Tybetański system medyczny jest jednym z najstarszych praktyk leczniczych na świecie. Wykorzystuje on wiele metod diagnozowania chorób i zaburzeń równowagi. Proces leczenia opiera się głównie na zmianie stylu życia i nawyków żywieniowych. Leki stosowane podczas kuracji to wyłącznie preparaty ziołowe, mineralne bądź roślinne.
Historia medycyny tybetańskiej rozpoczyna się około 2500 tysiąca lat temu. Dzięki temu staje się ona jedną z najstarszych znanych na świecie tradycyjnych, naturalnych metod leczenia. Jest integralną częścią kultury tybetańskiej, znaną jako Sowa Rigpa. Jej początki i rozkwit rozpoczął się w erze przed buddyjskiej, w królestwie znanym jako Shang Shung. Właśnie tam ludzie praktykujący jeszcze szamańską religie Bon spisywali teksty, opisujące rytuały lecznicze, astrologie i wróżby medyczne.
Podstawowe zabiegi, takie jak okłady czy odkażanie, stanowiły jedną gałąź medycyny, która w połączeniu z rytualnymi praktykami religii Bon oferowały ludziom szybki powrót do zdrowia i ulgę. Szamańskie praktyki kładą nacisk na osobistą medytację i harmonię organizmu, zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną.
Może cię również zainteresować artykuł: Szybkie i skuteczne sposoby ajurwedyjskie na oczyszczenie organizmu
Medycyna tybetańska postrzega zdrowie w kategoriach równowagi. Mnóstwo czynników wpływa na harmonię ducha, ciała i umysłu. Jest to między innymi: styl życia, warunki klimatyczne w jakich żyjemy, odżywianie, czy nawet predyspozycje genetyczne. Opiera się ona na idei trzech sił, które są ściśle powiązane z filozofią Wschodu. Według niej wszechświat, wraz z żywymi organizmami, składają się ze wzajemnie na siebie oddziaływujących sił witalnych. Medycyna tybetańska postrzega człowieka jako całość. Dlatego według starożytnej wiedzy choroba jednego narządu odbija się na procesach i funkcjonowaniu całego organizmu. Zgodnie z informacjami, jakie posiadali starożytni uzdrowiciele, całe ciało człowieka wypełnione jest punktami, połączonymi kanałami, zwanymi meridianami. To właśnie przez nie przepływa energia. W momencie zatkania jednego kanału, zaburzona jest stabilizacja w którymś z narządów.
Aby posiadać pełne zdrowie, powinna być utrzymana równowaga między trzema czynnikami:
- Ogień (sterowany przez nienawiść) – ten czynnik odpowiada za pragnienie, trawienie, właściwą temperaturę organizmu, jakość cery jak i odpowiednie przyswajanie pokarmów.
- Wiatr (sterowany przez pożądanie) – czynnik sterowany pożądaniem odpowiada za aktywność fizyczną jak i psychiczną, mechanizm oddychania, mowę oraz płodność.
- Ziemia i woda (sterowane przez fantazje) – ziemia i woda odpowiadają za sen, stabilność umysłu, wagę ciała, siłę witalną organizmu oraz jego odporność na zewnętrzne czynniki.
Tryb życia prowadzony zgodnie z zasadami, bez stresu, przemęczenia, niezdrowego żywienia czy kontuzji, sprawia, że siły witalne pozostają w równowadze. Wtedy energia w organizmie przepływa spokojnie i równo. Oznacza to nie tylko prawidłowe funkcjonowanie ciała, ale i ducha oraz umysłu.
W medycynie tybetańskiej nie ma jednego unikalnego lekarstwa na każde schorzenie. Kiedy chory jest w trakcie terapii, lekarz pracuje z nim i tworzy długoterminowy plan. Nierzadko takie leczenie trwa od kilku miesięcy do paru lat. Na każdym etapie podróży, medyk współpracuje z pacjentem, dogląda jego postępów i naprowadza w odpowiednim kierunku.
Podczas wizyty pod uwagę brane jest zachowanie, kolor skóry, aktywność fizyczna, miejsce zamieszkania, gestykulacja oraz sposób mówienia czy chodzenia. Lekarza interesują wszystkie dolegliwości jakie towarzyszą chorobie, okoliczności jej powstania, jak i wszystkie przebyte schorzenia. Wiek czy rodzaj płci człowieka wymagają odmiennej profilaktyki.
Pierwszym i najważniejszym krokiem do rozpoczęcia leczenia jest rozpoznanie czynników. Praktyki takie jak wróżby medyczne prowadzą i pomagają wskazać na określone zaburzenie żywiołów. Po przeprowadzeniu wróżby przypisywany jest odpowiedni rytuał, który ma za zadanie wprowadzić równowagę i otworzyć kanały. Następnie ocenia się jakość trawienia pokarmów. Sposób w jaki dana jednostka przetwarza jedzenie daje bardzo cenne wskazówki dotyczące funkcjonowania organizmu. W przypadku zaburzeń, każda terapia medyczna zawiera preparaty ziołowe, odpowiednią dietę oraz wprowadzanie w nowy, lepszy styl życia. Ma to na celu przywrócenie równowagi i zdrowia układu pokarmowego. Specjalista bada również puls, układając palce w trzech miejscach. Na obydwóch nadgarstkach oraz tętnicy. Każdy z tych trzech punktów odzwierciedla pracę narządów. Dlatego jakakolwiek zmiana w czynności któregoś organu, znajduje swoje odbicie w tętnie.
Aby osiągnąć zdrowie czasem wystarczy tylko zmiana diety, bądź codziennych nawyków. Jednak w przypadku cięższych, przewlekłych lub nawracających chorób, medyk dobiera adekwatne leczenie. Do dyspozycji ma między innymi: zioła, napary ziołowe, masaże, akupunkturę lub bańki.
Medycyna tybetańska będąca holistycznym i ekologicznym systemem leczenia uważa, że zdrowie i choroba są wynikiem współzależności umysłu jak i ciała. Mimo stosowania tylko i wyłącznie naturalnych środków leczniczych, nie wykluczona ona konwencjonalnych metod leczenia, często nawet je wspomaga. Najważniejszym kluczem do zdobycia równowagi i zdrowia jest zachowanie odpowiednich proporcji sił witalnych i duchowe zrozumienie natury istnienia, które gwarantują dobre samopoczucie.
Może cię również zainteresować artykuł: Wysokowibracyjne jedzenie – produkty, które warto spożywać, aby cieszyć się zdrowiem
Aniela Frank
Źródła:
men-tsee-khang.org/tibmed/tibhistory.htm
tibetanmedicine.com/
.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3405412/
sante.pl/jedz-zdrowo/medycyna-tybetanska-filozofia-duchowej-rownowagi/
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/co-potrafi-medycyna-tybetanska-aa-xsZ6-bphU-fwsg.html