Mimo że karma jest wpleciona w nasze codzienne życie, kształtując nasz byt i kierując naszą ewolucją, pozostaje w dużej mierze niezrozumiana. Tylko podnosząc naszą świadomość karmy, możemy mieć nadzieję na poprawę naszego życia i stworzyć bardziej współczujące i pełne miłości środowisko wokół nas. Oto niektóre mity na temat karmy.
Mit 1 – Karma jest mściwa
Jako uniwersalne prawo, mające na celu zachowanie harmonii i równowagi poprzez boską sprawiedliwość, pośród części większej całości zwanej Bogiem, karma nie jest niczym mściwym. Jest pouczająca, ale nie mściwa. Stara się oczyścić, a nie karać. Dąży do naprawy aspektów pozbawionych miłości, które dotykają ludzkich zachowań, tak abyśmy mogli nauczyć się być bardziej kochający.
Mit 2 – Karma jest przeznaczeniem
Karma nie jest z góry określonym schematem życia. To ciągle zmieniający się zestaw wpływów określa, co jest potrzebne, aby udoskonalić i zrównoważyć udręki naszej duszy i pomóc nam przezwyciężyć ignorancję i ciemność. Dobra karma zdobyta zasługami w poprzednich wcieleniach, daje nam wiele łatwych możliwości rozwoju. Podobnie, świadoma gotowość do złagodzenia słabej karmy naszej przeszłości, może zmienić mało inspirujące domyślne i prawdopodobne „przeznaczenie” z którym się rodzimy.
Dzięki skrupulatnej wnikliwości w umysł, nauce bycia miłującym, medytacji, niezachwianej intencji duchowej przemiany, silnej woli i indywidualnie dostosowanych praktyk duchowych możemy spalić sznur karmy i znacznie polepszyć nasz los.
Mit 3 – Jeśli stworzę dobrą karmę, to urodzę się w luksusie
Boskie prawa nie kierują się ludzkimi potrzebami i pragnieniami. Mają one na celu podtrzymywanie prawdy i czystości. Dusze wybierają doświadczenia, aby się uczyć, rozwijać hart ducha i pielęgnować empatię i współczucie. Chociaż dobra karma zapewnia nam pewne udogodnienia, są one zazwyczaj dostosowane do celu duszy i programu nauczania.
Jeśli dusza zasługująca na królewskie wygody wybiera rozwój duchowy, może woleć narodzić się jako syn najwyższego kapłana świątyni niż króla, syn żebraka niż bogacza, ponieważ będzie miała o wiele więcej możliwości służenia ludziom, nauki mądrości, angażowania się w praktyki duchowe. Oczywiście może też wybrać życie dostatnie, choćby po to, by nauczyć się pokory i szczodrości.
Mit 4 – Trudności lub cierpienie oznacza złą karmę
Wiele starych dusz wybiera trudne życie aby pomóc innym. W ten sposób zachowują dobrą karmę, równoważą ją i uczą się kolejnych potrzebnych duchowych lekcji. Kiedy dusza zgadza się żyć w ciele będącym na wózku inwalidzkim lub wciela się w dziecko chore na autyzm, pomaga jej ziemskim rodzicom i opiekunom rozwinąć cierpliwość, tolerancję, hojność, empatię i miłość.
Cierpienie takich ludzi może wydawać się konsekwencją złej karmy, ale jest bardzo prawdopodobne, że to skutek „dobrej” karmy, ponieważ potrzeba ogromnej odwagi i gotowości nauki najwyższych lekcji, by dusza wybrała takie trudne życie.
Mit 5 – Karma nie może ulec rozproszeniu
Ci, którzy dobrze rozumieją jak działa życie, rozpoznają, że odciski karmiczne mogą być zrównoważone, uwolnione i rozproszone przez świadomą siłę, intencję, wolę i wybór. Uświadamiają sobie, że skutki złej karmy można powstrzymać przez zaniechanie negatywnych myśli, rezygnacje z niskowibracyjnych działań, wznoszenie się ponad pragnienia i niechęci, zaprzestanie oceniania, i przez uczenie się dawania i przebaczania. Kontrolując swoje wady i kultywując duchowy wgląd, akceptację, wyrozumiałość i dobrowolne poddanie się, można rozproszyć wpływ negatywnej przeszłości. Karma jest mądrym nauczycielem.
Jeśli uczeń nauczy się swoich lekcji spontanicznie lub rozmyślnie, karma chętnie zmniejszy trudności, usuwając niektóre trudne lekcje.
Mit 6 – Nasz guru usunie naszą złą karmę
Guru (nauczyciel) usuwa naszą niewiedzę, brak świadomości i częściowo ignorancję, ale nie naszą karmę. Pomaga nam dostrzec jedność wszystkich rzeczy. Karma uczy nas tej lekcji poprzez przyczynę i skutek. Przywołane przez nas przyczyny (myśli, mowa i czyny) przynoszą nam bezpłodne efekty (cierpienie). Umysł mądrości budzi się poprzez wgląd, a większość ludzi przebudza się do wglądu poprzez cierpienie.
Usuwając nasze karmy, guru skutecznie pozbawiłby nas możliwości uczenia się i wzrastania. Prawdziwy guru nigdy tego nie zrobi, ponieważ jego jedyną troską jest nasze duchowe oczyszczenie i ewolucja.
Mit 7 – Karma już nie obowiązuje
W Internecie można znaleźć wiele teorii, które twierdzą, że karma nie ma już zastosowania w świadomości piątego wymiaru, w którą obecnie wkracza ludzkość. Jest to błędne przekonanie. Karma jest uniwersalnym prawem życia. Jedyną możliwością jej zbędności i zaniku będzie czas w przyszłości, kiedy ludzkość nauczy się kochać bezinteresownie. Wtedy prawo karmy powoli zostanie zastąpione prawem bezwarunkowej miłości. To jednak pozostaje odległym marzeniem w naszym chciwym i napędzanym egoistycznymi mocami świecie.
Sto lat temu, uczona teozofka, Annie Besant powiedziała, że jedynym sposobem na uwolnienie się od karmy jest jej studiowanie i stosowanie zdobytej wiedzy do świadomego kierowania naszym życiem.
Źródło: consciousreminder.com/2017/07/13/7-myths-karma