Nazwa piryt pochodzi od greckiego słowa „pyr” oznaczającego „ogień” lub „pyrites”, czyli iskrzący. Jest to bowiem minerał, który iskrzy się po uderzeniu o stal. Nazywany jest „złotem głupców”, ponieważ w dawnych czasach, często mylono go z prawdziwym złotem przez jego złoto-mosiężny kolor.
Grupa: kamień szlachetny z grupy siarczków.
Barwa: mosiężnożółta, mosiężna, złota, jasnożółta; nieprzezroczysty.
Połysk: metaliczny.
Łupliwość: niewyraźna.
Przełam: muszlowy, nierówny.
Pochodzenie: skały magmowe i metamorficzne, utwory hydrotermalne, skały osadowe.
Występowanie: Indie, Japonia, USA (Tennessee, Kolorado, Utah, Pensylwania), Boliwia, Peru, Meksyk, Kanada, Australia, Uganda, Kazachstan, Uzbekistan, Uganda, Rosja, Szwecja, Norwegia, Grecja, Hiszpania, Niemcy, Włochy (Wyspa Elba).
Właściwości pirytu
Kamień ten nazywany jest kamieniem niezależności. Jego energia wyzwala w nas potrzebę podejmowania odważnych samodzielnych decyzji, skłania nas do zmian w życiu, często bardzo rewolucyjnych. Przebywając w jego polu wibracyjnym, stajemy się bardziej samodzielni i nie oczekujemy pomocy od innych ludzi.
Piryt ma zdolności wyrównania energii żeńskiej i męskiej w naszym organizmie. Gdy któregoś z tych aspektów mamy więcej w swojej naturze, energia pirytu to wyrówna.
Energia pirytu rozbudza w nas ochotę na realizację nowych planów, postanowień i jednocześnie obdarza nas energią potrzebną do ich realizacji.
Nagle z łatwością stawiamy sobie nowe cele, które do tej pory uznawaliśmy za niemożliwe do zrealizowania. I o dziwo, zaczynamy je z łatwością realizować. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, a kreatywnością zaskakujemy samych siebie i naszych bliskich.
Piryt stymuluje kreatywność u ludzi zajmujących się dziedzinami artystycznymi – rzeźbą, architekturą, malarstwem, grafiką, ale także nauką. Jest doskonały dla studentów, ponieważ zwiększa koncentrację, poprawia pamięć, ułatwia analizę i logiczne myślenie.
Naturalne bryłki pirytu możecie znaleźć w naszym sklepie
Właściwości lecznicze pirytu:
- reguluje poziom cholesterolu we krwi, łagodzi objawy cukrzycy,
- łagodzi objawy zapalenia wątroby i pęcherzyka żółciowego,
- wzmacnia system odpornościowy,
- oczyszcza organizm, wspomagając prace wątroby oraz nerek,
- łagodzi stany depresyjne, lękowe, tłumi agresję,
- podnosi ogólną wydajność organizmu i jego witalność,
- wspiera system trawienny, wegetatywny system nerwowy,
- pomaga w chorobach oczu,
- wpływa na spokojny, dobry sen,
- leczy zawroty głowy.
Pielęgnacja i środki ostrożności
Piryt ulega szybkiemu powierzchniowemu wietrzeniu – pod wpływem tlenu i wilgoci utlenia się do tlenków, wodorotlenków żelaza lub siarczanów (zjawisko korozji). Czasami wręcz małe dotknięcie palcem tego kamienia może skutkować pojawieniem rdzy na jego powierzchni, gdyż nasze dłonie naturalnie są wilgotne, a skóra ma kwaśny odczyn. Może się zdarzyć też tak, iż podczas długotrwałego kontaktu z ciałem, pod wpływem potu i tlenu Piryt wydzieli kwas siarkowy i jony żelaza, co może spowodować podrażnienie skóry lub reakcje alergiczne. Należy go zatem przechowywać w suchym i zacienionym miejscu oraz unikać kontaktu z wilgotną skórą. Uwaga! Piryt jest bardzo wrażliwy na zmiany temperatury.
Aby kamień ten zachował swoje właściwości i mógł świecić pełnym blaskiem, należy w regularnych odstępach czasu wystawiać go na działanie promieni słonecznych. By go rozładować, należy go umieścić na noc w suchej soli morskiej.
Mogą cie również zainteresować artykuły o innych minerałach, które znajdziesz TUTAJ.
PS
Źródło:
magiakamieni.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=61:piryt&catid=6:leksykon-kamieni&Itemid=6
pasion.com.pl/pl/kamienie/29-piryt