Qigong to połączenie medytacji i ćwiczeń ruchowych. W efekcie praktyki zwiększamy naszą życiową energię Qi. Chiny, skąd pochodzi ta praktyka, to kraj ludzi żyjących długo i cieszących się zdrowiem, mimo upływających lat. Może warto przypatrzeć się bliżej tej praktyce i sprawdzić jak wpłynie na nas?
Aby dobrze zrozumieć istotę Qigong, należy zagłębić się w teorię tradycyjnej medycyny chińskiej. Według niej każdy z nas przychodzi na świat z określoną ilością życiodajnej energii, zwanej Qi. Qi krąży w wyznaczonych szlakach w naszym ciele, zwanych meridianami. Jeśli przepływ energii jest harmonijny, cieszymy się zdrowiem, sprawnym ciałem, jasnością umysłu i powodzeniem. Jeśli jednak pojawiają się jakiekolwiek symptomy chorobowe, oznacza to brak przepływu Qi lub jej zaburzenie. Chińczycy wówczas sięgają po zioła, wspierają się pożywieniem przygotowywanym według Kuchni Pięciu Przemian lub sięgają po specjalne ćwiczenia. W cywilizacji zachodu przyjęło się, że męczący wysiłek fizyczny jest zdrowy. Według tradycyjnej medycyny chińskiej, w momencie nadmiernego pocenia się, powinniśmy przerwać ćwiczenia lub zmniejszyć ich natężenie. Tracimy niepotrzebnie tak zwane cenne płyny oraz nadmiernie eksplorujemy się z energii. Niestety ta energia jest nie do odzyskania, zwłaszcza nasza Pierwotna Energia, przechowywana w nerkach. Stąd należy traktować swoje ciało i siebie samego z delikatnością. Zamiast wytężonego wysiłku fizycznego, możemy wybrać starożytną praktykę qigong.
Qigong – jak praktykować
Qigong oznacza kultywowanie energii Qi. To bardzo delikatna praca naszego ciała oraz umysłu. Odbywa się ona poprzez połączenie medytacji, oddechu, ćwiczeń fizycznych i automasażu. Mistrzowie QiGong opracowali też specjalne zalecenia. Oto najważniejsze z nich:
- Nie trzymajmy się surowo planu praktyki – powinna ona dziać się naturalnie.
- Nasz umysł powinien być wyciszony.
- Czynniki zewnętrzne nie powinny nas rozpraszać. Mamy być ich świadomi, jednak bez poświęcania im swojej uwagi.
- Nasz ubiór powinien być luźny i świeży.
- Na 2h przed oraz po ćwiczeniach, należy wstrzymać się od praktyk seksualnych.
- Należy unikać wiatru w momencie spocenia się.
- Należy unikać tłuszczy, słodyczy, alkoholu i tytoniu. Rozpraszają one umysł. W zamian za to warto jeść dużo warzyw i owoców.
- Nie ćwicz z pełnym pęcherzem. Również w trakcie zajęć należy udać się do toalety, jeśli jest taka potrzeba. Tak samo nie należy ćwiczyć z pełnym lub pustym żołądkiem.
- Jeśli nie jesteś w stanie uspokoić swojego umysłu, nie ćwicz w tym momencie.
- Nie wypluwaj śliny w trakcie ćwiczeń, aby nie marnować energii. Należy ją połykać również w celu nawilżania gardła.
- Nie ćwicz, kiedy jesteś zmęczony.
- Nie wątp w to, co robisz podczas praktyki.
- Nie przyspieszaj sukcesu, przyjdzie w swoim momencie. Po prostu regularnie ćwicz, z wiarą w efekty.
Przeczytaj również artykuł: Za co ciało i dusza będą ci wdzięczne? Zasady duchowego odżywiania
QiGong można uprawiać w domu. Najlepiej jednak najpierw nauczyć się odpowiednio ćwiczeń oraz filozofii praktykowania pod okiem profesjonalnego nauczyciela. Można zapisać się na kurs w swoim mieście, online kurs lub wyjechać na specjalny obóz. Po takiej praktyce można przejść do samodzielnych ćwiczeń. Podstawowe ćwiczenia możesz też wykonać ucząc się z filmów jak ten:
Korzyści z Qigong
Przede wszystkim, przy niewielkim nakładzie energii zyskujemy lepsze zdrowie. Wzmacniamy między innymi pracę serca, poprawiamy krążenie, regulujemy ciśnienie i wzmacniamy odporność. Pobudzamy przepływ naszej energii i zamiast zmęczenia czujemy więcej energii do działania. Praktykując Qigong odczujemy również korzyści dla naszej psychiki: zredukujemy stres, zrównoważymy emocje, uspokoimy się, wzmocnimy pamięć. Harmonia zapanuje zarówno w nas, jak i w naszym życiu. Długie i zdrowe życie to piękna perspektywa dla tych, którzy regularnie i odpowiednio będą praktykować QiGong.
Może cię również zainteresować artykuł: 9 uzdrawiających Mudr, przynoszących harmonię i dobre samopoczucie
Arunika
Bibliografia:
qigong.net.pl/24-zasady-praktyki-wedlug-mistrzow-qigong/
www.vismaya-maitreya.pl/swiat_energii_roznica_miedzy_qi_gong_i_tai_chi.html
www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/qigong-odmienil-moje-zycie-cwiczenia-ktore-lecza-aa-kKyD-7fXf-F9bE.html
www.seremet.org/qigong.html
Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'twentytwelve_comment' not found or invalid function name in /wp-includes/class-walker-comment.php on line 184