10 sposobów na lepszą kreatywność

kreatywność

Kreatywność jest jedną spośród najbardziej cenionych umiejętności. Za kreatywne myślenie odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu, która odpowiada również za wyobraźnię, intuicję czy zdolności artystyczne. Postawa twórcza (łacińskie creatus czyli twórczy) to proces myślowy powodujący powstawanie nowych pomysłów, koncepcji, skojarzeń, rozwiązań. Kreatywność jest zdolnością do tworzenia czegoś nowego, wpadaniem na niesamowite pomysły. Jest sztuką nietypowego, efektywnego, czasem rewolucyjnego znajdowania rozwiązań. Nieoczywiste rozwiązania pomagają wyjść poza typowy schemat myślenia czy działania, pozwalają pokonać ograniczenia. Jak zatem uaktywnić w sobie kreatywność?

W dzieciństwie wszyscy jesteśmy kreatywni. Mamy wtedy dużo ciekawych pomysłów, skojarzeń, tworzymy np. malujemy, budujemy, lepimy coś z plasteliny, śpiewamy, wymyślamy nowe zabawy. Z wiekiem kreatywność gdzieś zanika. Niektórzy mówią, że rodzimy się pełni pomysłów, a później idziemy do szkoły. Uczymy się na pamięć gotowych definicji albo tego, co poeta miał na myśli. Z jednej strony pomaga nam to lepiej poznać otaczający świat, a z drugiej w pewien sposób ogranicza, powoduje, że korzystamy z gotowych sprawdzonych rozwiązań.

Bramą kreatywności jest silna, dobrze funkcjonująca czakra sakralna – Swadhisthana, znajdująca się powyżej narządów płciowych. To w niej, oprócz energii seksualnej, drzemią najpotężniejsze siły twórcze. To czakra snów, fantazji i wspomnień o Przodkach, a także siedziba woli i determinacji. Dzięki niej możemy czerpać inspiracje ze świata fantazji, który sami potrafimy stworzyć. Związana jest ze zmysłem smaku i żywiołem wody, jej kolor to pomarańczowy. Na poziomie fizycznym zawiaduje narządami znajdującymi się w miednicy (układ moczowy, płciowy,wydalniczy). Od niej zależy prawidłowe funkcjonowanie czakry gardła odpowiedzialnej za rozwój zdolności umysłowych. Czakra sakralna i czakra gardła są ze sobą powiązane. Czakra sakralna to fizyczny ośrodek tworzenia, kreacji. Gardło natomiast to jej odpowiednik umysłowy i duchowy.

Kreatywność można w sobie wyzwolić

Każdy z nas posiada zasoby i potencjał do jej rozwijania. Istnieje wiele technik i ćwiczeń wspierających nas w twórczym myśleniu. Można ją bowiem trenować. Często myśląc o kreatywności kojarzymy ją z wielkimi odkryciami i nazwiskami takimi jak Einstein czy Mozart, czy z zawodami takimi jak pisarze, malarze, muzycy, architekci, projektanci, graficy, a przecież w kreatywności nie chodzi tylko o to, aby odkryć coś rewolucyjnego co będzie służyć następnym pokoleniom, ale o to aby pomogła nam w naszym codziennym życiu. Nie musi być postrzegana jako „dar z niebios” dla nielicznych i wybranych.

woman-1824150_1280

Źródło: pixabay.com

10 sposobów na pobudzenie kreacji

1. Otwórz się na zmiany

Człowiek lubi nawyki i chyba każdy ma mniejszy lub większy opór przed zmianami. Wybierając znaną trasę, ulubioną zupę czujemy się bezpieczniej i wygodnie. Przyzwyczajenie często wynika ze strachu przed nieznanym, nawet jeśli zmiana jest z korzyścią dla nas. Zmiany są dobre, ponieważ wyjście z wygodnego schematu czyni nas kreatywnym, może zaprowadzić nas do czegoś całkiem innego, lepszego, stajemy się bardziej czujni i gotowi do działania.

2. Nastaw się pozytywnie

Dbanie o dobre samopoczucie jest bardzo ważne i przybliża nas do bycia kreatywnymi. Kiedy odczuwamy harmonię, myśli stają się pozytywne. Dobry nastrój sprawia, że pomysły same wpadają do głowy, jesteśmy wtedy otwarci na ich przyjmowanie. Dbajmy o to aby nasze myśli były pozytywne, ponieważ wzmacniają one proces tworzenia, dają siłę i energię temu, co tworzymy.

3. Dotleń się i zdrowo odżywiaj

Organizm potrzebuje ruchu i właściwego pożywienia. Ruch oprócz korzyści dla ciała powoduje, że dotleniamy nasz mózg. „Ćwiczenia pozwalają umysłowi uzyskać dostęp do nowych pomysłów, dotąd schowanych w podświadomości” – napisał na łamach pisma „Psychology Today” Christopher Bergland, światowej klasy triatlonista, trener i pisarz. Na dowód tego sportowiec przytacza m.in. przykład Alberta Einsteina, który swoją teorię względności obmyślał, jeżdżąc na rowerze. Wystarczy 10 minut aktywności, by mózg zaczął działać sprawniej.( http://www.crazynauka.pl/). Wysiłek fizyczny pomaga nam oczyścić umysł i spojrzeć na wszystko inaczej, bardziej świeżo. Dlatego warto oderwać się czasem od pracy, iść na spacer, pojeździć na rowerze, pobiegać, ćwiczyć jogę czy skakać na skakance. Wybierz taką aktywność, którą lubisz. By pobudzić kreatywność powinniśmy zdrowo się odżywiać. Wg Joginki Swami Ambikanandy Saraswati pobudzenie kreatywności związane jest z właściwym odżywieniem narządów rozrodczych. Problemy z płodnością czy narządami rozrodczymi mogą być sygnałem osłabienia kreatywności. Dieta bogata w witaminy- szczególnie A, B,E; nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w olejach: z konopii, lnu,oliwek oraz cynk odżywiają narządy rozrodcze i gruczoły wydzielania wewnętrznego. Zadbaj o to, aby w diecie znalazły się ciemnozielone warzywa liściaste (szpinak, liście pietruszki, brokuł); warzywa żółte (marchew, bataty); produkty z pełnego ziarna pszenicy, ryż, otręby, płatki owsiane, orzechy, pestki, ziarna, drożdże, jajka, warzywa strączkowe.

sunrise-616574_1280

Źródło: pixabay.com

4. Podróżuj

Zmiana otoczenia, poznawanie nowych kultur, nowych ludzi, podziwianie pięknych widoków jest bardzo inspirujące. Nie musi to być daleka podróż, wystarczy, że wybierzesz miejsce, w którym jeszcze nie byłeś. Taka podróż sprawia, że jesteśmy z dala od codzienności, wyciąga nas ze schematycznego działania, sprawia ,że czujemy się radośni i dostarcza wielu wrażeń, które są bodźcem dla naszego mózgu. W podróży koncentrujemy się na tym, co dzieje się teraz i odrywamy się od problemów. Poznajemy bardziej siebie, swoje reakcje i zachowania w nieznanych okolicznościach. Z dala od obowiązków wpadają do głowy nowe pomysły.

5. Prześpij się, odpocznij

Odpoczynek, zwłaszcza podczas snu, jest bardzo ważny dla rozwoju kreatywności. Kiedy odpoczywamy, ładujemy baterie i mamy więcej energii do tego, aby tworzyć to, co dla nas ważne. Może to być krótka drzemka albo po prostu sen podczas nocy.

Naukowcy twierdzą, że sen a szczególnie jego faza Rem, czyli ta w której pojawiają się marzenia senne, zwiększa zdolność do rozwiązywania problemów, poprawia pamięć i sprawia, że jesteśmy bardziej skuteczni w działaniu. Okazuje się również, że część osób zaraz po przebudzeniu ma najlepsze pomysły. Znanym z tworzenia po wybudzeniu z fazy Rem był Salvador Dali, efektem czego były jego surrealistyczne obrazy.

6. Wykorzystaj marzenia senne

Kolejna inspiracja również łączy się ze snem. Świetnym sposobem i pierwszym etapem jest zapisywanie snów. Zasypiając nastaw się na to, że zapamiętujesz swój sen. Po przebudzeniu zapisz, co zapamiętałeś. Po jakimś czasie sny będą bardziej wyraziste i świadome, wtedy można wykorzystać marzenia senne do rozwoju naszej kreatywności, czyli przejść do drugiego etapu. Wystarczy, że przed zaśnięciem pomyślisz o temacie, zadaniu, sytuacji, które chcesz rozwiązać, na które chcesz znać odpowiedź i wypowiesz w myślach lub na głos prośbę, że we śnie pragniesz poznać odpowiedź. Jeżeli nie pojawi się za pierwszym razem, powtarzaj to przez kilka kolejnych nocy, aż Twoja podświadomość i intuicja podpowiedzą Ci rozwiązanie, a nawet pokażą przyszłe zdarzenia.

7. Zrelaksuj się i zaufaj intuicji

Podczas relaksacji, kiedy ciało jest już całkowicie rozluźnione, wyobraź sobie efekt końcowy tematu, który Ciebie interesuje. Podążaj za swoim marzeniem, bo od marzeń wszystko się zaczyna. Zobacz siebie w tej sytuacji, jak bardzo jesteś zadowolony, kiedy osiągnąłeś zamierzony cel. Zobacz wszystkie pozytywne efekty jakie wynikły z tego faktu. Poczuj jak przepełnia Cię radość. Ważne tu też jest, by zaistniało w sercu uczucie wdzięczności.

Tego typu ćwiczenie powoduje, że podświadomość zaczyna szukać sposobów, rozwiązań, aby przybliżyć cię do wymarzonego celu.

W stanie relaksu mamy lepszy dostęp do naszej intuicji. Możemy wtedy zadać pytanie na interesujący nas temat, zaufać i po prostu czekać na odpowiedź.


Akademia Ducha i wiedźma Anja Anna zapraszają na webinar (szkolenie on-line): UWOLNIJ WEWNĘTRZNEGO ARTYSTĘ: PEŁNE PRZEBUDZENIE KREATYWNOŚCI

Uwolnij Wewnętrznego Artystę


8. Miej twórczy bałagan

Zorganizuj swoją przestrzeń tak, abyś czuł się w niej dobrze, aby sprawiało Ci przyjemność samo bycie w niej. Trudno jest tworzyć coś w miejscu, którego nie lubimy. Czasem wystarczy tylko zmiana oświetlenia. Niektórzy mówią, że lepiej tworzy się w miejscu o przyciemnionym świetle. Jeżeli pracujesz przy biurku zmień jego ustawienie, włóż nowe zdjęcie do ramki. Takie, które kojarzy Ci się z czymś miłym, kup kwiaty. Możesz też zapalić świece właśnie wtedy, gdy zamierzasz coś stworzyć. Dekorowanie swojej przestrzeni może być świetną zabawą i z pewnością budzi kreatywne myślenie i rozwija wyobraźnię. Okazuje się, że bardziej kreatywne są osoby, które mają bałagan na biurku. Nieporządek działa na podświadomość zwracając uwagę na nowe, pomijając znane i opatrzone rzeczy.

Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, oznaką czego jest puste biurko? – Albert Einstein.

9. Pisz ręcznie i czytaj

Pisanie i czytanie sprawia, że mózg starzeje się wolniej. Jeśli jeszcze tego nie robisz, zacznij pisać pamiętnik lub księgę cieni, wysyłaj kartki do przyjaciół, kup notes i zapisuj lub rysuj w nim swoje pomysły. Pisanie ręczne uaktywnia więcej obszarów w mózgu niż pisanie na klawiaturze. Poprawia pamięć i koncentrację. Czytanie z kolei pobudza wyobraźnię, relaksuje, wzbogaca słownictwo, inspiruje do zmian.

10. Słuchaj muzyki

Słuchanie muzyki, która wyzwala w nas radość, jest inspirującym sposobem na kreatywność. Polecana jest muzyka niezbyt głośna, nie odwracająca naszej uwagi, w stylu ambiente. Naukowcy twierdzą, że taka muzyka w tle działa lepiej na pomysłowość, niż całkowita cisza (crazynauka.pl). Każda forma muzyczna wyzwalająca w nas emocje aktywizuje drugą czakrę. Może to być muzyka taneczna, ludowa, czy taka jaką lubisz. Również szum płynącej wody, śpiew ptaków ma działanie korzystne na harmonizacje naszego centrum kreatywności. Można również intonować samogłoskę „o”, by pobudzić drugą czakrę lub śpiewać mantrę Vam.

Istniejące sposoby, potwierdzone badaniami naukowymi, wpływające na kreatywność mają wspólną cechę – wszystkie mniej lub bardziej wpływają na czakrę drugą. Kluczem do kreatywności jest więc zadbanie o to centrum energetyczne. Światło Księżyca, a szczególnie Księżyc w Pełni i widok lub dotykanie przezroczystej wody mają na nią dobroczynne działanie. Wizualizacja koloru pomarańczowego pobudza ją, gdyż kolor pomarańczowy energetyzuje, daje ożywczą, odnawiającą energię i uwalnia od emocjonalnych wzorców. Zwiększa również poczucie własnej wartości, które jest bardzo istotne podczas kreowania.

Może cię również zainteresować artykuł: Kobieta tantryczna w świecie: Jak odkryć swoją dzikość i pewność siebie

Zwiększ swoją kreatywność dzięki mocy Ametystu, którego noszenie, nie tylko poprawia kreatywność, ale także pomaga rozwijać pasje, wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza stres i napięcia nerwowe.

Aneta Wysocka-Klimczak

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram