aromatów pomaga usunąć złe nastroje, zrównoważyć emocje jak i zwiększyć poziom energii fizycznej. A lecznicze właściwości roślin, naturalnych kosmetyków – nawilżają tkanki, otwierają zatkane pory i usuwają toksyny obecne na skórze.

Może cię również zainteresować artykuł: Jak za pomocą ziół i roślin odblokować czakry

Źródło: unsplash.com

Jak więc opracować leczniczą kąpiel według zasad ajurwedy, aby osiągnąć najwięcej korzyści?

1. Pora kąpieli:

Kąpiel sygnalizuje początek określonej fazy dnia. Dlatego toaleta całego ciała według ajurwedy powinna odbywać się o poranku. Oczywiście, może odbywać się ona w momencie rozpoczęcia wieczoru, jednak najwięcej korzyści osiągniemy wykonując tę czynność rano. Po wstaniu z łóżka należy dać ciału co najmniej 30 minut na przebudzenie. Po tym czasie, bez przeszkód możemy udać się do wanny lub pod prysznic. Zażycie takiej kąpieli w porannych godzinach powoduje, iż nasz długi dzień, wypełni się entuzjazmem, pobudzi nas oraz odżywi. Dodatkowo siła wody i ziół umożliwia aktywne działanie w zajęciach psychicznych jak i fizycznych. Poranna kąpiel niszczy także wpływ złych snów i koszmarów na nocny odpoczynek.

2. Temperatura wody:

Jakie mogą być różnice między chłodną, a bardzo ciepłą wodą? Chłodna kąpiel może odświeżyć, wyostrzyć zdolności umysłowe i pobudzić apetyt. Ciepła woda natomiast, zwiększa wytrzymałość ciała i rozluźnia. Po takiej rozluźniającej kąpieli warto wziąć szybki chłodniejszy prysznic. Pobudzi to krążenie, rozszerzy pory i nada skórze blasku. Mimo wszystko, kąpiel powinna relaksować i oczyszczać. Dlatego oblewanie się zbyt zimną, bądź gorącą wodą, nie spowoduje odprężenia tylko rozdrażnienie. Kiedy są chłodniejsze dni, należy unikać zbyt gorącej temperatury w wannie. Taka kąpiel pozbawi ciało minerałów i je osłabi. Włosów nie można opłukiwać gorącą wodą, powinna być letnia. Nadmierne ogrzanie głowy pobudza układ nerwowy i osłabia cebulki. Takim postępowaniem niszczymy nie tylko same włosy ale i oczy.

3. Posiłki, a kąpiel:

Według ajurwedy kąpieli nie można zażywać bezpośrednio po posiłku. Należy odczekać przynajmniej godzinę po jedzeniu, aby nie narazić się na odpływ krwi z jelit, która jest niezbędna podczas procesu trawienia.

4. Ważna rola nawilżenia skóry:

Ajurweda uważa, że kluczowe jest utrzymanie równowagi wilgoci w naszym organizmie. Woda jest niezbędna dla ogólnego stanu zdrowia skóry. Dlatego, aby skóra i cała fizjologia były odpowiednio zrównoważone, należy dostarczać organizmowi niezbędną ilość wody i dbać o to, by wilgoć na skórze się nie wyczerpała.

5. Czas trwania kąpieli:

Kąpiele lecznicze nie powinny trwać dłużej niż 20 minut. Jest to odpowiedni czas, aby ciało mogło zaczerpnąć korzyści z naturalnych ziół. Jest to również doskonały czas na zażycie relaksu, bez niepotrzebnego pośpiechu. Zażywając takich kąpieli nie należy się śpieszyć i nerwowo patrzeć na zegarek. Ma to być chwila spokoju, odprężenia i odnowy.

6. Zapach i czystość ma znaczenie:

Nie od dziś wiadomo, że łazienka jest siedliskiem bakterii, które uwielbiają wilgotne, ciemniejsze miejsca. Ich rozwój wpływa na zapach tego pomieszczenia i wygląd. W brudnej łazience nie można oczyszczać swojego ciała. Przed relaksującą kąpielą należy ją oczyścić i odświeżyć, aby była wolna od brzydkich zapachów i wszelkich zakłóceń dodatkowych. By pobudzić zmysły i zniwelować nieodpowiedni aromat w pomieszczeniu, możemy użyć świec zapachowych, zaparzaczy aromaterapeutycznych z olejkami. Dobrze jest używać ulubionych zapachów, które są delikatne, a nie ostrych syntetycznych odświeżaczy zwiększających toksyczność w otoczeniu.

7. Olejowanie ciała:

Olejowanie jest ważną częścią zatrzymywania wilgoci w skórze. W szczególności, gdy dzisiejsza jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Poddanie się takiemu rytuałowi przed kąpielą pobudzi nerwy, rozluźni mięśnie, czy poprawi jakość paznokci. Tłusty olejek działa również jak bariera chroniąca skórę przed wysuszającą wodą i wszelkimi toksynami.

8. Masaż ciała:

Jednym z ważniejszych elementów terapii ajurwedyjskiej są masaże. Dzięki odprężeniu mięśni, odpręża się również umysł. Masowanie ciała pomaga pozbyć się toksyn z organizmu oraz niweluje blokady energetyczne. Taki masaż można wykonać w trakcie olejowania ciała przed zażyciem kąpieli.

9. Peeling skóry:

Podczas stosowania kąpieli dodatkowe oczyszczenie zapewnimy sobie stosując naturalny peeling. Złuszczamy tym samym martwy naskórek i pobudzamy skórę. W tym celu możemy użyć specjalnych szorstkich rękawic, lub samodzielnie, w domu sporządzić taką miksturę. Taki masaż w kąpieli należy zaczynać od stóp. Następnie kolistymi ruchami, powoli zmierzać w stronę serca.

Na każdy rytuał przypada finał. Tak samo dzieje się z kąpielami. Zakończenie relaksacyjnej kąpieli nie powinno być wykonywane w pośpiechu. Kąpiele są doskonałą, odtruwającą i relaksacyjną ceremonią, dlatego stosując takie oczyszczenie powinniśmy unikać produktów z parabenami i SLS. Skóra doskonale wchłania w siebie wszystko, niestety i chemikalia.

Może cię również zainteresować artykuł: Ziołowe kąpiele – czyli lecznicze, relaksujące oczyszczanie z elementami natury

Aniela Frank


Źródła:
mapi.com/ayurvedic-knowledge/ayurvedic-beauty/bathing-is-an-ayurvedic-therapy.html
krya.in/blogk/2017/04/dos-and-donts-for-the-perfect-ayurvedic-bath-for-good-health-great-skin-and-well-being-krya-shares-some-insights-on-the-ayurvedic-snana-bath/
theayurvedaexperience.com/blog/8-step-ayurvedic-morning-ritual/
agnieszkamaciag.pl/ajurweda-i-uroda-jak-dbac-o-cialo/
a-ajurweda.pl/pl/aktualnosci/kapiel-dla-zmyslow
a-ajurweda.pl/pl/aktualnosci/kapiel-dla-zdrowia
sklep.ayurveda-polska.com/sa-korzysci-brania-kapieli/
purushaayurveda.com/articles/2015/7/19/ayurvedic-baths-sacred-and-healing
basmati.com/2016/08/10/bathing-ayurvedic-way

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram