Ośmioraka Ścieżka Buddyzmu: 8 kroków do lepszego, pełniejszego i fajniejszego życia

Czym jest Ośmioraka Ścieżka Buddyzmu? To osiem podstawowych nauk, które buddyści wykorzystują w codziennym życiu. O ścieżce mówimy także “ośmiostopniowa” lub “ośmioaspektowa”. Tych osiem zaleceń praktykowanych w życiu codziennym, umożliwia zbliżenie się do stanu oświecenia. Ścieżka pomaga wieść godne, dobre i szczęśliwe życie, bez awersji, iluzji i złych przyzwyczajeń. Jeśli chcesz podnieść jakość swojego życia, spróbować czegoś nowego lub potrzebujesz powiewu świeżości, aby poczuć, że żyjesz tak naprawdę, prześledź ścieżkę Buddyzmu i wprowadź zmiany na ośmiu płaszczyznach.

OŚMIORAKA ŚCIEŻKA BUDDYZMU

Samma – oznacza „właściwe”, „dokładne”, „pełne”, „doskonałe”, “dobre” i “słuszne”. Nie jest to nakaz ani rozkaz, ale pokazanie innej perspektywy, która jest rokująca i może otworzyć na nowe doznania, a w końcu – na nowe życie.

KROK PIERWSZY

Samma-Ditthi – właściwy pogląd, pełne zrozumienie otaczającego nas świata i sytuacji, w których bierzemy udział. Samma-Ditthi to zrozumienie Czterech Szlachetnych Prawd, a więc akceptacja i przyjęcie do świadomości konieczności dążenia do równowagi i harmonii w życiu, zrozumienie prawa przyczyny i skutku, zrozumienie nietrwałości świata i życia oraz pragnienie uwolnienia wszystkich istot od cierpienia.

Może cię również zainteresować artykuł: Budda – ten, który odkrył źródło cierpienia i znalazł sposób na szczęście

KROK DRUGI

Samma-Sankappa – właściwa myśl lub postawa. W kroku drugim chodzi o to, aby podchodzić do wszystkiego z właściwą postawą, która charakteryzuje się dojrzałą inteligencją emocjonalną oraz świadomością prawa przyciągania. Zgodnie z tym poziomem Ośmiorakiej Ścieżki, niezwykle istotne jest odpuszczanie, do którego dochodzi się świadomym umysłem i sercem. Samma-Sankappa to właściwa, dobra i budująca intencja. Jak wiadomo, człowieka kształtuje myśl i intencja, która jest kierunkiem jego działań. Jeśli skupiamy się na budujących myślach, wtedy rozwijamy się i kwitniemy. Jeśli na złych, wtedy niszczymy siebie samych.

KROK TRZECI

Samma-Vaca – właściwa mowa. Krok trzeci dotyczy nieszkodliwej, dobrej, pozytywnej komunikacji, z której obie strony komunikatu czerpią korzyści. W tym punkcie chodzi o to, aby powstrzymać się od szkodliwych rodzajów komunikacji, czyli kłamstw, plotek, oszczerstw oraz ostrych słów, które ranią innych. Jasny, dojrzały umysł nie może uciekać się do poniżania ani ranienia osoby, z którą przeprowadzamy rozmowę. Dojrzały umysł wie, że jego zadaniem jest podbudować i uratować drugiego człowieka, więc nie ucieka się do negatywnych emocji.

KROK CZWARTY

Samma-Kammanta – właściwa czynność. Krok czwarty dotyczy postawy, w której realizujemy się bez nadużywania siebie i innych, stosowania etycznego postępowania w celu okazywania współczucia, powstrzymywanie się od szkodliwych działań fizycznych (czyli bez zabijania, bez kradzieży, bez niewłaściwego zachowania seksualnego. Eliminując te zachowania ze swojego umysłu, eliminujemy je ze swojego życia.

KROK PIĄTY

Samma-Ajiva – właściwe źródło utrzymania. Krok piąty odnosi się do prawidłowych działań, etycznego życia, nienadużywania pragnień i nie naginania społeczeństwa. W dobrym źródle utrzymania chodzi o to, aby realizować się nie krzywdząc innych i stosując nieszkodliwe dla społeczeństwa i środowiska praktyki. Jeśli czujesz się spełniony w swojej pracy i nie krzywdzisz innych, to znaczy, że wybrałeś dobre źródło utrzymania. Właściwym źródłem utrzymania nie jest produkcja broni, niewolnictwo, hodowla zwierząt przeznaczonych do uboju, produkcja używek (narkotyki, alkohol, papierosy), wytwarzanie trucizn, zanieczyszczeń i innych szkodliwych substancji dla istot czujących i dla środowiska.

KROK SZÓSTY

Samma-Vayama – właściwy wysiłek i staranność w realizowaniu codzienności. Krok szósty w Ośmiorakiej Ścieżce Buddyzmu odnosi się do świadomego kierowania energii życiowej w stronę twórczego i uzdrawiającego działania. To tak zwana świadoma ewolucja, która realizuje się poprzez kultywowanie zdrowych cech i nawyków oraz rezygnowanie i zastępowanie dobrymi tych złych. Prowadząc czyste, duchowe życie, wykonujemy właściwy wysiłek i wkładamy w swoje życie pokłady staranności. Dlatego ćwicz uważność, wdzięczność, praktykuj medytację i bądź świadomym człowiekiem.

KROK SIÓDMY

Samma-Sati – właściwa uważność. Rozwijanie uważności to codzienne rozwijanie się w kierunku świadomości całego ciała i umysłu. Bycie świadomym i umiejętność dostrzegania rzeczy, ludzi i sytuacji, takimi jakie są, to towar deficytowy w XXI wieku. Chodzi o życie bez uprzedzeń, filtrów, pragnień szkodliwych dla innych i niechęci. Praktykowanie uważności wymaga wysiłku, samoobserwacji oraz przyjmowanie czynników zewnętrznych jako fakty. Wcielenie w życie punktu siódmego pomaga zrozumieć siebie, swoją zmieniającą się naturę i dojrzewające ciało.

KROK ÓSMY

Samma-Samadhi – właściwa medytacja. W medytacji chodzi o to, aby oczyścić umysł, oraz skoncentrować się na jednym obiekcie. Rozpoczynając praktykę medytacji, zauważamy, że umysł jest niesforny, niedojrzały i próbuje nas kontrolować drogą nawyków i przyzwyczajeń. W twojej głowie będą pojawiać się różne myśli, z którymi będziesz chciał walczyć. Jednak dzięki wytrwałości i determinacji, uda ci się skoncentrować i skupić na obserwowaniu przepływających myśli bez oceniania. Sekretem dobrej medytacji jest zostanie w teraźniejszości i obserwacja tego, co dzieje się w głowie bez ingerencji.

Czy do tej pory realizowałeś któryś z punktów Ośmiorakiej Ścieżki Buddyzmu? Który wcielisz w życie w pierwszej kolejności?

Może cię również zainteresować artykuł: Oktagram – tajemniczy talizman. Czy warto go mieć?

Nadine Lu


Źródła:
earnreligions.com/the-eightfold-path-450067
encyclopediaofbuddhism.org/wiki/Noble_Eightfold_Path
buddhaweekly.com/the-noble-eightfold-path/
buddhanet.net/e-learning/8foldpath.htm
pl.wikipedia.org/wiki/O%C5%9Bmioraka_%C5%9Bcie%C5%BCka

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram