Kuchnia Pięciu Przemian na wiosnę [przepisy]

Kuchnia Pięciu Przemian

Dla wielu Chińczyków odpowiednia dieta stanowi podstawę zdrowia i rozwiązanie dla wielu problemów zdrowotnych. Kuchnia Pięciu Przemian pozwala na życie w zgodzie z bieżącymi cyklami natury i w dostosowaniu do indywidualnych potrzeb, czego efektem jest zachowanie zdrowia i witalności do późnych lat życia. Zobacz, które przepisy i produkty sprawdzą się na wiosnę!

Podstawowe zasady w Kuchni Pięciu Przemian to używanie sezonowych, świeżych produktów odpowiadających naszemu dziennemu zapotrzebowaniu na różne składniki, z dostosowaniem diety do poszczególnych pór roku i naturalnego cyklu człowieka. Każdy produkt przypisany jest określonemu smakowi (kwaśny, gorzki, słodki, słony, ostry) oraz żywiołowi (drzewo, ogień, ziemia, metal, woda).

Osobny artykuł poświęcony szczegółowym zasadom Kuchni Pięciu Przemian i tabelkę z podstawowymi produktami znajdziesz tutaj:

Kuchnia Pięciu Przemian – chińska medycyna i kulinarna rozkosz w jednym

Wiosną dominuje smak kwaśny w Kuchni Pięciu Przemian. Jednak w myśl zasady równowagi i harmonii, całym rokiem powinniśmy spożywać produkty ze wszystkich pięciu grup, z akcentem na wiodący smak danej pory roku.

Kwiecień to czas nowalijek, świeżych ziół, lekkiej diety i momentu zbierania dzikich roślin jadalnych. Tak jak natura rozkwita zielenią, tak i my po zimie pragniemy zielonego i ciągnie nas do warzyw w tym kolorze. Świetnie sprawdzą się bazylia, rzeżucha, koper, częściej możemy sięgać po jaja, rzodkiewkę, kiełki, chrzan. W maju będą to również szparagi, szpinak, ogórek zielony, jarmuż szczypiorek i wychładzająca sałata, która wreszcie może być jedzona z racji ciepłej pogody. Pojawią się również wyczekiwane młode ziemniaki, buraczki, marchew. Zalecane zboże w tym czasie to żyto, można więc piec żytni chleb i bułki na zakwasie. Za to w czerwcu pojawią się już sezonowe, lokalne owoce, jak truskawki, rabarbar, porzeczki, czereśnie, które ochłodzą nasz organizm w upały. Można dodawać je do kaszy jaglanej i płatków owsianych na śniadanie lub podjadać na deser. Dodatkowo truskawki i rabarbar będą nawilżać organizm od środka. Z warzyw pojawią się fasolka szparagowa, kalafior, brokuł, kapusta, cukinia, bób, groszek cukrowy, z których można przygotowywać wiele wspaniałych i wartościowych potraw.

Podstawą jest znajomość sezonowych produktów – tego, co rośnie w naszym ogródku, pojawia się na straganach i nie przebyło do nas tysięcy kilometrów, a wyhodowano lokalnie. Wiosną podczas gotowania używaj mało soli, a dużo świeżych ziół. Dania gotuj krócej, zachowując warzywa w wersji al dante. Świetnie sprawdzi się gotowanie na parze, na niewielkim ogniu lub blanszowanie. W kwietniu i maju warto wciąż spożywać dużo ciepłych posiłków. W Kuchni Pięciu Przemian nawet sałatę, czy produkty na sałatkę powinno poddać się ogrzaniu za pomocą krótkotrwałego zanurzenia w gorącej wodzie. Dzięki takiemu zabiegowi nie wychładzamy nadmiernie organizmu przy spożywaniu jedzenia, w przeciwieństwie do surowych zimnych produktów. Od czerwca w medycynie chińskiej mamy już kolejną porę roku, lato, więc można wtedy wprowadzić więcej surowych produktów. Warto też od czasu do czasu zjeść coś przyrządzonego na ognisku. Dużo świeżych ziół to zawsze dobry pomysł, a w tym okresie szczególnie sprawdzą się nasiona kopru włoskiego i sos sojowy. Wbrew panującym trendom i pragnieniu szybkiego ochłodzenia się, spożywanie zbyt dużej ilości lodów i zimnych napojów nie jest wskazane – bardziej szkodzą trawieniu, obciążając organizm dogrzewaniem tych produktów, niż autentycznie ochładzają.

Źródło: pixabay.com

Przepisy według Kuchni Pięciu Przemian idealne na wiosnę

JAJECZNICA Z POKRZYWĄ

O (żywioł ognia) – wrzątek

Z (żywioł ziemi) – pokrzywa

W niewielkiej ilości wrzątku parzymy pokrzywę na patelni. Następnie czekamy, aż pokrzywa lekko przestudzi się, siekamy ją i wkładamy ponownie na patelnię. Dodajemy:

Z (żywioł ziemi) – łyżeczkę masła, jajka

M (żywioł metalu) – szczyptę czarnego pieprzu, drobno posiekany czosnek, bazylię

W (żywioł wody) – sól

Podsmażamy do chwili, aż jajka się zetną i zajadamy ze smakiem.

Poszczególne żywioły w dalszej części przepisów będą funkcjonować już tylko pod skrótami:

O – żywioł ognia

D – żywioł drzewa

M – żywioł metalu

W – żywioł wody

Z – żywioł ziemi

SZPARAGI W SOSIE CEBULOWYM

Składniki:

  • 1 łyżeczka soli
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 pęczek szparagów
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego
  • 1 łyżeczka masła

Sos:

  • 1,5 łyżki masła
  • 20-25 młodych cebulek
  • 2 łyżeczki octu winnego
  • 1/3 szklanki białego wytrawnego wina
  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1-1,5 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1/3 pęczka szczypioru
  • 1/3 cytryny
  • 1/2 kubka kwaśnej śmietany
  • pieprz
  • sól

Sposób przygotowania

Szparagi:

Do garnka wlewamy ok. 1,5 l wody (W) Solimy. (D) Dodajemy sok z cytryny, (O) zagotowujemy. (Z) Wkładamy szparagi, dodajemy cukier trzcinowy, łyżeczkę masła i gotujemy do miękkości. Ugotowane szparagi wyjmujemy, a wywar odkładamy na bok.

Sos:

(O) Rozgrzewamy garnek i roztapiamy w nim (Z) masło. Następnie (M) młodą cebulkę dusimy na maśle, do momentu przybrania szklistej formy, po czym przyprawiamy ją (M) pieprzem i (W) szczyptą soli. (D) Wlewamy ocet winny, białe wino, szklankę wywaru ze szparagów i całość gotujemy około 10 minut. (O) Doprawiamy słodką papryką, (Z) cukrem trzcinowym i mąką ziemniaczaną, wcześniej rozprowadzoną w zimnej wodzie. Mieszamy sos, dopóki nie zgęstnieje. Następnie przyprawiamy go (M) świeżo zmielonym pieprzem i gałką muszkatołową, dodajemy posiekany szczypior, (W)  sól, (D) sok z cytryny i kwaśną śmietanę. Gotowym sosem polewamy ugotowane szparagi.

ZUPA WIOSENNA Z ZIELENINY

Do 2-3 litrów wrzątku dodajemy:

– (O) szczyptę tymianku i kurkumy

– (Z) kości (wołowe lub cielęce), dla wegetarian można pominąć ten krok i od razu przejść dalej

Gotujemy około 1 godziny, następnie dodajemy:

– (Z) około 60 dag pokrojonych ziemniaków

– (Z) duży pęczek pokrojonej młodej cebuli ze (M) szczypiorkiem

– (M) 2 ząbki posiekanego czosnku

– (M) ½ łyżeczki imbiru

– (M) szczyptę pieprzu

– (W) sól do smaku

– (D) po garści posiekanych, młodych liści kalarepy, selera, pietruszki i kopru.

Całość gotujemy do miękkości około 40 minut. Jeśli jest taka potrzeba, możemy dolać trochę wrzątku. Następnie dodajemy:

– (O) szczyptę majeranku lub kurkumy

– (Z) łyżkę masła, jeśli zupa jest bez kości

– (Z) szczyptę kminku

– (M) pieprz i (W) sól wedle uznania


Polecamy książkę „Sekrety szeptuch. Ludowe sposoby uzdrawiania”


WIOSENNA ZUPA POMIDOROWA

Składniki:

Wywar:

(O) 1 litr wrzątku, 1 łyżka majeranku, 1 liść laurowy, 1 łyżeczka lubczyku, ½ łyżeczki tymianku

(Z) 1 łyżeczka masła, 1 łyżeczka czerwonej sproszkowanej papryki, 1 marchew, 1 łyżeczka cukru

(M) 1 cebula, kawałek selera, kawałek pora, 1 korzeń pietruszki, 2 ząbki czosnku, 2 ziarenka ziela angielskiego, szczypta czarnego pieprzu, 1 łyżeczka rozmarynu, ½ łyżeczki bazylii, 1 łyżeczka suszonego oregano, szczypta ostrej sproszkowanej papryki

(W) sól

(D) ½ litra przecieru pomidorowego domowej roboty lub kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego

(O) 1 łyżka świeżego lub suszonego koperku do posypania gotową zupę

Ryż:

(O) 2 szklanki wrzątku

(Z) 1 łyżeczka oliwy

(M) 1 szklanka ryżu

(W) sól

Przygotowanie:

Ryż: do wrzącej wody dodać oliwę, wsypać ryż i sól. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu aż do momentu wyparowania wody.

Wywar: W międzyczasie w drugim garnku do wrzącej wody dodajemy wszystkie składniki w podanej wyżej kolejności, oprócz przecieru pomidorowego i koperku. Gotujemy z tego wywar, następnie przecedzamy i dodajemy przecier pomidorowy. Zagotowujemy całość i gotowe. Zupę przelewamy do talerzy, dodajemy ryż i posypujemy koperkiem.

Gotowanie według pięciu przemian może stać się nową pasją. Z początku jest to trudne, bo trzeba trzymać się przepisów. Najlepiej wydrukować sobie tabelę z najpopularniejszymi produktami posegregowanymi do danego żywiołu. Trud gotowania wynagrodzą nam zdrowe posiłki, które smakują wyśmienicie. To niesamowite, jak warzywa odpowiednio przyrządzone i przyprawione nabierają zupełnie nowego smaku! Dzięki zgłębianiu tajników tej diety możemy szybko poprawić odporność, zyskać więcej energii, odżywić od środka swoje narządy i nabrać wigoru. Mam nadzieję, że to wystarczające argumenty, by polubić dietę Kuchni Pięciu Przemian.

Może cię również zainteresować artykuł: Szeptuchy – czarownice, znachorki czy ludowi lekarze?

Arunika

Źródła:
Kalendarz Naturalna Moc Bogini
zwierciadlo.pl/lifestyle/sensporadnik/kuchnia-pieciu-przemian
samouzdrawianie.pl/wiosna-w-kuchni-pieciu-przemian
magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchnia/56,121955,11518093,Kuchnia_pieciu_przemian.html
www.blog.czarymary.pl/2012/04/18/przepisy-wedlug-pieciu-przemian-na-kazda-pore-roku/
samouzdrawianie.pl/wiosna-w-kuchni-pieciu-przemian-sprawdz-czym-to-sie-je/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram