Jaki jest sens istnienia?! Po co żyję na tym świecie? Są to pytania, które każdy w swoim życiu zadał sobie chociaż raz. Niewielu jednak znalazło odpowiedź, ponieważ szukało odpowiedzi na poziomie, na którym zostało zadane – prawdopodobnie na poziomie apatii. Odpowiedź jednak można znaleźć jedynie wznosząc się ponad poziom pytania, na którym zostało zadane. I w zależności od poziomu, który wybierzemy odpowiedź będzie różna.
Jak ona wygląda na poziomie Odwagi?
W tym artykule opisany zostanie poziom Odwagi – pierwszy poziom świadomości, na którym dysponujemy proaktywną energią tworzenia. Na poziomie odwagi sens życia się tworzy. Przyjmując odpowiedzialność za siebie i swoje życie zyskujemy potrzebną moc do wprowadzania zmian i stania się kowalem swojego losu. Życie jest gorącym metalem w twoich rękach. Od ciebie zależy, jaki mu nadasz kształt. A jego kształt zależy od celu, który mu nadasz. Cel nadajesz mając ustaloną misję życiową, a tą definiujesz przez wybór tego, co jest dla ciebie najważniejsze, co sprawia ci najwięcej radości i co jest wyrazem twoich najgłębszych wartości płynących z wizji tego, co byś chciał po sobie zostawić.
Wizja
Ustal więc swoją wizję życia. Wizja to nic innego jak to, co byś chciał zostawić po swojej śmierci dla innych. Odpowiedz sobie na pytanie: Co chcę zostawić po sobie jak umrę? Nie ograniczaj się w odpowiedzi, załóż, że wszystko jest możliwe i że nie ma żadnych ograniczeń. Jaki chcesz zostawić po sobie świat? Co chcesz, by było inne niż teraz? Wizja widzisz opiera się o coś większego niż twoje własne ego, opiera się o to, co swoim życiem ofiarujesz innym.
Może cię również zainteresować artykuł: Co możesz zrobić, aby otworzyć się na strumień obfitości – 8 kroków
Misja
Misja to inaczej droga, którą będziesz podążał, by zrealizować swoją wizję. Dla przykładu, jeśli twoją wizją jest budowanie więzi, to w jakim obszarze będziesz ją realizował? Możesz przecież to realizować będąc nauczycielem, terapeutą, inżynierem budującym domy, programistą tworzącym odpowiednie algorytmy itd. Każdą wizję można realizować na wiele sposobów w bardzo różnych obszarach życia. Ważne, by zdecydować się na jeden. W ten sposób będziesz mógł odrzucić wszystko inne i przestać się rozpraszać. Nie będziesz efektywny starając się realizować swoją wizję w wielu obszarach życia jednocześnie. Zastanów się, w jakim obszarze czujesz się najlepiej, co sprawia ci najwięcej przyjemności, w czym jesteś najlepszy, o pomoc w jakich problemach najczęściej proszą cię inni itd.?
Cel
Kiedy już ustalisz swoją wizję i misję, będą ci potrzebne konkretne cele umożliwiające realizowanie powyższych punktów. By to robić niezbędna będzie także osobowość, która pozwoli ci dojść tam, gdzie chcesz się znaleźć.
Integracja
Ustalenie tych trzech elementów nada twojemu życiu sens i skieruje na odpowiednią drogą do jego realizacji oraz pozwoli określić i stworzyć odpowiednie ego (osobowość), które będzie zdolne to osiągnąć.
Zaplanuj swój cel
Cel powinien mieć wydźwięk pozytywny. Istotne jest sformułowanie swojego celu w sposób, który będzie wspierający dla ciebie i twojej podświadomości. Więc np. „zacznę spędzać więcej czasu wśród ludzi”, zamiast „przestanę być takim odludkiem”.
Ustal, co jest dla ciebie istotne, co byś chciał osiągnąć. Jakie korzyści będą wynikały z osiągnięcia celu.
Licz na siebie. Ostateczny wynik powinien zależeć od ciebie. Możesz znaleźć osoby, które będą cię wspierać. Dołączenie do grupy osób pracujących nad określonymi umiejętnościami, która jest zmotywowana wzajemnym wsparciem, będzie jak najbardziej ok, jednak pamiętaj, że osiągnięcie celu powinno zależeć głównie od ciebie.
Założenia celu mają być realne. Czasami warto zacząć od realizacji rzeczy postrzeganych jako łatwiejsze, które będą prowadzić do zrealizowania większego planu. Przykładowo, jeśli chcesz zostać filologiem angielskim, zacznij od uzyskania kolejnych certyfikatów. Informacje nabyte na filologii będą uzupełnieniem zdobytej wiedzy. Znając słabo język i idąc na filologię angielską, możesz się zniechęcić. Nauka historii danego kraju w obcym języku może okazać się zbyt dużym wyzwaniem, bez solidnych podstaw językowych.
Im bardziej cel jest spójny z tobą, tym łatwiej będzie ci go osiągnąć. Na początku zrób krótki rachunek sumienia. Zastanów się nad tym, co byś chciał osiągnąć. Jakie masz w tej chwili zasoby, które pozwalają na zrealizowanie celu. Nad czym jeszcze musisz popracować? Czego ci brakuje? W jaki sposób możesz uzupełnić braki? Być może doskonałym rozwiązaniem będzie kurs, wiedza znaleziona w Internecie czy szkoła. Zastanów się, w jaki sposób możesz zdobyć to, czego ci jeszcze brakuje.
Realizacja celu – systematyczność
Rób mniej, ale bądź systematyczny. Decydując się na zryw, stracisz wiele energii na starcie, co może okazać się zbyt wyczerpujące i doprowadzić do rezygnacji. Już na początku określ, ile realnie jesteś w stanie poświęcić czasu na daną rzecz, tak by nie zaniedbywać dotychczasowych obowiązków. Uwzględnij czas na odpoczynek i sen.
Zacznij teraz
Jeżeli chcesz coś zacząć robić, nie odkładaj tego na jutro czy na poniedziałek. Pewnie z doświadczenia wiesz, że długo w ten sposób można odkładać… Może jest coś, co chcesz zrobić od dawna, aczkolwiek nie możesz zacząć i nie wiesz, co cię blokuje? Zachęcam cię do wykonania ćwiczenia:
Weź kartkę i długopis i odpowiedz na pytania:
- Co będę musiał poświęcić, by zrealizować zamierzony cel? Na co dotychczas wykorzystywałem czas, który teraz ma zostać spożytkowany w inny sposób? Czy naprawdę chcę tej zmiany?
- Ile wysiłku będę musiał włożyć w realizację celu? Czy warto?
- Co się zmieni w moim życiu, gdy zrealizuje ten cel?
- Jakie korzyści przyniesie mi realizacja celu?
Gdy postanowisz, że gra jest warta świeczki, czas zakasać rękawy…
Może cię również zainteresować artykuł: Czy znasz swoje najgłębsze pragnienia i życiowe cele? Czy znasz misję swojej duszy?
Emar