Lilith – drugie spojrzenie na Boginię

Zdziczałe psy spotkają się z hienami i kozły będą się przyzywać wzajemnie; co więcej, tam Lilit przycupnie i znajdzie sobie zacisze na spoczynek.

(Ks. Izajasza, 34. 14)

Oto jedyny fragment w Piśmie Świętym, w którym dosłownie wymieniana jest Lilith, choć nie we wszystkich tłumaczeniach użyte jest jej imię. Jednak każdy, kto uważnie czytał Biblie wie, że znaleźć w niej można dwa opisy powstania świata. W pierwszym (Rdz 1,27) Bóg równolegle stworzył mężczyznę i białogłowę, w drugim natomiast kobieta powstała z żebra Adama (Rdz 2,7). Na tej podstawie mędrcy studiujący Torę wysnuli teorię iż Praojciec miał przed Ewą jeszcze jedną żonę i nią miałaby być właśnie Lilith. Rozwinięcie tej historii można znaleźć w Midraszach, czyli żydowskich opowieściach. Przeczytać tam można, że Bóg stworzył pierwszą kobietę z brudnego pyłu i błota, przez co ciągle się czuła gorsza i za wszelką cenę chciała dowieść swojej równości. Nie chciała leżeć na wznak w trakcie spółkowania, gdyż nie zgadzała się na służalczą rolę. Gdy nie mogła wytrzymać ciągłego zmuszania do uległości, wymówiła święte imię Boga i wzniosła się w powietrze oddalając od Adama oraz Raju. Jak głoszą legendy udała się nad Morze Czarne zaznawać rozkoszy cielesnych z demonami. Ze względu na swoją butność i waleczność w boju o równouprawnienie Lilith stała się patronką żydowskich sufrażystek szerzących emancypację i walczących ze skostniałym w tym środowisku patriarchatem. Jednak nie do końca wiadomo czy do Edenu nie powróciła, gdyż na wielu średniowiecznych rycinach i płaskorzeźbach wąż kuszący Ewę ma głowę i tors kobiety. Artyści prawdopodobnie nawiązywali tu właśnie do Lilith.

Biała Krew

źródło: www.albumoriented.files.wordpress.com

źródło: www.albumoriented.files.wordpress.com

W jednej z wielu opowieści rozwijających wątki Starego Testamentu możemy znaleźć domniemywania jakoby to Kain był synem Adama i Lilith. Jak wiemy bratobójca został wypędzony z Raju, obdarzony nieśmiertelnością i naznaczony piętnem. Nie do końca wiadomo czym owa pieczęć była. Niektórzy dopatrują się w niej wampiryzmu i zwykli są nazywać wampiry Kainitami. Pierwsza kobieta w kulturze żydowskiej była nie tylko posądzana o śmierć niemowląt ale i o nawiedzanie śpiących samotnie, głównie mężczyzn, doprowadzając ich do nocnych polucji. W kręgu starotestamentowym sperma tak jak i krew są nośnikami życia. Lilith, podobnie jak Kain, została obdarzona nieśmiertelnością czyżby więc była pierwszą wampirzycą? Rozwinięcie tego tematu można znaleźć w księdze Not.

Czarny Księżyc

źródło: www.farmersalmanac.com

źródło: www.farmersalmanac.com

Dziś astrologowie mianem Lilith określają drugi pusty punkt ogniskowy Księżyca. Dawniej uważano, iż jest to miejsce gdzie kumulują się wszystkie szczególnie niebezpieczne energie kosmiczne. Astrologicznym symbolem Lilith jest czarny ubywający półksiężyc, symbol rozpadu i mroku którego nie można rozproszyć, nigdy nie oglądanej ciemnej strony Księżyca. W interpretacji kosmogramu Lilith reprezentuje jungowską Anime czyli nasz podświadomy żeński pierwiastek. Znajomość tego punktu umożliwia nam odnalezienie wiecznego pragnienia, niespełnionego życzenia, które całe życie staramy się zrealizować. Czarny Księżyc jest też siedliskiem skrzętnie skrywanych i często najbardziej negatywnych elementów naszej psychiki takich jak lęki, złość, stłumione urazy, nieposłuszeństwo czy nawet nieświadome odrzucanie bliskości. Lilith – jak określił to Piotr Piotrowski w książce,,Lilith – Czarny Księżyc” -odsłania w kosmogramie dno naszej Duszy. Jednak to, jaki wpływ ma na Ciebie, zależy już od indywidualnego radixu.

Kobiety Lilitowe

Jednym ze znaków rozpoznawczych pierwszej kobiety było obfite owłosienie. Nawet król Salomon zląkł się nie na żarty demona Lilith, gdy królowa Saby uniosła suknie i pokazała gęsto owłosione nogi. Zastanowiwszy się nad tym głębiej kobiety mające więcej włosów na ciele często charakteryzują się wysokim poziomem testosteronu co skutkuje nie tylko podwyższonym libido ale i bardziej agresywną postawą. Dokładnie tak jak walcząca o swoje prawa starotestamentowa feministka. Co ciekawe na przypadłość zwaną hirsutyzmem rabini zalecają czterdziestodniowy post od czterdziestu demonicznych imion Lilith, a w medycynie alternatywnej na to schorzenie proponowana jest między innymi dieta dr Dąbrowskiej również trwająca 40 dni. Kolejną cechą kobiet o lilithowej naturze jest bezpodstawne poczucie niższości i ciągła potrzeba dowodzenia swojej wartości. A więc drogie Panie – warto zastanowić kim dla Was jest Lilith i jakie ma znaczenie w Waszym życiu?

Gawor

ilustr: Michał Anioł – „Adam i Ewa w ogrodzie”

Źródła:

,,Lilith – Czarny Księżyc” Piotr Piotrowski

,,Lilith, opowieść o złej żonie” wykład dr Joanny Lisek \ Zakład Studiów Żydowskich UWr 15. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA 2013

,,Wampiry” film reż. Michał Wawro 2007 produkcja polska dla Discavery Historia

Biblia Tysiąclecia

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram