Oddech kości – starożytna metoda taoistyczna wzmacniająca kości, witalność i libido

Oddech kości

Starożytna technika oddechu kości po raz pierwszy pojawiła się w Chinach, a współcześnie znana jest na całym świecie. Mistrzowie taoizmu z pomocą prostych ćwiczeń oddechowych zachowywali witalność, energię, młodość i zdrowie. Dowiedz się więcej o tej metodzie, czytając dalej artykuł.

Taoizm to starożytny kierunek filozoficzny i religijny. Jedna z jego podstawowych zasad zakłada, że przyszliśmy na świat z określoną ilością energii (prana/chi), która umożliwia nam żyć i funkcjonować w świecie, i którą codziennie zużywamy. Na szczęście możemy nabywać ją wraz z odpowiednim jedzeniem, praktykami medytacyjnymi czy ćwiczeniami oddechowymi.

Oddech to podstawowe narzędzie ludzi do czerpania energii i jej regulacji, to nasze błogosławieństwo, które jest niezbędne do przetrwania. Ludzie zachodu często o tym zapominają, natomiast dla taoistów oddech zawsze miał duże znaczenie i poświęcano mu należytą uwagę. Według taoistów jesteśmy w stanie czerpać energię qi z zewnątrz, z rzeki, z drzewa, z powietrza poprzez specjalnie opracowany i praktykowany od stuleci tzw. oddech kostny. Jak wiadomo, kości to najsolidniejsze ciało stałe w naszym organizmie, posiadające mikrostrukturę, która umożliwia nam pochłanianie i przekazywanie energii emitowanej przez Ziemię i Wszechświat. Starożytni taoiści patrzyli na szkielet, jak na antenę przewodzącą energię niezbędną do podtrzymania życia. Oddech kostny to oddech, którym docieramy do swoich kości i wyzbywamy się z nich lub łagodzimy szkodliwe dolegliwości, jednocześnie podnosząc poziom energii.

W książce “Mindfulness. Droga do kreatywności”. Danny Penman pisze: “Oddech może stać się czułym radarem reagującym na Twoje emocje. Wszystkie uczucia znajdują odzwierciedlenie w oddechu. Jeśli nauczysz się skupiać na nim, jednocześnie zwracając uwagę na to, co się dzieje z twoimi emocjami, może działać jak wrażliwy system wczesnego ostrzegania”. Współcześnie często bagatelizujemy oddech, a może on być naszym sprzymierzeńcem w drodze po zdrowie, jak i przy wychwytywaniu sygnałów z ciała.

Może cię również zainteresować artykuł: Zwróć uwagę na to, co twoje ciało próbuje ci powiedzieć

Jakie są korzyści z oddechu kostnego?

Przede wszystkim to świetne narzędzie do eliminacji stresu, największej zmory XXI wieku. Podczas ćwiczeń wydycha się negatywną energię, czyli również stres i zastępuje ją wzmacniającą, relaksującą, odżywczą i leczniczą energią pozytywną. Stosując tę metodę na co dzień, wyeliminujesz nie tylko stres, ale oszczędzisz swojemu ciału i psychice konsekwencji z długotrwałego narażania się na niego.

Podniesiesz również swoją odporność i doładujesz się energetycznie. Jeśli należysz do tych osób, które funkcjonują normalnie dopiero po drugiej kawie, to te ćwiczenia zadziałają lepiej niż potrójne espresso.

Regularne ćwiczenia wspomagają również walkę z osteoporozą i zapobiegają łamliwości kości, a nawet mogą przyczynić się do ich regeneracji. W 1983 znany i ceniony taoista Mantak Chia sprowadził metodę oddechu kostnego do Zachodu. Jedna z jego pierwszych studentek, kobieta w średnim wieku, która w zatrważającym tempie traciła masę kostną kręgosłupa, po sześciu miesiącach praktyki nie tylko zatrzymała rozwój swojej choroby, ale zaczęła powoli ją odbudowywać. Po pięciu latach praktyki jej masa kostna odbudowała się w 100%! Od tamtej pory takie raporty zaczęły napływać z całego świata od osób regularnie praktykujących oddech kostny.

To jednak nie wszystkie korzyści z praktyki tego oddechu, które odczujesz. Oddech kostny znacząco podniesie również poziom twojej energii seksualnej, stając się naturalnym i skutecznym sposobem na niskie libido. Może okazać się też bardzo pomocny dla wszystkich, którzy starają się o potomstwo, gdyż systematyczna praktyka może podnieść ilość i wzmocnić jakość plemników, jak i jajników.

Oddech kostny pomoże ci również, jeśli uprawiasz sport lub lubisz długie, piesze wycieczki, bowiem energię wytwarzaną podczas oddechu można kierować w konkretne miejsca, na przykład do nóg, kiedy pojawia się zmęczenie.

Jeśli potrzebujesz motywacji, energii do działania lub czeka cię dużo pracy, również możesz sobie pomóc tymi ćwiczeniami, które oprócz wzrostu witalności napełnią spokojem i zwiększą koncentrację – jest więc to oddech, który pomaga nie tylko w potrzebie wzmożonego wysiłku, ale może okazać się remedium na problemy z zasypianiem i niską jakością snu.


Zestaw minerałów na zdrowie, o silnych mocach uzdrawiających, znajdziecie w naszym sklepie

Hipokrates


Oddech kostny – krok po kroku

Jeśli masz problemy z sercem lub wysokie ciśnienie najpierw skontaktuj się z lekarzem, by upewnić się, czy te ćwiczenia są dla ciebie odpowiednie.

Zacznij od przyjęcia odpowiedniej pozycji. Usiądź wygodnie na krześle, z wyprostowanym kręgosłupem i połóż wyciągnięte ręce na kolanach, z otwartymi dłońmi. Oddychaj przez chwilę w tej pozycji, uspokajając się i relaksując. Wyobrażaj sobie, że wdychasz dobrą energię, a wyzbywasz się wszystkiego, co ci szkodzi. Wdychaj powietrze delikatnie i powoli aż do klatki piersiowej, następnie powoli je wydychaj. Skoncentruj się na oddechu, niech będzie rytmiczny.

Oddech palcami, dłońmi i ramionami

Po kilku chwilach spędzonych na koncentracji na miarowym, głębokim oddychaniu, skup swoją uwagę na czubku wskazującego palca lewej ręki. Robiąc wdech wyobraź sobie i postaraj odczuć, jak energia przechodzi wzdłuż palca, od jego koniuszka do jego końca. Robiąc wydech nie pozbywaj się tej energii. Świadomie utrzymaj ją w palcu. Z wydechem uwalniaj tylko napięcia i to, co negatywne. Powtarzaj takie oddychanie przez jakiś czas, aż poczujesz znaczącą różnicę w odczuwaniu w porównaniu z tym samym palcem u drugiej ręki. Powinieneś odczuwać w nim ciężkość lub narastające ciepło. Kiedy już osiągniesz ten stan, przeprowadź ćwiczenie z każdym pozostałym palcem lewej ręki, następnie zajmij się prawą ręką. Później skup się na nadgarstkach, przedramionach i ramionach.

Oddychanie palcami u stóp i nogami

Zdejmij buty i skarpetki, załóż luźne ubranie. Następnie, tak samo jak przy oddechu palców u dłoni, przeprowadź swoje stopy i nogi przez proces oddechu kostnego, kierując uważność i napełniając energią każdą ich część podczas oddychania.

Oddech w górę kręgosłupa

Zacznij go od kości krzyżowej, przechodź powoli w górę, aż dotrzesz do podstawy szyi i poczujesz uczucie ciepła i ciężkości wzdłuż kręgosłupa.

Wraz z praktyką twój oddech przez nos stanie się coraz bardziej subtelny, a ty będziesz chłonął energię jak gąbka całym ciałem. Jeśli nie znasz po kolei wszystkich kości, sprawdź najpierw budowę układu anatomicznego.

Dzięki tym ćwiczeniom nie tylko poprawisz zdrowie, ale też lepiej połączysz się ze swoim ciałem i poprawisz jego świadomość. Oddech kostny to również dobry trening uważności, dzięki któremu nauczysz się zauważać nawet najdrobniejsze reakcje zachodzące w ciele.

Może cię zainteresować artykuł: Wim Hof – naucz się jak opanować swój umysł i ciało

Arunika


Źródła:
mindfulnessinside.pl/uwaznosc-oddechu/
johnkreiter.com/how-to-do-bone-breathing/
tao-yoga.com/en/articles/bone-breathing.html
fractalenlightenment.com/35319/life/bone-breathing-making-your-breath-reach-the-bones
consciousreminder.com/2018/10/25/bone-breathing-ancient-taoist-rejuvenation-technique

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram