Powitanie Słońca – znaczenie i korzyści płynące praktyki Surya Namaskar

powitanie słońca

Powitanie Słońca (inaczej zwane Surya Namaskar) to zestaw asan (pozycji jogicznych), powtarzanych 108 razy. Najlepiej wykonywać je o świcie. O ich zbawiennych skutkach dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego dowodzą badania. Dowiedz się więcej, czytając ten artykuł.

Powitanie Słońca składa się z dwunastu pozycji, następujących płynnie po sobie. Możesz nauczyć się ich wraz z pokazowymi ćwiczeniami dostępnymi w tym filmie:

Może cię również zainteresować artykuł: Słuchając ciała, usłyszysz Duszę – czyli po co czarodziejom joga?

Zaleca powtarzać się sekwencję 108 razy. Dlaczego? Symbolika tej liczby ma wiele znaczeń w różnych kulturach. Przykładowo, w starożytnych źródłach występuje 108 tekstów Upaniszady i tyle samo tekstów Tantry. W numerologii 108 daje cyfrę 9, oznaczającą bezwarunkową miłość i przebudzenie. W Ajurwedzie mamy 108 świętych punktów w ciele. W jodze zaś uważa się to za najbardziej doskonałą liczbę powtórzeń.

Praktykę najlepiej wykonywać o świcie. Według tekstów jogicznych należy wstać na godzinę przed świtem. Umysł jest wtedy najspokojniejszy, a wokół panuje cisza i spokój. Dzięki temu w naturalny sposób pobudzisz umysł i ciało. Niektórzy jogini lubią wykonywać tę praktykę przy ważnych wydarzeniach i przejściach w życiu, typu Nowy Rok, czy małżeństwo. Nie musisz jednak na nic czekać, każdy moment jest odpowiedni! Ważne, aby przed ćwiczeniami opróżnić pęcherz i nie ćwiczyć z pełnym żołądkiem.

Grupa badaczy z International Journal of Yoga dowiodła, że osoby praktykujące regularnie Powitanie Słońca przez 20 minut dziennie, były bardziej spokojne, odporniejsze na stres, radośniejsze i miały wyciszony umysł, w porównaniu do badanej grupy niepraktykującej. Wiele się mówi o korzyściach płynących z praktyki jogi, jednak wciąż dla wielu osób przeszkodą jest nauczenie się skomplikowanych pozycji, poświęcanie regularnie większej ilości czasu i motywacja. Jednak przyswojenie dwunastu prostych pozycji i poświęcenie 20 minut dziennie jest dużo łatwiejsze! Dla bardzo leniwych najkrótsza wersja zajmuje 5 minut. Najważniejsze to zacząć. Któregoś dnia po prostu zdziwisz się, że właśnie osiągnąłeś liczbę 108 powtórzeń i w sumie nie wyobrażasz sobie już życia bez nich. Jak nadal szukasz wymówek, sprawdź dlaczego warto stosować tę praktykę.

Korzyści płynące z praktyki Powitania Słońca

Na poziomie fizycznym praktyka Surya Namaskar wzmacnia kręgosłup, poprawia krążenie krwi i trawienie, oczyszcza organizm z toksyn i masuje wewnętrznie organy, reguluje pracę tarczycy i wydzielanie hormonów, wzmacnia siłę i elastyczność mięśni i stawów, wybudza ciało z zastygnięcia i sztywności. Ułatwia i poprawia też oddychanie. Pomaga zachować zgrabną sylwetkę i stracić zbędne kilogramy. Dodatkowo poprawia stan naszej cery i opóźnia proces powstawania zmarszczek. Pobudza umysł lepiej niż kawa i energetyk razem wzięte, jednocześnie dotleniając mózg. Nie myl jednak pobudzenia z niezdrowym przebodźcowaniem, twój umysł jednocześnie będzie wyciszony i spokojniejszy. Da to efekt klarowności myśli, szybszego i bardziej efektywnego podejmowania decyzji, poprawy umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresującymi, lepszego samopoczucia i osądu sytuacji. To jednak nie wszystkie zalety. Wymienione powyżej korzyści można by nazwać podstawowymi. Praktyka ma też pozytywny wpływ na nasz duchowy wymiar.

Uruchamiasz przepływ energii

Podnosisz poziom energii, uwalniasz niepotrzebne emocje, aktywujesz życiową energię Pranę. Poczujesz dzięki temu więcej energii do działania, większą siłę i radość z życia.

Zrozumiesz, że jesteś silniejszy, niż do tej pory myślałeś

Powtórzenie sekwencji aż 108 razy wcale nie wydaje się łatwe. To jak szybko w to wejdziesz, zaskoczy cię i poprawi twoją wiarę w siebie i własne możliwości. Oczywiście na początku pozwól sobie na mniejszą ilość powtórzeń, wedle własnych możliwości.


Polecamy książkę: „Joga czakralna. Esencja ćwiczeń Wschodu”


Zmieni się sposób twojego myślenia

Twój umysł wypełni więcej pozytywnych myśli. Możesz też pracować z wybranymi przez siebie przekonaniami w trakcie praktyki, na przykład powtarzać “wypełnia mnie spokój i miłość”, “życie mnie wspiera”, “jestem bezpieczny”. Wraz z dłuższą praktyką zmieni się twoja dotychczasowa perspektywa na życie i podniesie poziom pewności siebie. Negatywna energia przestanie się ciebie imać.

Uziemisz się

Zapewnisz sobie poczucie ugruntowania, zwłaszcza ćwicząc boso na trawie. Nazwa tej praktyki ma oddawać cześć kołu życia. Ćwicząc ją, zyskasz więcej ufności do siebie i życia, oraz większą łatwość radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami. Wszystko jest w nieustannym ruchu cyklów.

Skontaktujesz się z sobą

Odkryjesz emocje, o których być może nigdy byś siebie nie podejrzewał, odnajdziesz swoje wewnętrzne motywacje i inspirację do podążania w rytmie naturalnego flow w życiu. Dowiesz się więcej o sobie i lepiej zrozumiesz, czego pragniesz, a czego zdecydowanie więcej nie chcesz.

Wskazówki

Ćwiczenia wykonuj w spokoju, w uważności i bez pośpiechu, możesz robić je po krótkiej medytacji. W zależności od tempa możesz inaczej oddziaływać na swój organizm. Powolne tempo uelastycznia ciało, średnie tonizuje mięśnie, a szybkie pobudza organizm i wspiera proces odchudzania. Obierając sobie za cel 108 powtórzeń, wprowadzaj je stopniowo. Zawsze też słuchaj swojego ciała i z wyrozumiałością odpuszczaj, gdy poczujesz potrzebę. Możesz też w trakcie zrobić krótkie przerwy lub lekko zmodyfikować pod okiem nauczyciela poszczególne ćwiczenia. Regularna praktyka pozwoli ci dojść do perfekcji i upragnionej liczby powtórzeń. Nie zaleca się Powitania Słońca kobietom w ciąży. Bardzo ważnym aspektem ćwiczeń jest też uważny, długi, głęboki, spokojny oddech.

21 czerwca wypada Międzynarodowy Dzień Jogi, najczęściej jogini celebrują go właśnie wykonaniem 108 sekwencji Powitania Słońca. Jak zaczniesz praktykę już dziś, zdążysz do lata przygotować się i dołączysz do grupy wytrawnych joginów.

Może cię również zainteresować artykuł: Joga nidra – medytacja snu

Arunika

Źródła:
yogiapproved.com/yoga/meaning-108-sun-salutations
portal.abczdrowie.pl/powitanie-slonca-czym-jest-korzysci-wskazowki-pozycje-asan
hellozdrowie.pl/blog-witaj-slonce/
greenlifestrategy.com/jak-obudzic-sie-rano-i-pobudzic-mozg-czyli-poranna-joga-powitanie-slonca/

Podziel się wiedzą:

Wspierasz energię, którą tworzymy? Wesprzyj nas w materii!

Przekaż darowiznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

YouTube
Instagram