Kościół Rzymskokatolicki i Cerkiew Prawosławna nie dopuszczają kapłaństwa kobiet pod żadnym względem. Mimo to w 2002 siedem kobiet zostało sekretnie wyświęconych na księży przez dwóch katolickich biskupów w Niemczech. Po tym nastąpił tzw. efekt domina. Tych siedem zaczęło ordynować kolejne panie, przez co powstał międzynarodowy ruch wyświęcania kobiet, Rzymskokatolickie Kobiety-Księża (Roman Catholic Womenpriests).
Kobiety Księża zostały ekskomunikowane przez Watykan…
„Kościół uważa, że udzielanie święceń kapłańskich kobietom jest niedopuszczalne z racji zasadniczych. Racje te są następujące: poświadczony przez Pismo Święte przykład Chrystusa, który wybrał swoich Apostołów wyłącznie spośród mężczyzn; stała praktyka Kościoła, który naśladuje Chrystusa, wybierając tylko mężczyzn; wreszcie żywe Magisterium Kościoła, konsekwentnie głoszące, że wykluczenie kobiet z kapłaństwa jest zgodne z zamysłem Boga wobec swego Kościoła” – napisał Paweł VI w 1975 roku, odpowiadając na list Arcybiskupa Canterbury, honorowego zwierzchnika Kościoła anglikańskiego.
Gdy pytanie o możliwość święceń kobiet zaczęło być zadawane przez teologów katolickich, Paweł VI nakazał Kongregacji Nauki Wiary przedstawić i uzasadnić stanowisko Kościoła w tej sprawie. 15 października 1976 roku kongregacja opublikowała deklarację Inter insigniores. „Święta Kongregacja Nauki Wiary przypomina, że Kościół, pragnąc pozostać wierny przykładowi Pana, uważa, że nie jest upoważniony, by dopuścić kobiety do święceń kapłańskich” – napisano w deklaracji.
Wkrótce po swoim wyborze, papież Franciszek ku rozczarowana wielu postępowych katolików na całym świecie, stwierdził, że sprawa kapłaństwa kobiet jest „zamknięta”.
Pomimo sprzeciwu Watykanu, ruch Roman Catholic Womenpriests rośnie. W tej chwili liczba kobiet księży przekracza 142 w USA i 179 na całym świecie. Wszystkie kobiety przechodzą przez ten sam rygorystyczny proces weryfikacyjny, co mężczyźni. Muszą posiadać magistra teologii i przejść co najmniej dwuletnie szkolenie, zanim rozważy się ich święcenia.
„Nam już się udało”, powiedziała niedawno wyświęcona Alexandra Dyer, wskazując na setki katolików, którzy ryzykowali ekskomunikę, biorąc udział jej ceremonii. „Oczywiście mamy nadzieję, że Watykan w końcu się ugnie, ale ludzie są już z nami i mówią TAK!”
Przeczytaj również artykuł: Św. Rita – orędowniczka w sprawach trudnych i beznadziejnych
Dorota Bielska
Źródła:
http://czarownice.com
http://www.romancatholicwomenpriests.org/http://america.aljazeera.com/articles/2014/5/23/catholic-women-priests.htmlhttp://kobieta.wp.pl/kat,87314,title,Jak-zyja-katolickie-kobiety-ksieza,wid,13682585,wiadomosc.htmlhttp://www.wprost.pl/ar/?O=26864