Leczenie pijawkami było bardzo popularnym sposobem leczenia szerokiej gamy chorób od czasów starożytnych – Egipcjanie polecali przystawianie pijawek aby wysysały zepsutą krew. Praktykę upustu krwi stosowano też m.in. w starożytnej Grecji i w całej średniowiecznej Europie. Na początku dziewiętnastego wieku terapia pijawkami była tak popularna, że stały się gatunkiem zagrożonym.
W czasach rozkwitu medycyny konwencjonalnej praktyka została zakazana i zapomniana, jednak ponownie wraca do łask i jest coraz częściej stosowana, nie tylko przez znachorów i terapeutów medycyny holistycznej, ale i lekarzy, którzy dowiedli jej zdrowotnych właściwości. Czym dokładnie jest hirudoterapia, na czym polega i jakie są jej właściwości lecznicze?
Hirudoterapia – lecznicze wykorzystywanie pijawek
Hirudoterapia to zabieg leczniczy pijawkami, które są hodowane w specjalnych sterylnych warunkach. Można wtedy mówić, że są to pijawki lecznicze.
Pijawki będąc pasożytami żywią się krwią kręgowców. Jednorazowo mogą wessać 10-15ml krwi. Zajmuje im to od 20 do 45 minut, choć sam zabieg hiduroterapeutyczny trwa do 1.5h. Ślina pijawek zawiera hirudynę (od tej substancji pochodzi medyczna nazwa leczenia pijawkami) – substancję rozrzedzającą krew i zapobiegającą jej krzepnięciu oraz histaminę, która powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych.
Podczas zabiegu żywe pijawki aplikowane są do obszarów docelowych na ciele do których się przyczepiają i pobierają krew. Uwalniają białka (odkryto, że lecznicze pijawki w swojej ślinie wydzielają aż około 60 różnych białek) i peptydy, które rozrzedzają krew i zapobiegają krzepnięciu. Poprawia to krążenie i zapobiega śmierci tkanek. Pijawki pozostawiają małe rany w kształcie litery Y, które goją się bez pozostawienia blizny.
W trakcie jednej sesji terapeutycznej aplikuje się jednorazowo od 2 do 9 pijawek. Zabiegi powtarza się w pięciodniowych odstępach czasowych.
Zabieg jest bezbolesny ponieważ wśród związków wypuszczanych w ślinie przez pijawki, znajdują się takie, które mają działanie przeciwbólowe i lekko znieczulające.
Właściwości zdrowotne
Pijawki skutecznie zwiększają krążenie i rozrywają skrzepy krwi. Są obecnie najsilniejszym znanym lekiem poprawiającym funkcjonowanie układu krążenia u człowieka.
Dowiedziono, że związki, które pijawki wpuszczają wraz ze śliną do krwi pomagają na:
- zwyrodnienie stawów,
- choroby skóry,
- cellulit
- zmarszczki
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- żylaki,
- bóle głowy,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- alergie,
- hemoroidy,
- nadciśnienie i niedociśnienie,
- choroby kręgosłupa,
- impotencje,
- prostatę,
- reumatyzm,
- zapalenie korzonków,
- rwę kulszową,
- depresję,
- choroby serca,
- nowotwory,
- cukrzycę.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Istnieje kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają stosowanie hiduroterapii. Należy do nich hemofilia, poważna anemia, nowotwory złośliwe, uczulenia na hirudozwiązki, ciąża i wiek poniżej 10 roku życia.
Leczenie pijakami niesie niewielkie ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów w porównaniu z innymi terapiami. Może pojawić się infekcja bakteryjna dlatego terapię pijawkami należy przeprowadzać jedynie w regulowanym środowisku przez osobę odpowiednio wyszkoloną i doświadczoną w tej metodzie. Wtedy jakiekolwiek ryzyko wystąpienia efektów ubocznych jest minimalne.
W zespole Akademii Ducha mamy taką osobę – Ewelinę, która profesjonalnie zajmuje się terapią pijawkami. Jeśli chcesz na sobie odczuć moc ich leczniczego działania, to napisz do niej i umów się na sesję: ewelina@akademiaducha.pl
Źródła:
healthline.com/health/what-is-leech-therapy
healthyandnaturalworld.com/medicinal-leech-therapy-health-benefits-and-uses
portal.abczdrowie.pl/hirudoterapia
Zdjęcie: http://metro.co.uk