Zaczynając przygodę z magią warto rozczytać się w jej historii i teoriach. Słynne modele magii są tylko ilustracjami procesów, ale jakże użytecznymi. Modele te powinny być postrzegane jako środki do zrozumienia praktycznych możliwości. Oczywiście, przedstawione systemy nie powinny być odbierane jako ostateczne teorie, które wyjaśniają sposoby działania magii.
Czym są cztery modele magii
To różne sposoby przedstawienia podstaw mechaniki działania rzeczywistości, opisane w czterech kategoriach. To hipotezy stworzone przez pradawnych magów. Powstały w wyniku prób odpowiedzi na różne pytania dotyczące magii, np. “czy trzeba używać ołtarza magii” lub “do kogo wypowiadać odpowiednio zaklęcia”. Można dostrzec między teoriami pewne zależności.
Zależnie od poglądów, magowie stworzyli cztery podstawowe modele:
- Model spirytualny (duchowy),
- Model energetyczny,
- Model psychologiczny,
- Model informacyjny.
Spośród podstawowych czterech, w późniejszym czasie został wyodrębniony inny, piąty. Teoretycznie nie jest on modelem. Służy raczej jako instrukcja użycia i łączenia wyżej wymienionych idei, jest to tak zwany:
- Meta-model
1. Model spirytualny (duchowy)
Według tego modelu magia jest wynikiem działań bytów niewidzialnych dla przeciętnego ludzkiego oka. Byty te znajdują się w zaświatach. Uznawano je za samoświadome i inteligentne istoty. Są to między innymi Anioły, duchy lub astralne istoty. Model duchowy postrzegany jest jako najstarszy, który wywodzi się z animizmu.
Osobą, która sprawiała czary, był szaman. Działał jako przewodnik między światami. To on nakłaniał istoty pozaziemskie do wypełnienia ludzkich potrzeb i woli. Podczas takich działań zaklinacz mógł zostać opętany. Dzięki temu otrzymywał nadludzką moc.
Do skontaktowania się najczęściej stosowano dwa sposoby: aktywny (medytacja, ćwiczenia fizyczne) lub pasywny (spożywanie środków psychoaktywnych, wąchanie kadzideł lub roślin). Rytuały były podyktowane szamanowi przez duchy. W celu namówienia do posłuszeństwa, mag przekonywał je modlitwami, pochlebstwami, obietnicami posług lub zmuszał, używając siły czy zastraszania. Istoty te były jedynym źródłem cudu, dlatego magiczne narzędzia bywały zbędne.
Wedle modelu spirytualnego człowiek posiada swojego ducha. Po śmierci szaman stawał się często duchowym przewodnikiem dla kolejnego pokolenia.
2. Model energetyczny
Ten model zakłada, że cały świat widzialny wypełnia morze energii. Energia była uznawana za inteligencję, ale nieposiadającą świadomości czy woli. Wykorzystywano ją w celu manipulacji materią. Była ona plastyczna i uginała się pod wpływem intencji ludzkich. Procesy zachodzące w świecie pochodziły od działań energii subtelnych. Działania magiczne polegały na manipulowaniu obiegiem owej energii, by otrzymać pożądany efekt.
Wierzący zaczęli dostrzegać, że świat duchowy nie jest jednolitą płaszczyzną, ale składa się z wielu poziomów. Istoty duchowe istniejące w wyższych wymiarach to energetyczne postacie tworzące świat i dające życie. W wielu kulturach narodziły się różne pojęcia określające tę wszechobecną energię. Polinezyjczycy mówili o manie, Chińczycy zaś o Wu, a Hindusi o pranie. Zaczęto kojarzyć tę siłę z pojęciami takimi jak mowa czy wibracja.
Zadaniem maga było skierowanie uwagi do magicznej energii. Działo się to za sprawą transu wyciszającego. Subtelne siły przepływały po jego ciele i w tym czasie mógł przystąpić do wyrażenia swoich potrzeb. Tajemnicza moc zachowywała się jak woda, wobec czego szaman mógł przelewać ją w naczynia i nadawać im spektakularnych mocy. Takie narzędzia służyły ludziom jako magiczne przedmioty. Sądzili, że takie elementy są im potrzebne do lepszego panowania i używania subtelnej siły.
3. Model psychologiczny
Model ten nie tłumaczy jak działa magia. Nie ma tu skomplikowanych reguł. Zwolennicy tej idei uważali, że magia jest nieco ubarwioną autosugestią. Twierdzono, że ludzka psychika nie kończy się w miejscu granic naszej czaszki i, że własne doświadczenia kreują rzeczywistość.
Podświadomość i wszelkie elementy, takie jak znaki czy magiczne przedmioty mają wprowadzić w odpowiedni nastrój. Efekty uzyskiwane były wówczas, gdy zwracaliśmy się z naszymi prośbami w odpowiednim stanie.
W praktyce nie są potrzebne subtelne energie bądź duchy. Jednakże poziomy świata duchów oraz magiczna siła jest uznawana za istniejącą.
Jeśli chcesz poznać Magię głębiej i zacząć praktykować ją w codziennym życiu, zapisz się na kurs „Jak wejść na ścieżkę magiczną”: www.ekademia.pl/kurs/JakWejscNaSciezkeMagicznaDwaKursy
4. Model informacyjny
Model ten ma w założeniu informację. Człowiek uważa, że aby cokolwiek powstało, przysługuje temu opis. Magia ta to powodowanie zmian w rzeczywistości poprzez kosmiczną energię. Działa na zasadzie przesyłania informacji z Mikrokosmosu do Makrokosmosu. Do wykorzystania tego modelu nie potrzeba koncentracji, wystarczy sama intencja. Informacja nie ma energii ani masy. Jest nieograniczona przez przestrzeń oraz czas. Może się jednak przenikać z subtelną siłą. Nie wycieka jak energia, można ją jedynie wymazać lub nadpisać.
Osoba z potrzebą wyznacza sobie działanie, oznacza realizację wybranego celu, a następnie go wykonuje. Doświadczenie staje się prawdą, w tym nasza wola musi się spełnić. Trzeba poczekać i uważać, aby nie zneutralizować zapisanego kodu jakimś kolejnym. Dzięki temu można wywierać ogromny wpływ, stosując tylko proste gesty.
5. Meta-model
Meta-model nie do końca jest modelem. Służy raczej jako instrukcja użycia innych modeli. Podstawowym przesłaniem są słowa: „Zawsze korzystaj z modelu najodpowiedniejszego dla swoich celów”. Decyzja zostaje podjęta przez maga według czterech ważnych kryteriów: praktyczności, czasu, efektywności i własnych preferencji.
Mieszanie ze sobą modeli magii nie jest zabronione. Ludzie z własnej ciekawości i osiągnięcia lepszych efektów łączyli ze sobą owe sposoby. Najintensywniejsza jest mieszanka spirytualno-energetyczna. Posługiwali się nią między innymi adepci z Zakonu Złotego Brzasku. Drugim ciekawym połączeniem jest mieszanina modelu spirytualnego z informacyjnym.
Według wielu szamanów wszystkie modele są równie, a teorie te są nieprawdziwymi opisami nieokreślonej rzeczywistości, która kreuje się w Otchłani. Warto więc otworzyć ciężkie drzwi umysłu i próbować przedostać się na inny poziom naszej podświadomości.
Aniela Frank
Źródła:
https://ipsissimi.com/2017/04/01/w-slowach-kilku-o-modelach-magii/#more-966
http://templum.cba.pl/html/chaos/modele.html
https://paranormalexplorerpldk.blogspot.com/2017/06/magia-i-modele-magiczne-znane-i-nieznane.html
http://czarnanoemi.blox.pl/2005/12/Rozne-modele-funkcjonowania-magii.html
Zdjęcia: https://pixabay.com/