Największe pragnienie człowieka to wolność. A prawdziwa wolność występuje wtedy, gdy nie mamy wobec życia oczekiwań. Bo to właśnie one ograniczają nasze poczucie wolności. Ogromna ilość problemów, jakie odczuwamy w życiu, to problemy, które wynikają z niespełnionych oczekiwań. Uczucie zawodu, jakie nas dopada, kiedy coś idzie nie po naszej myśli, jest… paraliżujące.
Oprócz naszych własnych oczekiwań wobec nas samych jest jeszcze seria oczekiwań społeczeństwa, sytuacji, pracodawców, rodziny, znajomych. No, w zasadzie całego świata.
I o ile rozsądne oczekiwania są jak najbardziej w porządku, bo zasadnym jest przecież oczekiwać od najbliższych, że będą stać po naszej stronie, a od partnera i dzieci, że będą nas bezgranicznie kochać. Ale oczekiwania od życia, że wszystko pójdzie zgodnie z wymyślonym na własne potrzeby scenariuszem, mogą rozczarować. Co ja mówię – na pewno rozczarują!
Trzymanie się oczekiwań, prędzej czy później, wyrządzi nam wewnętrzną krzywdę. Narażanie samego siebie na rozczarowania prowadzi do frustracji, złości, smutku, a nawet traum. Jeśli nie widzimy nic poza oczekiwanym scenariuszem, zamykamy się na wszystko to, co życie ma do zaoferowania. A jeśli my się zamykamy, to życie nie wyważy tych drzwi, nie szturchnie nas i nie potrząśnie w ramionach. Nie powie, hej, zobacz, ile możliwości!
Może cię również zainteresować artykuł: Sprawdź, czy jesteś wolnym duchem!
Aby prowadzić życie dobre, łatwe i proste, bez większych rozczarowań, warto przyjrzeć się swoim oczekiwaniom wobec najbliższych osób, wobec życia, kariery i przyszłości. Wszystkie te, które są nieuzasadnione i krzywdzące dla nas, powinniśmy wykreślić ze swojego życia i przyjąć za oczywiste, że życie przygotowało dla nas lepszy, ciekawszy i bardziej kolorowy scenariusz. W ten sposób wchodzimy w etap odpuszczania.
Odpuszczanie nie jest łatwe. Bardzo łatwo przywiązujemy się zarówno do przedmiotów, sytuacji, ludzi, teraźniejszości, jak i oczekiwań. Jeśli odpuścimy jedną z tych logicznych i naturalnych dla nas kwestii, możemy w pierwszej chwili poczuć pustkę, w drugiej żal i chęć złapania z powrotem danego oczekiwania, a w trzeciej… niesamowitą wolność i poczucie otwarcia się na życie.
W jaki sposób zlokalizować obszary, w których oczekiwania warto zamienić na odpuszczanie?
1. Przeanalizuj swoją samoocenę.
Dlaczego reaguję tak a nie inaczej na dane sytuacje? Gdzie jest źródło? Czy to zagrywka ego, czy może trauma z poprzednich lat? Co mogę zrobić, aby dowiedzieć się, co mnie gnębi? Co mogę zrobić, aby uczucia wyszły na wierzch? Czy jestem osobą, którą chcę być? Czego brakuje osobie, którą chcę być?
Praca z własną samooceną to pierwszy krok do pozbycia się oczekiwań. Każdy z nas ma zarówno swoje mocne strony, jak i deficyty, o których wie lub z których nie zdaje sobie sprawy. Zauważ, że obszary życia, które wymagają twojej uwagi to te obszary, na temat których czujesz się kiepsko, źle, na myśl o których odczuwasz frustrację.
2. Przeanalizuj, co powinieneś, co możesz i co chcesz odpuścić.
Oczekiwania pojawiają się mimowolnie. Są naturalną częścią życia. Sukcesem jest, gdy umiemy je nazwać, opisać, zaakceptować i odpuścić. Wszystkie oczekiwania wymagają wyważenia. Jeśli nasze oczekiwania sprawiają nam ból lub czynią nas osobą, którą nie chcemy być, musimy nauczyć się je odpuszczać. Odpuszczanie staje się więc procesem: trzeba czasu, aby zaakceptować i wdrożyć nowe nawyki. Trzeba wdrożyć autorefleksję, kwestionowanie własnego ego i wdzięczność. Co ciekawe, niespełnione oczekiwania często mają źródło zupełnie gdzie indziej, i dopiero wskazują na to, co powinniśmy odpuścić. Oznacza to, że niektóre rzeczy, które należy odpuścić są na innym poziomie, niż to się na pierwszy rzut oka wydaje.
3. Pozwól swoim emocjom wybrzmieć.
Niespełnione oczekiwania rozbudzają w nas nieprzyjemne emocje. Pojawia się frustracja, złość, smutek, poczucie bycia zawiedzionym lub zdradzonym. Ważne jest, aby zaakceptować te uczucia, zamiast próbować je stłumić. Stłumione emocje będą się zbierać, aż w końcu wybuchną i znajdą inną drogę ujścia – zamienią się w chorobę, złe samopoczucie lub agresję. Dlatego jeśli jesteś na początku drogi odpuszczania, pozwól sobie na to, aby poczuć wszystkie te emocje, które tobą targają w danym momencie. Zaakceptuj je. Będzie ci łatwiej je przerobić, jeśli wyjdą na wierzch.
Zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziecie wiele artefaktów wspierających rozwój i dobrą energię, jak: biżuterię i talizmany wysokowibracyjną, minerały, kadzidła, świece, olejki, orgonity i wiele więcej…
4. Uznaj swoje niezaspokojone potrzeby.
Musisz wiedzieć, co spowodowało takie twoje samopoczucie, skąd te emocje i jakie odczuwasz deficyty. Jakie potrzeby muszą być zaspokojone, abyś poczuł się dobrze? Jak możesz zaspokoić je sam? Znajdź sposób, aby samemu sobie zrobić dobrze. Jeśli odkryjesz źródło frustracji, łatwiej będzie ci dotrzeć do siebie samego i tym samym zaspokajać potrzeby własne samodzielnie.
5. Ustaw granice.
Aby dobrze czuć się ze sobą we własnej historii, historia ta musi mieć odpowiednie granice. Takie, które sprawią, że zminimalizujesz sytuacje wprawiające cię w dyskomfort. Musisz przede wszystkim dbać o siebie – to twoja inkarnacja. Jeśli więc są osoby, które cię zawodzą, odetnij się od nich lub zminimalizuj kontakt do niezbędnego minimum. Jeśli nie możesz liczyć na partnerkę – może to oznacza, że wasze drogi powinny się właśnie teraz rozejść? Granice mogą pomóc ci poczuć się bezpiecznie emocjonalnie, a także pomagają przywrócić poczucie własnej wartości i szacunku do samego siebie.
Powinieneś być swoim własnym cheerleaderem. Oczekiwania, jakie powinieneś mieć, to te wobec siebie samego, a i tak w granicach rozsądku. Oczekiwania w każdej innej sferze życiowej będą prowadziły do mniejszych i większych rozczarowań. Zrób sobie prezent i odpuść oczekiwania. Żyj lepiej, pozwalając, aby to życie dawało tobie i abyś mógł wybierać z pełnego talerza możliwości. Nie ma sensu ani potrzeby się ograniczać!
Może cię również zainteresować artykuł: Magia odpuszczania – czynnik X Prawa Przyciągania
Nadine Lu